RöportajlarSon Haberler

2023’TE HEDEF 7,3 MİLYAR DOLAR

“2023 hedefimiz her yıl ortalama yüzde 7 artış oranıyla 7,3 milyar dolardır.” diyen Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Kayan, bizleri kırmayıp sorularımızı içtenlikle yanıtladı.

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği 11 kişiden oluşan Yönetim Kurulu koordinasyonunda, sektörün önünü açacak, sorunlarına çözüm arayacak çalışmalarda ve sektörü yakından ilgilendiren konularda girişimlerde bulunmaktadır.

Uluslararası pazarlarda sektörün rekabet edebilirliğine katkı sağlayan Birlik adına Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Kayan, yeni sayımızın değerli konuklarından biri oldu. Kayan, bizleri kırmayıp sorularımızı içtenlikle yanıtladı.

Bahadır_Kayan_1

  • Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği’ni tanıyabilir miyiz? Kuruluş amacı nedir?

Türkiye’nin net döviz girdisi sağlayan üç stratejik sektörünün tek koordinatör birliği olan Çimento, Seramik, Cam ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği, 1989 yılında kuruldu. Yaklaşık 10 bin üyeye sahip birlik, 200 ülkeye ihracat gerçekleştiren ve 65 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayan üç sektörü temsil etmektedir.

  • Sektörün öncelikli sorunlarına değinir misiniz?

Üç sektörde üretim; yüksek enerji ve işçilik maliyetleri ile gerçekleştiriliyor. Özellikle girdi maliyetlerimizin büyük kısmını oluşturan enerji fiyatlarının düşürülmesi için yoğun bir çaba içindeyiz.

Enerjinin vergilendirmesinde AB mevzuatına uyum, enerjiyi verimli kullanan firmalara özel indirimler sağlanması gibi uygulamalar, firmalarımızın iç ve dış rekabette elini güçlendirmesi ve yatırımların yurt dışına yönelmemesi açısından büyük önem taşıyor.

Birlik olarak ayrıca hammadde kaynaklarına erişimin kolaylaştırılması ve kullanımının önündeki engellerin kaldırılması, demiryolu ağı başta olmak üzere lojistik altyapının geliştirilmesi ve hedef pazarlarla serbest ticaret anlaşması imzalanması gibi konular, sektörümüz için ivedilikle atılması gereken önemli adımlar…

  • Birliğinizin sektörü yakından ilgilendiren alanlarda Türkiye’nin rekabet ortamlarındaki gücünün özellikle de ihracatın artmasına yönelik faaliyetleri, 2015 yılı yatırımları ve projeleri hakkında kısaca bilgi almak isteriz.

Seramik sektörü olarak bu yıl odaklandığımız en önemli konular arasında, çeşitli tanıtım etkinlikleri ile ana pazarlarımız olan ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa’da daha da büyümek var. Bu kapsamda geçtiğimiz haziran ayında Amerikan Seramik Karo Distribütörleri Birliği (CTDA) üyesi yaklaşık 50 kişiden oluşan alım heyetini ağırladık. Konuk heyet, firmalarımızla ikili görüşmeler gerçekleştirdi, butik fuar alanında sektörün en yeni ürünlerini görme şansı buldu ve üretim tesislerini ziyaret etti. Türkiye seramik ürünlerinin gerek fiyat gerekse kalite bakımından rakiplerine göre daha iyi olduğunu yerinde görmüş oldu. Sonuç olarak üç gün süren program taraflar açısından oldukça faydalı oldu.

Yine iki yıldan bu yana düzenlediğimiz ve gelecek yıl uluslararası arenaya açacağımız Seramik Tasarım Yarışması sayesinde üretici firmalar ile sektöre ilgi duyan genç, dinamik tasarımcı adaylarını buluşturuyoruz.

Yarışma ile geleceğin seramik pazarında söz sahibi olabilecek inovatif ürünlerin geliştirilmesine ve böylece ülkemizin girişimcilik eko-sistemine ivme kazandırılmasına, genç tasarımcılarımızın üretilebilir, yenilikçi, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir tasarımları ile Türkiye seramik sektörünün küresel rekabet gücüne ve 2023 hedefine katkı sağlamasına yardım ediyoruz.

Yine temmuz ayında dünyanın en önemli sanat kurumlarından İngiltere’deki Royal Academy of Arts’ın yaz sergisinin ve sergi sırasında gerçekleşecek Mimarlık Büyük Ödülü’nün sponsoru olduk.

Seramik Tanıtım Grubu desteğiyle düzenlenen yarışmada birinci seçilen Sevince Bayrak ve Oral Göktaş’ın SO Mimarlık’ın “Beklenmedik Tepe” adlı enstelasyonu, Royal Academy Burlington Garden girişinde sergilendi. Bu etkinlikle aralarında mimar ve tasarımcıların da olduğu 200 bin kişi üzerinden Türk seramiklerinin kalitesini dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz.

Bu yıl aynı şekilde dünya seramik endüstrisi işlerinin üçte birinin gerçekleştiği Proje Pazarı’nda müşavirlik, mimarlık ve müteahhitlik firmalarına yönelik ‘etkin iletişim’ etkinliklerimiz olacak.

Ayrıca UNICERA, MIPIM, Coverings, Dubai Big 5 ve Cersai gibi sektörün uluslararası fuarlarına katılarak tanıtımlarımızı güçlendiriyoruz.

Kayan, “Bağımlılığı kırmanın yolu, akıllı stratejiyi sıra dışı efor ile uygulama becerimizde saklı.”

  • Türkiye’nin toplam ihracatında önemli bir paya sahip ve marka haline gelmiş firmaların üye olduğu Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak Türkiye’nin ithalata bağımlı bir ekonomisinin olduğunu düşünenler için ne söyleyebilirsiniz? Sizce Türkiye ihracatta istediği noktaya geldi mi?

Türkiye son 5 yılda katma değerli ürün ihraç etmek adına averaj değerlerini iyileştirdi. Bu olumlu bir durum ama orta-üst katma değer oranımız hala %5’in altında. Bu anlamda doğru noktada değiliz. Yatırım mallarına ve ara mamullere çok ciddi bir kaynak ayırıyoruz ve ithal etmeye devam ediyoruz. Bu bağlamda özellikle makine ve kimya endüstrilerindeki ulusal becerilerimizi bilinçli orta uzun vadeli politikalar ile üst seviyelere çekmek zorundayız. Bu ve benzeri kritik sektörlere yönelik çok sayıda strateji üretilmiş olsa da uygulama çıktılarımız yeterli değil. Bize uluslararası arenada rakip olan ülkeleri yakinen izlemek zorundayız. Rakiplerimizin de eşzamanlı gelişimi var. Bağımlılığı kırmanın yolu, akıllı stratejiyi sıra dışı efor ile uygulama becerimizde saklı.

  • Avro-dolar piyasasındaki dalgalı seyir sektörü nasıl etkiliyor? 2015 yılının ilk yarısına baktığınızda üyeleriniz, dövize endeksli kurlarda ayakta durabilecek kadar güçlü görünüyor mu?

Gerek TL’nin benzer rakip ekonomiler arasında en çok devalüe olan ilk 3 para cinsinden birisi olması gerek çapraz kur gelişimleri şüphesiz dış ticaret adına çok önemli. Devalüe olan bir para biriminin ihracatı artırması artık doğru değil. Bir avantaj ama yine rakip ekonomilerin ve endüstrilerin durumu belirleyici… Aslolan talep tarafındaki soğumadır. Asıl sorunun kaynağı budur. Normal koşullarda alıcı ve satıcı belli bir bant içindeki çapraz kurları yönetebiliyor. Avro’nun geldiği nokta, belki 2 yıl önce örneğin ‘Türk Seramik’lerine karşı daha az rekabetçi olan İspanyol ve benzeri Avrupalı üretici ülkeleri USD alım yapan pazarlarda kısmen rekabetçi hale getirdi.

Kayan, “Türkiye olarak seramik, çimento, cam sektörleri üretimi ve ihracatında dünyanın lider ülkeleri arasındayız.”

  • Türkiye’de ihracatın artması için çaba gösteren, sektörün sorunlarına önem veren ve çözüme yönelik hizmetleri ile öne çıkan bir kuruluş olarak uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Türkiye olarak seramik, çimento, cam sektörleri üretimi ve ihracatında dünyanın lider ülkeleri arasındayız. Üç sektörümüz de teknoloji yaşı adına dünya çapında önemli bir konuma sahip. Örneğin seramikte; ileri teknoloji kullanan üretim tesislerimiz ve tasarım gücümüz ile artık dünyada kalite bakımından İtalya ve İspanya gibi ülkelerin rakibi durumundayız. Ayrıca yerli yabancı tasarım ofisleri ile de çalışma kültürümüz çok gelişmiş durumda.

Tasarım, Ar-Ge, Ür-Ge ve ileri teknoloji tarafındaki konumunuzu güçlü tuttuğunuz sürece uzun vadede de bu durumu sürdürmek mümkün.

2023 hedefimiz her yıl ortalama yüzde 7 artış oranıyla 7,3 milyar dolardır.

  • Bizlere zaman ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu