GenelSon Haberler

4. TÜNELCİLİK KISA KURSU

27-29 Ağustos 2015 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi – Yeşilköy’de yapılacak 2. Tünel Yapım Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı’nda gerçekleştirilecek etkinlikler kapsamında 4. Tünelcilik Kısa Kursu da yer alacak.

Tünelcilik Derneği Başkanı Prof. Dr. Nuh Bilgin’in yaptığı yazılı açıklamaya göre Tünelcilik Derneği, bu yıl 2. Tünel Yapım Teknolojileri ve Ekipmanları (2nd Tunnel Expo Turkey) Fuarı’nı Demos Fuarcılık ile birlikte 27-29 Ağustos 2015 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi – Yeşilköy’de yapacak. Bu fuarla eş zamanlı olarak aynı yerde ve Türkiye Madenciler Derneği ile birlikte 1. Madencilik Fuarı da (1st Mining Expo Turkey) gerçekleştirilecek.

Kısa Kursun Ana Temaları Belirlendi

Aynı tarihlerde ve aynı yerde üç gün sürecek olan 4. Tünelcilik Kısa Kursu da (4th Tunneling Short Course) bu etkinlikler içinde yer alacak. Kısa Kursun ana temaları şöyle belirlendi: TBM Tünelciliği, Klasik Tünelcilik (NATM), Yeraltı Madenciliği…

Kurs esnasında sunulacak ve tartışılacak konular, sert kayadan yumuşak zemine kadar değişen her türlü jeolojik koşullarda şehirlerde ve kırsal alanlarda uygulanabilen mekanize ve klasik tünel-maden galerileri kazı ve inşa yöntemleri ile ilgili tasarımdan uygulamaya kadar değişen, mega-projelerin de tanıtıldığı geniş kapsamlı bir içeriğe sahip olacak. Üç gün sürecek bu kursu, yurtiçi ve yurtdışından gelecek uluslararası düzeyde tanınan 30’dan fazla uzman verecek.

Ayrıca, işveren pozisyonundaki kurumlardan davetlilerin de dinleyici olarak kısa kursa katılımları sağlanacak. Kısa Kursa eğitmen olarak katılacak uluslararası uzmanlardan Dr. Nick Barton, Dr. Levent Özdemir ve Dr. Güner Gürtunca’ya Kaya Mühendisliği, Tünelcilik ve Madencilik alanlarında yaşamları boyunca yaptıkları katkılardan dolayı Dernek tarafından birer madalya takdim edilecek.

70 Ülkeden Temsilci

Bu yıl ayrıca Dünya Tünelciler Birliği’ne (International Tunneling Association – ITA) üye 70 ülkenin ikişer temsilcisi de bu etkinliklere davet edildi. En az 30 üye ülkeden temsilcilerin katılımı beklenen fuarda katılımcılara birer stant verilerek tanıtım ve işbirliği fırsatı oluşturulacak.

Bilgin, “Birkaç sene içerisinde Türkiye’de tünelciliğe 35 milyar Avro’nun üzerinde bir yatırım bekleniyor.”

Nuh Bilgin açıklamasında Tünelcilik Derneği’nin hedeflerini şu sözlerle ifade etti: “Günümüzde Türkiye, tünelcilik faaliyetlerinin öne çıktığı en önemli ülkelerden biridir. Birkaç sene içerisinde Türkiye’de tünelciliğe 35 milyar Avro’nun üzerinde bir yatırım bekleniyor. Projelerin zamanında bitirilmesi ve maliyetlerin düşürülmesi için sektördeki kamu kurumları ve idarelerin yöneticileri, teknik personelleri ile yükleniciler, mühendislik firmaları, müşavirler, makine üreticileri, çeşitli tedarikçiler gibi paydaşlar arasındaki iletişimin iyi sağlanması, en son gelişmelerin paylaşılması ve tartışılması sektörün olumlu bir ivme kazanmasına katkıda bulunmaktadır. Bunun için de konuyla ilgili sempozyumlar, fuarlar ve eğitim programlarının yapılması kaçınılmazdır. Bu da Tünelcilik Derneği’nin en önemli hedefleri arasındadır.”

Tünelcilik İle İlgili Tek Fuar

Tünelcilik Derneği’nin 2014 yılında gerçekleştirdiği, alanında Türkiye’nin ilk ve tek fuarı olan 1. Tünel Yapım Teknolojileri ve Ekipmanları (1st Tunnel Expo Turkey) Fuarı’na değinen Bilgin, “Derneğimiz, 1. Tünel Yapım Teknolojileri ve Ekipmanları (1st Tunnel Expo Turkey) Fuarı’nı Demos Fuarcılık ile birlikte başarıyla gerçekleştirmişti. 15 bin metrekarelik bir alanda yer alan fuara yerli ve yabancı 155 firma katıldı. Fuarı 24 farklı ülkeden olmak üzere sektörle doğrudan ilgili olan toplam 3.000’in üzerinde kişi ziyaret etti. Aynı tarihlerde ve aynı yerde, üç gün süren 3. Tünelcilik Kısa Kursu da bu etkinlikle beraber Derneğimiz tarafından başarıyla gerçekleştirilmişti. Yaklaşık 35 yerli ve yabancı uzman konuşmacı tarafından verilen kursa 240 kadar yerli ve yabancı dinleyici iştirak etmişti.” diye kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu