RöportajlarSon Haberler

YERLİ ENERJİ YERLİ SANTRALLERLE ÜRETİLMELİ

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve enerji ihtiyacını yerli kaynaklarla karşılamak için Türkiye’nin ‘yenilenebilir enerji kaynakları‘na yönelmesi gerektiği düşüncesini Enerji ve Maden dergisi okuyucuları için paylaşan Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Şentürk, “Asıl olan yerli enerjimizi, yerli santrallerle üretmek olmalıdır.” diye konuştu.

Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle Türkiye’nin enerji alanında dışa bağımlı bir ülke olduğu eleştirileri de yeniden gündeme geldi. Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiği konusu da önemli başlıklar arasında yerini aldı. Özellikle Türkiye’nin doğal kaynakları ile enerji açığını gidermesi, enerji ihtiyacını en üst düzeyde karşılamak için yerli ve yenilenebilir enerji teknolojilerinden faydalanması gerektiği konusundaki görüşler sektörün önde gelenleri tarafından dile getirildi.

Yerli ve yenilenebilir kaynaklarla enerji üretiminde yerli santrallerin kullanılması gerektiğine değinen Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Şentürk, jeotermal enerji sektöründeki gelişme, yatırım ve hedeflerden bahsetti.

jeotermal_enerji

“Ülkemizin çevreye en saygılı, milli ve yenilenebilir enerji kaynağı, ‘Jeotermal’…”

JESDER Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Şentürk, Derneğin faaliyetleri ile sektöre ilişkin değerlendirmelerinde şu ifadelere yer verdi.

“Ülkemizin çevreye en saygılı, Milli ve Yenilenebilir Enerji kaynağı olan ‘Jeotermal’ kaynaklarımızı en yeni teknolojiler ile buluşturarak, ülke ekonomimize yerli ve çevre dostu enerji kaynaklarımızla katkıda bulunan 29 yatırımcı şirket bir araya gelerek JESDER’i kurduk. Amacımız Jeotermal Enerji yatırımlarında sürdürülebilirlik ve temiz çevre ilkeleri ile Ülkemizin 2023 vizyonu çerçevesinde; Jeotermal kaynaklı elektrik üretiminde 3.000 MWe kapasitelere ulaşarak dünya Jeotermal Elektrik üretiminde birinci sıraya çıkmaktır.

Bu hedef kapsamında yatırımcılarımız;

  • 618 MWe kurulu işletmedeki Jeotermal Elektrik Santrali
  • 195 MWe 2016’da işletmeye girecek Jeotermal Elektrik Santrali
  • 395 MWe Jeotermal Elektrik Santrali lisans başvurusu olmak üzere,

toplamda 1208 MWe gücünde Jeotermal Elektrik Santrali işletmekte ve inşasına devam etmektedir.

“2015 yılında ilk yerli türbin ile çalışan jeotermal santraller devreye girmiştir.”

2015 yılında ilk yerli türbin ile çalışan jeotermal santraller devreye girmiştir. Asıl olan yerli enerjimizi, yerli santrallerle üretmek olmalıdır. Bu çerçevede gerek üye yatırımcı şirketlerimiz gerekse santral üreticisi şirketler gayretlerini sürdürmektedir.

Günümüz Türbin Teknolojisi 92 C° ve üzerinde sıcaklığa sahip jeotermal kaynaklardan da elektrik üretilebilir seviyelere gelmiş ve 102 C° ile çalışan ilk Jeotermal Elektrik Santrali Denizli’de 2014 yılında elektrik üretimine başlamıştır.

Bu kapsamda; Devletimizin sektörümüze süregelen destekleri ile düşük sıcaklıktaki kaynaklarımızın da ekonomimize katılımıyla 5000 MWe jeotermal kaynaklı elektrik üreterek, sektörün dünyada layık olduğu yere yerleşmesi artık uzak bir hedef değildir.

Bu vesile ile tüm yatırımcılarımız adına, başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanlığı olmak üzere sektörümüzde emeği geçen tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarına minnet ve saygılarımızı sunarız.”

jesder

JEOTERMAL ELEKTRİK SANTRAL YATIRIMCILARI DERNEĞİ

JESDER, jeotermal enerji üretiminin uluslararası standartlara ulaşmasını hedefliyor…

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER), Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi kapsamında, jeotermal enerji üretiminin uluslararası standartlara ulaşmasını hedefleyerek, sektörün öncü ve EPDK Üretim Lisansı sahibi 29 firmasını bir çatı altında toplayarak çalışmalarına başlamıştır.

Derneğin temel amaçları;

– Jeotermal enerji kaynaklarının aranması ve bu kaynaklardan elektrik üretimi, tesislerinin kurulması ve işletilmesi alanlarında çalışan özel sektör kuruluşları arasında işbirliğini tesis etmek…

– Jeotermal alanı ile ilgili mevzuat üzerinde çalışmalar yapmak, bu konuda kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yapmak, bu kuruluşlar nezdinde görüş ve öneri bildirmek.

– Jeotermal enerji üretimine uygun sahaların korunması ve geliştirilmesi için bu alanda faaliyet gösteren şirketler arasında işbirliğini arttırmak, kamu kurum ve kuruluşları ile koordinasyonu sağlamak.

– Türkiye’ de jeotermal enerji kaynaklarının toplam enerji üretimindeki payını arttırmak için çalışmalarda bulunmaktır.

Derneğin Yönetim Kurulu aşağıdaki şirket ve temsilcilerinden oluşmaktadır:

– Ufuk ŞENTÜRK – Enerjeo Kemaliye A.Ş. – Yönetim Kurulu Başkanı

– Mehmet ŞİŞMAN – Maren Enerji A.Ş. – Başkan Yardımcısı

– Ali KINDAP – Zorlu Enerji A.Ş. – Sayman

– Halil ÇEVİK – Karizma Enerji A.Ş. – Yönetim Kurulu Üyesi

– M. Serhat DİNÇ – Limak Enerji A.Ş. – Yönetim Kurulu Üyesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu