RöportajlarSon Haberler

“BETON ÜRETİMİNDE AVRUPA BİRİNCİSİYİZ”

Enerji ve Maden dergisinin sorularını yanıtlayan Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Beton üretiminde Avrupa birincisiyiz” dedi ve Türkiye’nin en büyük 87 şirketinin üye olduğu THBB’nin faaliyetlerinden bahsetti.

hazır_beton_logoÖncelikle Türkiye Hazır Beton Birliğini tanımak isteriz. Ne zaman kuruldu? Birliğin kuruluş amacından ve faaliyet alanlarınızdan da biraz bahseder misiniz?

Şirketlerin THBB üyesi olabilmeleri için Birliğin genel ve teknik yeterlilik kriterlerini yerine getireceklerini taahhüt etmeleri gerekiyor. 1991 yılından beri Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) üyesi olan Birliğimiz, sektöre ve ülkemize sağladığı katkılar nedeniyle, 1995 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla ‘Türkiye’ sıfatını taşımaya ve ülkemizi yurtdışında temsil etmeye layık görüldü. Amacımız deprem kuşağında yer alan ülkemizde standartlara uygun, kaliteli ve güvenilir beton üretimini yaygınlaştırmak. Alanında uzman bilim adamlarının ekipleri yönettiği laboratuvarlarımızda uzun süre kullanılabilen, güvenli, kaliteli, dayanıklı, estetik ve çevre dostu beton üretme hedefi ile çalışıyoruz.

Türkiye’nin en büyük 87 şirketi üyemiz. Beton üretiminde Avrupa birinciliğini 2009’dan bu yana korumaya devam ediyoruz. Dünyada ise Çin ve ABD’nin ardından üçüncü en büyük hazır beton üreticisiyiz.

Türkiye Hazır Beton Birliği, Türkiye’deki en önemli sektörlerden birini temsil ediyor. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olarak tabir edilen inşaat sektörü, bugün kullandığı betonun büyük kısmını Hazır Beton Birliği üyelerinden temin ediyor.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), Türkiye’de hazır beton üretiminin yaygınlaşmasıyla 1988 yılında kurulan ve Dernekler Yasası hükümleri uyarınca faaliyet gösteren mesleki bir kuruluştur.

yavuz_ışık

  • Sektörde genel olarak yaşanan sorunlara değinir misiniz? Sektörün gelişimi için devletten ve özel sektör yatırımcılarından beklentileriniz nelerdir? Bu noktada, Birlik olarak sektörün sorunlarına çözüm önerileriniz ya da projeleriniz hakkında da bilgi almak isteriz…

Kalitesiz ve merdiven altı üretimi engellemek için beton üreticilerinin sürekli denetlenerek ürettikleri betonun kalitesini belirli bir standart altına almak gerekiyor. THBB olarak, Üyelerimizi “Kalite Güvence Sistemi” (KGS) denetimlerine tabi tutup, standartlara uygun hazır beton üretilmesini sağlıyoruz. Ancak üreticilerin bir kısmı üyemiz değil, KGS tarafından denetlenmiyor ve kontrolsüz hazır beton üretiyor. Ülkemizde beton üretiminde tek etkin denetim KGS tarafından yapılıyor. Bu denetimlerde, beton üretim tesislerinin yerinde denetiminin yanı sıra habersiz ürün denetimleri de gerçekleştiriliyor. Örnek vermek gerekirse her yıl bir tesis 6 kere denetlenebiliyor.

Bildiğiniz gibi Türkiye halkının yüzde 95’i deprem bölgelerinde yaşamını sürdürüyor. Buna rağmen 7 milyondan fazla konut depreme dayanıksız. 17 Ağustos Depremi’nin üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen Türkiye’de hala bir deprem bilinci oluşturulamadı. Oysa kentsel dönüşüm çalışmaları deprem araştırmalarına uygun olarak bir an önce hızlanmalı ve KGS belgeli kaliteli hazır betonun kullanımı yaygınlaşmalıdır. Çünkü tehlike sanıldığından daha büyüktür. THBB olarak hem üyelerimiz hem de kamuoyu için depreme dayanıklı yapı tasarımı ve hazır beton uygulamalarını konu alan bilgilendirmeler yapıyoruz. Diğer taraftan ise üyemiz olan şirketlerin çalışanlarını olası bir depremde acil müdahale edebilmeleri için eğitiyoruz. Son olarak İstanbul Kalkınma Ajansı’nın deprem sonrasında müdahale kapasitesini geliştirmek amacıyla verdiği fon kapsamında AKUT tarafından üyelerimize 128 saatlik 7 farklı başlıkta verilen eğitim sonucu üyelerimiz için bir tatbikat düzenledik. Bu konuda, İstanbul Kalkınma Ajansı ile olan işbirliğimiz devam etmektedir.

hazır_beton

2015 Değerlendirme / 2016’ya Bakış

2015 yılı bizim için faaliyetlerin yoğun olduğu bir yıl. Öncelikle, 19-21 Şubat 2015 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde hazır beton, çimento, agrega ve inşaat sektörlerinin bir araya geldiği Beton 2015 Fuarı’nı gerçekleştirdik. Fuar 7 bin ziyaretçiyi ağırlarken, fuara 70 firma 300 marka ile katıldı. Aynı zamanda Ortadoğu başta olmak üzere Afrika ve Asya’dan birçok firma fuarımızı ziyaret etti. Ankara Sanayi Odası, İstanbul Sanayi Odası, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası ve Türkiye Müteahhitler Birliği’nin desteklerini esirgemediği fuarımız, ziyaretçileri için sektördeki yenilikleri anlama, toplu alım yapabilme ve sektörü yakından takip edebilme imkânları açısından çok yararlı oldu.

Bildiğiniz gibi 4-5 Haziran’da 17.ERMCO Kongresi’ne ev sahipliği yaptık. Avrupa başta olmak üzere birçok ülkeden 400’ü aşkın katılımcıyla başarı ile tamamladığımız kongrede beton çözümlerinin sürdürülebilirliği, betonun topluma katkısı, beton konusundaki gelişmeler, betonun pazarlanması ve yönetimini ele alan dört farklı oturum düzenlendi. Betonun gurusu olarak bilinen çok değerli akademisyen Surendra P. Shah’ın “50 Yılda Beton Bilimindeki Gelişmeler” başlıklı sunumuyla kongremize konuk olması betonun geleceği için çok aydınlatıcı oldu. Ayrıca eş zamanlı olarak betonun üretimine ve test edilmesine yönelik malzemelerin, ürünlerin ve ekipmanların sunulduğu bir sergi de yer aldı.

Dayanıklılık konusunda dünyada da önde gelen laboratuarlar arasında yer alan TÜRKAK akreditasyonlu THBB Yapı Malzemeleri Laboratuvarımızda 2014 yılında 3. Boğaz Köprüsü’nün dayanıklılık deneyleri yapıldı.Kentsel Dönüşüm 2015’in en önemli konularından biri olarak öne çıktı, 2016’da da konunun sektörün merkezinde olacağını söyleyebiliriz. Halen süren kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi planlanan bölgelerde kalitesiz beton ile üretilen yapılar da yer alıyor. Bu çerçevede daha 7 milyon konutun yenileneceği göz önünde bulundurulduğunda, özellikle yeni yapılarda KGS belgeli beton kullanımı Türkiye yapı stoğunun uzun ömürlü, ekonomik ve depreme dayanıklı olmasına katkı sağlayacak.

Kentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşüm projesi için yaklaşık 600 milyar lira maliyet çıkıyor. Tabii bu harcama 10 senelik bir zaman diliminde yapılacak. Türkiye’de kamu kaynaklı 3.havaalanı inşaatı, 3.köprü, Avrasya Tüneli, İstanbul-İzmir Otoyol projesi gibi büyük projelerimiz var. Ayrıca kamu hastaneleri projeleri ve Türkiye’nin gündeminde olan kentsel dönüşüm projelerinin hepsinde çok ciddi miktarda beton kullanılacak. İşin sevindirici tarafı, Türkiye’de beton teknolojisi ve bu teknolojiye bağlı olarak makine ekipmanları da her gün yenileniyor. Bunların bir kısmı da ihraç ediliyor. Türkiye beton ekipmanlarında önemli bir ihracatçı ülke konumuna geldi.

 

Çeyrek asrı aşkın bir süredir, ülkemizde kaliteli betonun üretilmesi ve kullanılması için üyelerimiz ile el ele verdik özveriyle çalışıyoruz. Bu çalışmalar sonucunda ülkemizi Avrupa’da hak ettiği seviyelere taşıdık. Bundan sonra da sektörümüzü hem yurt içinde hem de Avrupa’da çok daha ilerilere taşımak için çalışmalarımızı arttırarak sürdüreceğiz.

Bütün bu gelişmeler ise önümüzdeki 5-10 yıllık süreçte hazır betonun en fazla kullanıldığı ülkelerden birinin de Türkiye olacağını gösteriyor. Hem dünyanın hem de Avrupa’nın gözü bizim üzerimizde olacak.

Ayrıca, Birlik olarak 13 Ekim ‘Dünya Afet Risklerinin Azaltılması’ gününde Türk toplumunun afet risklerine karşı nasıl hazırlanmaları gerektiği konusunda farkındalık yaratmayı amaçladık. Yanı sıra Ekim 2011 Van depremi, 12 Kasım Düzce depremi ve 17 Ağustos Marmara depremiyle binlerce insanın hayatının bir anda değişmesine yol açan faciaların bir daha yaşanmaması için gerekli bilinçlendirmeleri de yapmaya çalışıyoruz.

“17.ERMCO Kongresi’ne ev sahipliği yaptık”

2015 hem hazır beton sektörü hem de Birlik olarak çalışmalarımızın meyvelerini almaya başladığımız bir yıldı. 2015 yılında kentsel dönüşüm ve kamu alt yapı yatırımlarında beklediğimiz büyümeyi yakaladık. Önümüzdeki dönemde inşaat sektörünün canlanmasına paralel Hazır Beton sektörünün de hareketleneceğini öngörebiliriz.

Hazır beton sektöründeki araçların trafik saatleri uygulamaları da sektörümüz adına önemli bir problemdir. Uzun ömürlü ve depreme dayanıklı yapı üretim için, betonun inşaatlarda zamanında ve tekniğine uygun şekilde işlenmesi gerekmektedir. Şöyle ki: kolon, kiriş vb. Taşıyıcı yapı elemanlarının beton dökümlerinin bir seferde yapılması gerektiği için trafiğe çıkış saatlerinin Avrupa ülkelerinde olduğu gibi düzenlenmesi gerekmektedir.

Deprem Yönetmeliği hükümleri uyarınca, deprem bölgelerinde C20 dayanım sınıfının (200 kg/cm2 mukavemet) altında beton kullanılamaz. Ancak bu dayanım sınıfı durabilite açısından yeterli değildir. Yapıların uzun ömürlü olması ve depreme karşı dayanımlarını koruması için Deprem Yönetmeliği’nin bu hükümleri değiştirilerek, taşıyıcı sistemlerde kullanılacak asgari beton dayanım sınıfı C30’a yükseltilmelidir.

Son yıllarda inşaat yapımlarının artması sonucu hazır betona olan talep de arttı. Bu hızlı büyüme ve talep artışı tabi ki önemli sorunları da beraberinde getirdi. Sektöre beton konusunda fazla bilgisi olmayan birçok kişi girdi, bu firmalar hiçbir denetime tabi tutulmadan üretime başladı ve sektöre girişte teknik yeterlilik istenilmedi.

  • Türkiye’de hazır beton pazarının özellikle ihracat payı açısından durumu nedir?

10 milyar lira ciroya sahip olan Hazır Beton sektörü, inşaat sektörünün en temel kollarından birini oluşturuyor. 2013 yılında bir rekor kırarak 102 milyon metreküp beton ürettik, 2014 yılında ise bu rakam 107 milyon metreküpe ulaştı. Beton üretimi 2014’te tahminlerimiz doğrultusunda yüzde 5 büyüme gösterdi. Türkiye’nin büyüme performansıyla beton üretiminde  Avrupa birinciliğini 2009’dan bu yana korumaya devam ettiğini söyleyebiliriz. Dünyada ise Çin ve ABD’nin ardından üçüncü en büyük hazır beton üreticisiyiz.

kgs_kalite20 Yıldır Betonda Kalitenin Güvencesi

Kalite Güvence Sistemi’ne neden gerek görüldü? KGS’nin CE İşaretlemesi ve G Uygunluk Belgelendirmesi yapan bir kuruluş olması konularını da anlatır mısınız? Bu anlamda sektör firmaları için nasıl bir hizmet sağlanıyor?

Türkiye afet bölgesinde bulunuyor. Son derece riskli bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu sebeple Türkiye’nin yapı stoku uzun ömürlü ve afetlere dayanıklı olmalı. İşte tam da bu sebeple KGS (Kalite Güvence Sistemi) belgeli hazır beton kullanımının yaygınlaştırılması gerekiyor. Çünkü sağlıklı yapılaşma ancak doğal afetlere dayanıklı, güvenli ve sürdürülebilir KGS belgeli beton kullanımıyla mümkün olabilir. Bu yıl KGS’nin kuruluşunun 20. yılını kutlamanın gururunu da yaşıyoruz. Türkiye Hazır Beton Birliği üyesi tüm hazır beton tesislerinde AB standartlarına uygun üretim yapılmaktadır. Üyelerimizin tesisleri, KGS tarafından sürekli ve habersiz denetlenir. Bu konuda çok titiz davranıyoruz çünkü Türkiye’de üretilen 107 milyon m3 betonun yüzde 65’i üyelerimiz tarafından üretiliyor.

KGS özet olarak Türkiye’deki ilk sektörel özdenetim sistemidir. KGS, ciddi bir deneyim mekanizması ile çalışır, tamamen mali, idari özerkliğe sahiptir. Bağımsız ve tarafsız olarak çalışır. Bu sistemi yürüten 20 kişilik bir Kurul var. Burada üniversitelerden çok değerli hocalar, ilgili bakanlıkların temsilcileri, sivil toplum örgütleri, İnşaat Mühendisleri Odası ve TÜBİTAK’tan temsilciler var. Mühendislerden oluşan teknik ekip ciddi şekilde ürün ve sistem denetimi yapıyor. Üyemiz olan ve bize müracaat eden firmalara da KGS belgesi veriyoruz. Bize üye olmayanlar da KGS belgesi alabiliyor. Onlar da sıkı bir denetim altına giriyor. Burada 3 defa habersiz ürün denetimi, bir kez de haberli sistem denetimi yapılıyor. Toplamda 4 denetimden geçiyorlar. KGS belgesi olan firmalardan beton kullanıcılarının beton almalarını öneriyoruz.

  • Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması’nın amacını öğrenebilir miyiz? Yarışmaya kimler katılabilir?

Amacımız hızla büyüyen hazır beton sektöründe iş sağlığı ve güvenliği konusunda hassasiyeti artırmak, önceliğimiz ise insan… Bu yarışma vesilesiyle firmalarda iş güvenliği konusundaki hassasiyeti artırarak konuya dikkat çekmek istiyoruz. Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması’nı ilk kez 2010 yılında düzenledik. İş sağlığı ve güvenliği açısından öne çıkan tesislerin ödüllendirildiği yarışmanın ikincisini ise 2013 yılında Birliğimizin 25. kuruluş yıl dönümünde organize ettik.

2016 yılında yarışmamıza katılmak isteyen Türkiye Hazır Beton Birliği üyesi hazır beton firmalarımız www.thbb.org adresinden yarışmanın başvuru koşulları ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirler.

2015 yılında, sektörde faaliyet gösteren tesisleri iş sağlığı ve iş güvenliği açısından bilgilendirmek, farkındalık yaratmak, teşvik etmek ve tesislerin yeterliliğini ölçmek amacıyla Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması’nın üçüncüsünü düzenledik.

  • Yeşil Nokta Çevre Ödüllerine de değinir misiniz? Amacı ve kapsamı nedir?

Bu alanda hazır beton sektörünün her geçen gün çevreye daha duyarlı hale geldiğini söyleyebiliriz. Sektör olarak sürdürülebilirlik için çevre ile uyum içinde faaliyet göstermemiz gereğinin farkındayız. Beton dünyada 7 milyar metreküp’e ulaşan üretim hacmi ile sudan sonra en fazla tüketilen malzeme durumunda. Bu nedenle betonu üretirken çevreyi korumak için yapılacak çalışmalarda dikkatli olmamız gerekiyor.

Bu ödülleri 1998 yılından beri öncelikle Birliğimizin üyesi olan şirketlerin çevreye uyumlu üretim yapmalarını sağlamak, sonra çevre bilinci yüksek bir sektör yaratma ve paydaşlarımız nezdinde farkındalık yaratmak için veriyoruz. Sistem, THBB üyesi beton tesislerinin bağımsız ekipler tarafından denetlenmesi süreci sonunda kriterleri yerine getiren toplam 10 tesise ödül vermek şeklinde işliyor.

  • Mimarlık Yarışmaları da düzenliyorsunuz. Sektöre katkısı açısından yarışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu yarışmayla yapılarında beton kullanımının düzeyi, yerindeliği ve farklı malzemelerle birlikteliğini mimari tasarım kaygısı ile yorumlayan, yaşama geçiren mimarları ödüllendirerek desteklemeyi amaçlıyoruz. Türkiye deprem kuşağında yer alan bir ülke olmakla birlikte yaşanan depremler betonun depreme dayanımı açısından doğru kullanılmadığını acı bir şekilde gösterdi. Betonun doğru kullanılmaması gider artırıcı bir etken olarak da karşımıza çıkıyor. THBB kuruluş amacı uyarınca betonun doğru kullanılmasının önemini vurgulamak için bir dizi program gerçekleştirdi. Betonun doğru ve yerinde kullanımını özendirmek, malzeme seçimi ve mimari üretim sürecinde yaşanılır çevreler ve estetik duyarlılığı olan yapı örneklerini ödüllendirerek desteklemek, Türkiye Hazır Beton Birliği Mimarlık Ödülleri’nin temel amacıdır.

Türkiye’de standartlara uygun beton üretilmesi ve inşaatlarda doğru beton uygulamalarının sağlanması, mimari açıdan estetik ve doğru beton uygulamalarının teşvik edilmesi amacıyla Mimarlar Odası ile işbirliği yaparak mimarlık yarışmamızı düzenliyoruz. İlkini 15. yılımız vesilesi ile gerçekleştirdiğimiz yarışmamızın ikincisini 20. yıl vesilesi ile yaptık. Sonuncusunu ise 2012 yılında organize ettik.

beton_hazırSon olarak Birliğin uzun vadeli hedeflerine de yer vermek isteriz. Neler söyleyebilirsiniz?

Birliğimiz tarafından düzenlenen “Beton 2016 Hazır Beton, Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı”, 2016 yılında Ankara’da yapılacak. 2016 yılında sekizincisi düzenlenecek olan Fuar, inşaat, hazır beton ve agrega sektörlerini 18-20 Şubat 2016 tarihleri arasında Congresium Ankara’da buluşturacak. Beton 2016Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da katılımcılar son teknoloji ile ürettikleri ürünlerini ziyaretçilere sunacak. Fuara hazır beton ve çimento ekipmanlarının yanında beton santralleri, iş makineleri, kamyon ve çekiciler, transmikserler, pompalar, kalıp sistemleri, vinçler, çeşitli beton kimyasalları, otomasyon sistemleri, lastik ve akaryakıt ürünleri, sektörel makineler başta olmak üzere çok geniş bir ürün yelpazesi beton ve agrega üreticilerine ile inşaat yapımcılarına sunulacak. Fuar, ekonominin lokomotifi olan inşaat ve onun en temel kollarından olan hazır beton ve ilgili sektörlerinden birçok firmayı aynı çatı altında buluşturacak.

Fuarı önceki yıllarda olduğu gibi Avrupa, Asya, Afrika ve Ortadoğu’dan çok sayıda profesyonel katılımcının ziyaret etmesi bekleniyor. Fuar, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES), İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) ve Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından da destekleniyor.

Congresium Ankara’da 18-20 Şubat 2016 tarihlerinde düzenlenecek olan “Beton 2016 Hazır Beton, Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı”nda inşaat, hazır beton, agrega sektörleri ile ilgili son teknolojik ürünler, araç, makine ve ekipmanlar, hizmet ve donanımlar sergilenecek. Fuar hazır beton sektörüyle ilgili herkesin buluştuğu bir platform olacak.

THBB toplumsal ve sektöre sorumluluktan hareketle ülkemizde üretilen ve kullanılan betonların gerek niteliğinin gerekse kullanım miktarının arttırılması konusunda tüm sektörün desteğiyle yapmış olduğu çalışmaların yanı sıra ilk olarak 1995 yılında Uluslararası ERMCO Avrupa Hazır Beton Birliği Kongresi’ni düzenledi. THBB bu uluslararası deneyimin ardından 2004, 2008, 2011, 2013, 2014 ve 2015 yıllarında Hazır Beton Kongresi ve Fuarlarını düzenledi. THBB son olarak 4-5 Haziran 2015 tarihlerinde yine İstanbul’da düzenlenen XVII. ERMCO Kongresi’ne ev sahipliği yaparak ülkemizi en iyi şekilde temsil etti. İlk olarak 2014 yılında Ankara’da fuar düzenleyen THBB, ikinci kez Ankara’da fuar düzenlemek üzere çalışmalara başladı.

Bu yıl gündemimizin en önemli maddesi KGS’nin 20. yıl dönümü olmasıdır. Bu vesileyle, ülkemizde hazır betonun denetimi için çalışan KGS’nin çalışmalarını çeşitli etkinliklerle paydaşlarımıza ve kamuoyuna anlatacağız.

  • Verdiği bilgiler için Sayın Yavuz Işık’a teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu