RöportajlarSon Haberler

ABAN AIR COOLER CO.

ABAN AIR COOLER CO. Enerji Santralleri ve Rafineri Soğutmada Yüksek Teknoloji İle En Uygun Çözümler…

30 yıldır İran’da gaz, petrol ve enerji alanlarında ürettiği soğutma teknolojisi ve en verimli ekonomik çözümlerle ABAN AIR COOLER CO. Türkiye’de… Aban Air Cooler’ın faaliyetlerini, şirketin Türkiye Temsilcisi Mustafa Eserdağ okuyucularımız için anlattı.

Aban Air Cooler (AAC) 1996 yılında İran’ın Şiraz kentinde yüzde yüz özel sermaye ile kurulmuş olan anonim bir şirkettir. Şirketin üretim tesisleri Şiraz’ın kuzey doğusunda 105.000 metrekare açık ve 26500 metrekare kapalı alana sahiptir. Aban Air Cooler (AAC) termik, doğal gaz güç santralleri, Petro-kimya tesislerinin ısı transferi araçlarını üretmektedir ve endüstriyel soğutma sistemleri, enerji santrallerinin direkt ve dolaylı, kuru ve ıslak soğutma sistemlerinin tasarlanması, üretimi, montajı, desteklenmesi ve çalıştırılması konularında uzmandır.

Anahtar Teslim Proje Teslimi

ABAN AIR COOLER CO. Çözüm üreten ortağınızdır. AAC, ortaklarının memnuniyeti için yerel ve teknolojik çözümler sunar. Dünya’nın en kurak iklimlerinden birine sahip olan İran’da doğal gaz santrallerinin, rafinerilerin ve petrokimya tesislerinin soğutulmasında en teknolojik çözümler için ABAN AIR COOLER CO.

En Karmaşık ve Zor Projelerde Tercih Edilen Firma ABAN AIR COOLER CO.

Aban Air Cooler Co. karmaşık ve çözüm üretilmesi güç koşullarda, İran’ın kimi bölgelerinde – 23 dereceye düşen sert kış koşullarında ve yazın 55 dereceye çıkan sıcaklıklarda gaz, petrol ve enerji tesislerinin en verimli ve güvenli çalışmasını, kendi ürettiği teknoloji ve sağladığı garantili servis ile sağlamaktadır.

Sertifikalandırılmış Kalite

ABAN AIR COOLER CO. İsviçre’de AAC markasını uluslar arası bir marka olarak tescil ettirmiştir. Uluslar arası geçerliliği olan güncel üretim ve kalite sertifikalarına sahiptir.

aacÜrünler

AAC’nin ürünlerini genel olarak incelemek gerekirse,

Air Cooled Heat Exchanger & Kuru Soğutucular:

Süreç soğutma sistemleri (Doğalgaz, petrol ve kimya tesisleri)

Kuru soğutmalı ısı değiştirme ürünleri (Air cooler heat exchanger)

Borulu ve fin tipi soğutma sistemleri (Shell and tube heat exchanger)

Hava soğutmalı kondenserler (A tipi ve V tipi)

Soğutma kolonları, direkleri ve tanburları

Enerjiyi Dengeliyoruz

“ABAN AIR COOLER CO. İran’da çeşitli doğal gaz boru hattı iletim projelerinde EPC olarak GAS KOMPRESOR İSTASYONU tamamlamıştır ve referanslarına eklemiştir.”

AAC rafineriler, doğal gaz ve çeşitli enerji santralleri, Petro-kimya tesisleri, gıda sektörü için gövde boru tipli ısı değişicileri (shell and tube heat exchanger), pek çok farlı çaplarda ve boyutlarda uluslar arası standartlar olan API, TEMA İ ASME’ye göre tasarlar ve üretir.

AAC; güçlü kaynakları, güncel teknik bilgileri ve sahip olduğu know how ile en gelişmiş üretim tesislerinde, müşterilerinin talep ve isteklerine göre pek çok farklı metallerden, yüksek üretme kapasitesi ile gövde boru tipli ısı değiştiricileri sunar.

Kullanılan teknik programlar: Thermo flow, HTRI / HTFS, Aspen/ HYSYS/Pro II, PV Elite/Microprotol/Nozzle Pro/Compress, X-Steel/AutoCAD and Mechanical Desktop, SAP 2000, ETABS 2000, SAFE 2000 and STAAD Pro, In-house developed s/w for thermal design, FEA -> ANSYS and CFD -> FLUENT

Uluslar arası standartlar ve kodlar: API, ASME, ASTM, TEMA, ANSI, IPS, IEC and NACE

aban_air

Enerji Santralleri Soğutması

-Kombine Çevrim Santrali:

Kuru hava kondenseli soğutma sistemleri (Direkt soğutma)

Heller Tip (Heller Forgo) soğutma sistemleri (Dolaylı soğutma)

Takviye soğutma sistemleri

-Buharlı Güç Santralleri:

Hava soğutmalı kondenseler

Heller tip soğutma

Takviye soğutma sistemleri

Doğalgaz Güç Santralleri:

‘Fin’li ve fan cihazları ile soğutma sistemi (Gövde borulu soğutma sistemleri)

Islak soğutma paketleri

Çeşitli endüstrilerde, petrokimya tesislerinde ve rafinerilerde kullanılan modüler soğutma (skid mounted)

Çeşitli tiplerde fin tüpler, yassı soğutma tüpü, oluklu tüpler, spiral ekstrozyonlu tüpler, gömülü tüpler, bağlı tüpler (L, LL, KL ve KLM)

cooling_island

Kuru Hava Soğutma (Air Cooled Heat Exchanger-ACHE)

Kuru hava soğutma yöntemleri, sürdürülebilir su kaynağı olmayan bölgelerde soğutma sistemi olarak uygulanır. Güvenilir su kaynağı olan sahalarda bile Kuru Hava Soğutma sistemleri ekonomik ve verimli bir çözüm olmaktadır. Kuru hava soğutma sistemi ısının sıvı kullanılarak en ucuz ve verimli araç olan havaya dönüşmesi için tasarlanmıştır.

Çeşitli çaplarda ve özelliklerde kuru soğutma sistemleri müşterilerimizin taleplerine göre tasarlanarak üretilmektedir. Sadece Hava İle Soğutabiliyoruz…

Kuru hava soğutma sistemleri genellikle aşağıdaki sistemlerde kullanılır:

-Endüstriyel soğutma sistemleri

-Her türlü gaz/LNG/CNG/GTL soğutucu ve kondenseler vb.

-Yağlı soğutma sistemleri

-Gaz ve buhar kondenseleri

-Buharlı soğutucular

– Ara soğutucular

Ekstrüzyonlu Yüksek Kanatçık (Extruded High Fin)

İki farklı metalden oluşan kanatçıkların dışı alüminyum olmakla birlikte içi farklı bir metalden oluşturulabilir. Kanatçık, yuvarlatılmış metallerle, dış tüpün ayrılmaz bir parçası olarak mükemmel ısı transferi sağlayacak ve uzun ömürlü olacak şekilde oluşturulur. Ekstrüzyon yapılmış yüksek kanatçıklar korozyona karşı ana tüpü mükemmel biçimde korur. Adı geçen kanatçık en yüksek 285 C’ye kadar çalışabilir.

G tarzı kanatçıklar (Gömülü/Saklı Kanatçıklar):

Şerit Kanatçık makineye oluk açılarak güvenli bir şekilde ana tüpün bir parçası olarak yerleştirilir. Bu şekilde en yüksek ısı transferinin yüksek boru metal ısısının devam etmesi sağlanır. Bu tarz kanatçıkların en yüksek çalışma ısısı 400 derecedir.

L Tipi Kanatçıklar:

Şerit şeklinde malzeme, kanatçığın ana ayaklarının üzerine en yüksek temas basıncını, gerilimin altında en az deformasyona maruz bırakarak en yüksek ısı transferini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Kanatçığın ayağı, ana tüpün belirgin bir şekilde korozyona karşı güçlenmesini sağlar. Adı geçen kanatçığın en yüksek çalışma ısısı 120 derecedir.

KL Tipi Kanatçıklar:

KL tipi kanatçıklar aynı L tipi kanatçıklar gibi üretilir. L kanatçığından farklı olarak kanatçığın ayağına yerleştirilmeden önce ana tüpün kenarları tırtıllı şekle getirilir. Uygulamadan sonra vidalı hale getirilmiş kanatçığın ayağı, ana tüpün içindeki vidalı yuvacığa uygulanır, böylece kanatçık ve tüp arasında ki bağlantı genişler ve karakteristik, kanıtlanmış ısı transferi ile sonuçlanır. Kanatçığın maksimum çalışma sıcaklığı 260 derecedir.

LL Tipi Kanatçıklar:

L tipi kanatçıklar gibi üretilir ancak bu tip kanatçıklar, kanatçığın ayağı taşarak ana tüpü çerçeveler, bundan dolayı korozyona karşı mükemmel koruma gerçekleşir. Bu tip kanatçıklar diğer kanatçıklara göre daha maliyetli olmasına rağmen özellikle korozyonun çok olduğu ortamlarda en verimli çözüm olarak önerilir.

Heller – Forgo Isı Değiştirici Sistemler

Heller – Forgo ısı değiştirici sistemler özellikle doğal gaz çevrim santralleri (CCCP) ve termik buhar santralleri için özel olarak tasarlanmış ve üretilmiştir. Bütün alüminyum tüpler, yüksek korozyona karşı dayanıklı hale getirilmesi, daha yüksek ısı performansı alınabilmesi ve uzun ömürlü olması için kimyasal malzemelerle kaplanmıştır.

Dolaylı hava soğutma sistemi, ıslak soğutma kondenserleri, su devir daim dağıtım şebekesini içerir ve kuru hava soğutma kulesi, üretimimiz olan kuru hava soğutma sistemlerini barındırır.

Islak kondenserler DC Jet ya da yüzey yoğunlaştırıcı kondenser olabilir.  Soğutma kulesi doğal çekişli ya da cebri soğutma kulesi şeklinde tercih edilebilir.

Hava Soğutmalı Kondenserler  (Air Cooled Condensers)

AAC tarafından tasarlanan ve üretilen hava soğumalı kondenserler, tekli ve çoklu olarak iki modele ayrılır. Çoğunlukla enerji santrallerinde, LNG ya da GTL santrallerinde kullanılır. Hava soğutmalı kondenserler birbirine paralel olarak dizilmiş hücrelerden oluşur. Boru tipi Finli borular fanın üzerinde olacak şekilde tasarlanır. Isı değiştiricilerin borularından gelen hava akımı cebri emiş pervanesi tarafından çekilir. Hava soğutmalı kondenserler normalde tamamlayıcı çelik/beton yapı ile birlikte oluşturulur ve buhar kanal sistemi, türbin egzozundan, ısı değiştirici borular, fin tipi borular, fan üniteleri, yoğuşturma tankı, yoğuşturma ve tahliye pompası, boşaltma sistemi, birbirine bağlı borular ve diğer araçlardan meydana gelir.

soğutucu

Araştırma ve Geliştirme

Amacımız, devam eden araştırmalarımız ve geliştirme çalışmalarımız ile ürünlerimizi sürekli geliştirerek, kalitesini artırmak ve en üst kalitede, en iyi servis ile optimal süreçlerde müşterilerimizin beklentilerini tam olarak karşılamaktır.

Kalite Güvencesi ve Kalite Kontrol

Kalite güvencesi, ürünün ihtiyaca yönelik ve amacına uygun olarak üretildiğine dair güven veren planlı ve sistematik üretim süreçlerini içerir. Üretilen ürünlerden ve verilen servislerden AAC müşterilerinin tam olarak memnuniyetinin sağlanması amacıyla sunulan çeşitli etkinlik ve sistemlerin en etkili şekilde uygulanmasını sağlayan bir servistir.

Kalite güvencesi, müşterilerimiz için ürettiğimiz ürünlerde en iyi ve önerilen ürünlerin, parçaların ve metallerin en son standartlara göre kullanılıp kullanılmadığını da denetler. Hedefimiz, müşterilerimize beklentilerinin üzerinde kalite güvencesiyle, ölçülebilir ve hesaplanabilir bir süreçte servis sağlamaktır.

AAC’de kalite güvencesi iki temel prensibe dayanır: Amaca Uygunluk ve Müşteri Memnuniyeti… Ürün arzu edilen amaca muhakkak uymalıdır.

  • Verdiği bilgiler için Sayın Mustafa Eserdağ’a teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu