RöportajlarSon Haberler

EIF 2015 ENERJİ ŞİRKETLERİNİ AĞIRLAYACAK

4-6 Kasım 2015 tarihlerinde, Congresium Ankara’da gerçekleştirilecek Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı ‘EIF 2015’ hakkında bilgi veren EIF Yürütme Kurulu Başkanı Av. Çiğdem Dilek sorularımızı yanıtladı. 

4-6 Kasım 2015 tarihlerinde sekizincisi düzenlenecek Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı EIF 2015’in ev sahipliğini Congresium Ankara yapacak. Fuar alanı ise yerli ve yabancı seçkin enerji şirketlerini ağırlayacak. Türkiye’nin ileriye yönelik gelişme sürecine önemli katkılar sağlayacağı öngörülen EIF 2015’in Yürütme Kurulu Başkanı Av. Çiğdem Dilek, Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı hakkında merak ettiğimiz konuları Enerji ve Maden Dergisi için yanıtladı.

Dilek, “Enerji sektörünü Ankara’da toplayabilmek büyük memnuniyet verdi bize…”

  • EIF 2015’in hedefi nedir? Kapsamlı bir organizasyon olarak değerlendirilebilir mi?

EIF Uluslararası Enerji Kongresi’nin temeli; iş dünyası, bürokrasi, sivil toplum kuruluşları, akademisyenleri bir araya getirecek bir enerji platformu olacak şekilde atılmıştır. Böyle düşününce buna en uygun lokasyon Ankara olduğuna karar verdik. Ve 2007 yılından bu yana EIF Kongre ve Fuarını Ankara’da yapıyoruz. Bu tip organizasyonların ana merkezi İstanbul olduğu yönünde bir algı var. Ancak lokasyonun neresi olacağı sizin ne hedeflediğiniz ile ilgili bir konu. Biz en başta hem firmaları birbirleri ile hem de enerji firmaları ile enerji bürokrasisini aynı platformda buluşturmayı hedefledik. Çoğu enerji şirketinin merkezi Ankara’da… Bürokrasi, karar alıcılar ve uygulayıcılar da burada. Ayrıca İstanbul’da etkinlik patlaması var. Bu nedenle Ankara’nın doğru yer olacağını düşündük. Bu düşüncemizde de yanılmadığımızı gördük. EIF2007 yılında ilk yapıldığı zaman dahi 1500-2000 delege ağırladı. Bu sayı bölge için bir rekor. O günlerde Ankara’da nitelikli bir kongre fuar merkezi olmadığı için 5 yıldızlı otelde yapıyorduk. Buralarda fuar alanı sıkıntılı idi. Son üç yıldır ise ATO Kongre merkezinde yapıyoruz. ATO’nun 3000 kişilik kongre salonu ve yaklaşık 10.000 m² fuar alanı var. Enerji sektörünü Ankara’da toplayabilmek büyük memnuniyet verdi bize. Ayrıca kongre delegelerinin %30-35’lik kısmı yurtdışından geliyor. Geçen yıl yaklaşık 9000 delegeyi ağırladık. Bu tablo EIF Kongre ve Fuarının kapsamını, hacmini ve niteliğini göstermektedir.

 Dilek, “Türkiye artık nükleer enerji yolculuğuna çıktı.”

  • Kongrede enerji alanına ilişkin öne çıkacak konu başlıkları nelerdir?

Her yıl EIF kongrelerinde enerji sektörünün tüm alanlarına değinmeye çalışıyoruz. Elbette konjonktüre göre bazı yıllar belli konular öne çıkabiliyor. Mesela bu yıl Afrika bölge olarak öne çıktı. Çünkü Türk enerji sektörünün ve yatırımcısının Afrika ülkelerine ilgisi arttı. O nedenle Türk yatırımcı ile Afrika ülkeleri yetkililerini buluşturacağız. Diğer taraftan konu olarak güneş enerjisi ön planda… Özellikle lisanssız elektrik üretimi noktasında güneşe ilgi çok fazla… Bu nedenle lisanssız elektrik ve güneş enerjisi konuları oturumları çok ilgi görüyor. Bu yıl EIF fuar alanının içinde ‘Solar Street’ teması olacak. Güneş enerjisi firmalarını bir araya topluyoruz. İlgi çok büyük… Yine jeotermal enerji firmalarını da bir araya getiriyoruz. Etkinlik alanında ayrıca Jeotermal Enerji Fuarı ve Kongresi olacak. Bunların yanı sıra petrol ve doğalgaz arama üterim, petrol fiyatları konuşulacak. Enerjinin finansmanı, mevzuat, elektrik ve doğalgaz dağıtım, kömürden elektrik üretimi konuları işlenecek. Yine son yıllarda olduğu gibi nükleer enerji ağırlıklı konu olarak işlenecek. Zira Türkiye artık nükleer enerji yolculuğuna çıktı. Bu yolda ilerliyor. Biz de bu alandaki oyuncuları bir araya getirmeye gayret ediyoruz.

 Dilek, “Özel sektörün enerji üretimindeki payı oldukça büyük…”

  • Kongre ve fuarın Türkiye’de enerji sektörüne yapacağı katkılar neler olacaktır? Yabancı yatırımcıların enerji alanında Türkiye’yi tercih etmeleri konusunda bir katkısı olabilir mi?

Bildiğiniz üzere Türkiye’de enerji üretimi artık serbestleşti. Eskiden sadece kamu eliyle enerji üretilirdi. Şimdi özel sektörün üretimde payı oldukça büyük… Aynı şekilde elektrik ve doğalgaz dağıtımı da özel sektör eliyle yapılıyor. Dolayısıyla hem özel sektörün birbiri ile buluşmaya hem de özel sektör ile kamunun birbirleri ile buluşmaya, ortak platformda konuları istişare etmeye ihtiyacı var. Bazen bürokrasi uygulamada neler olduğuna uzak kalabiliyor. Özel sektör bu tip ortamlarda yatırımlarda nelere ihtiyaç olduğunu usulüyle dile getiriyor. İstişare önemlidir ve güzeldir. Dolayısıyla her konuda olduğu gibi enerji alanında da tarafların bir araya gelerek konuşması istişare etmesini çok önemsiyoruz. Bu haliyle bürokrasi ve özel sektör arasındaki mesafe azalmış oluyor. Diğer taraftan Kongre ve fuarda toplam katılımcının %35’i yabancı katılımcı oluyor. Böylelikle yabancı yatırımcının Türk enerji sektörünü yakından görme ve tanıma fırsatını sunuyoruz. Bazen EIF’te buluşan firmalar çeşitli partnerlik yoluna gidiyorlar.

  • Enerji piyasalarında öne çıkan firmalar bu organizasyonda bir araya gelecek. Firma yöneticilerine, kongre ve fuar kapsamında kendilerini uluslararası alanda en iyi şekilde tanıtabilmeleri için tavsiyeleriniz nelerdir?

Fuarlar ticaret hayatında ilerlemeniz için en etkin yoldur. İlgili sektöre tanıtım yaparsınız ve rakiplerinizi takip edersiniz. Ayrıca fuara katılarak marka bilinirliğinizi ve prestijinizi artırırsınız. Bu işin bir bölümü… Diğer bölümü ise kongre… Kongreler bilimsel ve profesyonel bir arenadır. Taleplerinizi dile getirmeniz için en nitelikli yoldur. Bu nedenle biz tüm firmalara enerji kongre ve fuarına katılmalarını öneririz. Ayrıca EIF Kongreleri TOBB’dan onaylı olarak “uluslararası” olan bir kongre ve fuar olduğu için yabancı enerji sektöründen katılımcı oranı oldukça yüksek. Her geçen yıl da yabancı ilgisi artıyor. Bu yıl yabancı katılım oranını %45’e çıkarmayı hedefliyoruz. Yabancılar bir ülkeye yatırım yaparken daha çok o ülkede yerleşik yerli bir ortakla hareket etmek istiyorlar. Bu nedenle fuarlarda yerel şirketlerin kendilerini tanıtması çok önemli… Yerli enerji firmaları bu tip iş fırsatlarını rahatlıkla fuarda yakalayabilirler.

Enerji Politikaları Küresel Boyutta

EIF 2015, Türkiye ve diğer birçok ülkeden çok sayıda üst düzey yetkili ile enerji sektöründe faaliyet gösteren firma yetkililerini bir araya getirecek. Kongre aynı zamanda ülkelerin kendi sorunu olmaktan çıkıp küresel boyutta değerlendirilmesi gereken enerji politikaları ve sektörün geleceğine yönelik hususları değerlendirme fırsatı da oluşturacak.

Dünya ülkelerinde ve Türkiye’de enerji üretimine ilişkin çeşitli konuların tartışılacağı bir platform olarak değerlendirilen EIF 2015, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın destekleriyle gerçekleşecek.

EIF Yürütme Kurulu Başkanı Av. Çiğdem Dilek kongrenin amacını; “Çeşitli enerji kaynaklarının, enerji piyasalarının tüm boyutları ile değerlendirilmesi ve en son gelişmeler ile uygulamaların pek çok açıdan tartışılıp ele alınabileceği bir ortam oluşturabilmek.” ifadeleriyle açıkladı. Dilek; “EIF 2015 kapsamında yapılacak olan fuar alanı tüm enerji ilgililerine ücretsiz şekilde açık olacak.” diye belirtti.

KONGREYE KİMLER, NEDEN KATILMALI?

Kongreye özellikle katılması istenen kişi ve kuruluşlar ile yararlanabilecekleri konular arasında öne çıkan başlıklar şunlar oldu:

Enerji endüstrisinden üst düzey yöneticiler, karar mercileri ve profesyoneller:

Son teknolojik gelişmelerle birlikte gündemi takip etmek… Tedarikçiler, tüketiciler, rakipler ve değişen enerji endüstrisindeki diğer önemli paydaşlarla bağlantılar yapmak. Global ve küresel platformda yeni iş fırsatları arayıp bulmak için kongreye katılabilir.

Girişimciler, Yatırımcılar, Finans Kuruluşları:

Gelecekteki enerji çözüm yollarını desteklemek için teknoloji ve hizmetler geliştiren şirketlerle bağlantılar kurmak. Bu alandaki uzmanlarla bire bir görüşmek ve ticari meseleleri müzakere etmek üzere kongrede bulunabilir.

Hükümetler, Devlet Başkanları, Bakanlar, Siyasetçiler, STK’lar, Çevre Kuruluşları:

İklim değişikliği konularını ve gelecekteki enerji politikalarını müzakere etmek, tartışmak… Gelecekteki enerji çözümleri için seçenekleri, olası etki ve sonuçlarını incelemek. Alternatif enerji ve çevre stratejilerinin potansiyel finansmanlarına bakmak üzere kongreye ilgi gösterebilir.

Mimarlar, Müteahhitler, Mühendisler, Geliştiriciler, Şehir Planlamacıları ve Ulaşım Sağlayıcıları, Üreticiler, Tasarımcılar:

Belirli özellik alanlarından, tartışma panellerinden, yeşil binalardaki teknik turlardan yararlanmak. Gelişmek ve yeni projelere yatırım yapmak isteyen yatırımcılarla, risk sermayedarlarıyla ve hükümetlerle bağlantılar kurmak için kongrede yer alabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu