RöportajlarSon HaberlerYazarlarımız

EKONOMİK VE SEKTÖREL DEĞERLENDİRME

tmb_logoEkonomik ve sektörel değerlendirmeleriyle yeni sayımızın değerli konuklarından biri olan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, inşaat sektörü gelecek dönem projeksiyonuna ilişkin görüşlerini Enerji ve Maden dergisi okuyucuları için paylaştı.

TMB Başkanı Mithat Yenigün, ekonomik ve sektörel değerlendirmelerinde şu ifadelere yer verdi:

“Önümüzdeki dönemde sektörün iş hacminin sektörün ana pazarlarındaki jeopolitik çalkantıların yanı sıra Rusya ekonomisi kaynaklı risklerin etkisi altında kalmayı sürdüreceği değerlendirilmektedir. Toplam yurtdışı iş hacminin yaklaşık %35’ini oluşturan Libya-Irak-Rusya pazarlarından doğacak kaybı dengeleyebilecek yeni fırsatlar için Sahra-altı Afrika ve Güney Amerika ülkelerindeki potansiyel yatırımlar takip edilmektedir. Türk inşaat sektörü için büyük potansiyel arz eden pazarlar olan Sahra Altı Afrika Ülkeleri’nde, Türk müteahhitlik firmaları tarafından 2015 yılı ilk 11 ayında 1.2 milyar ABD Doları tutarında iş üstlenilmiştir. Kongo, Gana, Mali ve Nijerya bu dönemde öne çıkan ülkelerdir.

İran‘a uygulanmakta olan ekonomik ambargoların kalkmasının ardından, ülkenin yatırım ortamında gerçekleşecek olumlu seyrin Türk müteahhitleri için de fırsatlar yaratabileceği düşünülmekle birlikte, bu konuda İran ve Türkiye arasındaki siyasi gelişmelerin belirleyici olacağı öngörülmektedir.

Cezayir ve Suudi Arabistan gibi geçtiğimiz dönemde iş yapılan pazarlar arasında ağırlığını arttırmış olan petrol ihracatçısı ülkeler için enerji fiyatlarındaki düşüş eğiliminin, planlanan yatırım kalemlerinde erteleme ve devam eden projelerde ödeme güçlükleri riskleri bulunmaktadır.

Yurt içinde ise son dönemdeki altyapı yatırımlarında ağırlık Kamu-Özel Sektör İşbirliği (KÖİ) projelerine kaymış durumdadır. Bu kapsamda gerçekleştirilmekte olan alt yapı yatırımları arasında Avrasya Tüneli, Gebze-İzmir Otoyolu, 3. Köprü ve 3. Havalimanı gibi büyük ölçekli projelerin inşaatı sürmektedir. Önümüzdeki dönemde de altyapı yatırımlarının liman, hızlı tren, metro ve otoyol projeleri ile sürmesi beklenmektedir. Ayrıca devam eden entegre sağlık kampüsleri ve hastane projeleri, kentsel dönüşüm süreci ve konut satışlarının iç piyasaya canlılık katmaya devam edeceği değerlendirilmektedir.

Bu süreçte, kapsamlı ve etkin bir ekonomik ve sosyal reform programının uygulamaya konması, yurt içi ve yurt dışı inşaat sektörü açısından hem altyapı yatırımlarının sürekliliği hem de uluslararası finansman boyutu açısından kritik önem taşımaktadır.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında, Türkiye Müteahhitler Birliği olarak tüm inşaat sektörünü kapsayan 10 maddelik bir bildirge yayınladık. Ocak 2015’te ise Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve tüm ilgili Bakanların katılımı ile İnşaat Sektörü Zirvesi düzenledik. Zirvede Sayın Başbakan Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından hazırlanan ve sektörün tüm sorunlarına çözüm önerileri sunan “İnşaat Sektörü Bildirgesi”ni “Hükümet Bildirgesi” olarak kabul ettiklerini vurguladı.

Umuyoruz ki yeni hükümet programı ile birlikte kısa bir zamanda Türkiye, hem mevzuat yönünden hem de uygulama yönünden yüksek standartlarda bir inşaat sektörüne kavuşacaktır.”

“İNŞAAT SEKTÖRÜ BİLDİRGESİ”ni Enerji ve Maden-12.sayıda okuyabilirsiniz.

Mithat YENİGÜN

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu