RöportajlarSon Haberler

SAĞLAM TEMELLERİN MİMARI AK-ELİ İNŞAAT

ali aktan
                                                                                                        Ali Aktan

Güvenli çözümler için güvenilir çözüm ortağınız…

İnşaat sektörünün sayılı firmalarından biri olarak adını önemli projeler ile duyuran AK-ELİ İnşaat, tüm hizmet ve ürünlerde kurumlara en yüksek değer ile kaliteyi sunmaya devam ediyor.

Uzun ömürlü başarıyı yakalayabilmek için iş ortakları ile güçlü ilişkiler kurmayı kendine ilke edinen AK-Eli İnşaat’ın faaliyetlerini ve önemli projelerini, bizleri tüm samimiyeti ile ağırlayan değerli yönetici, Şirket Ortağı ve Şirket Müdürü Ali Aktan’dan dinledik.

Öncelikle Ak-Eli İnşaat’ı daha yakından tanıyabilir miyiz?

Ak-Eli İnşaat Ticaret Ltd. Şti. 1992 yılında Süleyman Aktan tarafından Adana’da kurulmuş olup, şu ana kadar yaptığı bütün işleri ve doğru ilkeleriyle kendi alanındaki sayılı firmalardan biri olarak idare, kurum ve kuruluşların takdirlerini almıştır. Günümüzde firma, bünyesindeki her türlü ulusal ve uluslar arası üst ve altyapı tesislerini başarıyla tamamlayacak uzman bir ekip, modern bir ekipman parkı ile toplam kalite yönetim sistemi doğrultusunda ISO 9001: 2000 1400 belgesine sahiptir.

  • Önemli baraj ve HES çalışmalarınız var. 2015 yılı itibariyle tamamlanan bu önemli projelerinizi biraz anlatır mısınız?

Firmamız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu‘nun teşrifleriyle açılışını yaptıkları Asrın Projesi Alaköprü Barajı ve ikinci ayağı KKTC Geçitköy Barajı’nı belirlenen süreden önce bitirmiştir. Ayrıca Doğuş, Doğan ve Anadolu Grubu’nun Giresun’daki 14 KM tünel, baraj ve santral binasından oluşan 135 MW gücündeki Aslancık Barajı ve HES tesisini tamamlamıştır.

Ağırlıklı olarak DSİ projeleri yapan firmamızın yaptığı diğer işleri sıralamak gerekirse; Bolu Mengen Köprübaşı Barajı ve HES tesisi… Bu tesis 7 milyon metreküp kaya dolgu ve 12 milyon metreküp kil ve 9 KM tünel inşaatı ve yerin 100 metre aşağısına yapılan santral binasından oluşmaktadır. Konya Bozkır Barajı önyüzü beton kaplamalı sulama ve HES tesisidir. Yaklaşık 4,5 milyon metreküp kaya dolgusu, 30 bin metreküp ön yüzü beton imalatı da tamamlanmıştır. Bunun yanında DSİ Eskişehir Aşağı Kuzfındık Barajı, Muğla önyüzü beton kaplamalı Derince Barajı, Ankara Akhasan Barajı, Çankırı Alanpınar Barajı, Kızılcahamam Doğanözü Barajı, Yozgat Musabeyli Barajı, Eskişehir Zeyve Göleti, Bursa Kayapa Göleti, Eskişehir Mihalıççık Göleti, Adana İmamoğlu Sulaması, Eskişehir Orta Sakarya Sulaması, Sivas İçmesuyu Projesi, Ordu Arıtma Tesisi, Adana Cevdetiye Sulaması, Çarşamba Regülatörü ve HES, Erzurum Çobanlı Regülatörü ve HES, Erzurum Pasinler Regülatörü, Konya SSB Alanözü Göleti, Ak-Eli İnşaat’ın bitirdiği işler arasındadır.

ali _aktan_akeliİnşaat ve enerji sektörleri açısından baktığınızda 2015 yılı sizin için nasıl geçti?

İnşaat ve enerji sektörleri açısından bakıldığında 2015 yılı firmamız açısından olumlu geçmiştir. Devletimizin verdiği ödeneklerde sıkıntımız olmamıştır.

  • Şu anda devam eden projeleriniz nelerdir? Sektöre yönelik bu faaliyetlerinizden de bahseder misiniz?

Mersin bölgesine bağlı önyüzü beton kaplamalı Aksıfat Barajı, İzmir bölgesine bağlı 1,2 milyon metreküp silindirle sıkıştırılmış beton tipindeki Bayındır Ergenli Barajı, Mersin bölgesine bağlı önyüzü beton kaplamalı Aydıncık Göleti, Konya Seydişehir Karacaören Göleti inşaatı, Muğla Çamlıdere Kavaklıdere Göleti, KKTC 62 KM Duble Yol inşaatı ayrıca Makedonya asfalt çekirdekli kaya dolgu barajı ve Konya Bozkır 13 KM Rolekasyon Yolu inşaatı devam eden projelerimizdendir.

  • Türkiye’de yerli sanayiden beklentileriniz nelerdir?

Türkiye’de yerli sanayiden beklentimiz, kalite standartlarını biraz daha yükselterek ürünlerini zamanında teslim etmeleridir.

  • Özel sektörün önemli isimlerinden biri olarak devletin yatırımcılara sunduğu destekler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Devletin yatırımcılara sunduğu desteklerin olumlu ve başarılı olduğunu düşünüyor, teşviklerin biraz daha artmasını arzuluyorum.

  • Verdiği bilgiler için Sayın Ali Aktan’a teşekkür ederiz.

alaköprü_baraj

ALAKÖPRÜ BARAJI 

Alaköprü Barajı, DSİ 6. Bölge Müdürlüğü (Adana) sınırları içerisinde, Anamur (Dragon) Çayı üzerinde Mersin ili Anamur ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. Anamur Çayı havzası, Akdeniz Bölgesinin orta kesiminde olup, havzanın yer aldığı İçel ili, Anamur ilçesi, Akdeniz kıyıları ile Taşeli Yaylasının 1800 metreyi aşan sırtları arasında uzanır. Anamur Çayı batı Toroslar’dan doğmakta ve Sugözü civarında kaynaklarla beslenerek güneydoğu yönünde ilerlemektedir. Dibek Mahallesi civarında Kılıç Deresi ile birleşen Çay, Alaköprü’nün hemen membaında Güneyli Deresini de sularına katar ve Anamur ilçesinin doğusundan denize dökülür.  Projenin gerçekleşmesi ile birlikte kısıtlı yer altı ve yüzeysel su kaynakları nedeniyle su sıkıntısı çekilen KKTC’ye hem içme hem de kullanma ve sanayi suyu temin edilerek 50 yıllık bir perspektifte su ihtiyacı karşılanacaktır. Bununla birlikte 4824 hektarlık bir alanda yapılacak sulu tarım ile yüksek gelir artışları sağlanacaktır.  Projenin kilit tesisi olan Alaköprü Barajı, Anamur Çayı üzerinde 52 metre talveg kotunda Vinçdibi Mahallesi ile Çiviler Mahallesini birleştiren hattın takriben 300 metre akış aşağısında yer almaktadır. Anamur, Alaköprü Barajı ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu tipinde bir baraj olarak tasarlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu