“İki adet FSRU devreye girecek” | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

“İki adet FSRU devreye girecek” | Enerji ve Maden Dergisi

21 Kasım 2017
Kategori
Genel
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2018 yılı bütçesini sunumunda, Hatay/Dörtyol ve Saros Körfezi’nde olmak üzere iki adet yüzer LNG depolama ve yeniden gazlaştırma ünitesinin (FSRU) devreye gireceğini açıkladı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2018 yılı bütçesini sunumunda konuşan Bakan Berat Albayrak, önemli açıklamalarda bulundu. Albayrak “Hatay/Dörtyol ve Saros Körfezi’nde olmak üzere iki adet daha yüzer LNG depolama ve yeniden gazlaştırma ünitesi (FSRU) daha devreye alınacağını söyledi.

“Bu yıl sonuna kadar 65 petrol arama ve üretim kuyusu açılacak”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 2018 yılı bütçesi sunumunda şu bilgileri verdi:

-Doğalgaz ithalatında yeni kaynak ve güzergâhlar için çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda Ortadoğu, Orta Asya, Doğu Akdeniz, Afrika gibi kaynaklardan gaz temin edilmesi için çalışılıyor.

-Doğalgaz tüketimi yıllık yaklaşık 50 milyar m3‘e ulaştı.

-Geçen yıl 44 adet petrol arama ve üretim kuyusu açıldı; bu yıl sonuna kadar 65 kuyu açılacak.

-Akdeniz ve Karadeniz’de detaylı sismik aramalar yürütüyoruz; her iki denizde ayrı ayrı sondajlar yaparak petrol/gaz aramacılığında aktif strateji izleyeceğiz.

Türkiye’nin elektrik enerjisi kurulu gücü 81,647 MW’ye ulaştı.

“Çayırhan B kömür rezerv alanında 800 MW’lık santral kurulması planlanıyor”

Çayırhan B kömür rezerv alanında 800 MW’lık santral kurulması planlanıyor; Eskişehir, Afyon, Konya ve Trakya kömür sahalarındaki 3.5 milyar ton kömür rezervi de benzer şekilde ekonomiye kazandırılacak.

-Türkiye Petrolleri, 2018’de 412 milyon dolarlık yurt içi, 1.4 milyar dolarlık yurt dışı yatırım planlıyor.

“Hatay/Dörtyol’daki FSRU, 2017 sonu itibarıyla faaliyete geçecek”

-Hatay/Dörtyol ve Saros Körfezi’nde olmak üzere iki adet daha yüzer LNG depolama ve yeniden gazlaştırma ünitesi (FSRU) daha devreye alınacaktır. Hatay/Dörtyol’daki FSRU, 2017 sonu itibarıyla faaliyete geçecek.

Comments are closed.