Son Haberler

102 BİN TON BALIK ÜRETİLDİ

Baraj ve göletlerdeki tesislerde 102 bin ton balık üretildi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından baraj ve göletlerde faaliyete geçirilen ağ kafeslerde balık yetiştiriciliği tesislerindeki toplam üretim 102 bin tona ulaştı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, bünyesinde bulunan toplam 7 adet Su Ürünleri İstasyonu ile su ürünleri çalışmalarını yürütüyor. Bu kapsamda bugüne kadar 159 adet baraj su ürünleri üretimine açıldı.

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından baraj ve göletlerde faaliyete geçirilen ağ kafeslerde balık yetiştiriciliği tesislerindeki toplam üretim 102 bin tona ulaştı. DSİ’nin tasarrufu altında bulunan baraj ve göletlerdeki tesislerde gerçekleşen 102 bin tonluk fiili üretimden yaklaşık 510 milyon TL gelir elde edilerek milli ekonomiye dev bir katkı sağlanıyor.

Balık varlığının belirlenmesi ve değerlendirilmesi maksadıyla avlanabilir stok tespiti çalışmaları da yapılırken, Ülkemizin baraj göllerinde bulunan yaklaşık 30 farklı türde doğal balık varlığı, kontrollü su ürünleri avcılığı yapılarak değerlendiriliyor. DSİ tasarrufu altında bulunan barajlardan 2014 yılında avcılık yoluyla çeşitli türlerde 13 bin 350 ton su ürünleri üretimi yapıldı.

Milli Ekonomiye Toplam 551 Milyon TL Katkı

Baraj göllerinde yürütülen ticari avcılık faaliyetleri neticesinde üretilen 13 bin 350 ton su ürünleri üretiminden yaklaşık 41 milyon TL, baraj ve göletlerde faaliyete geçen yetiştiricilik tesislerinden elde edilen 102 bin ton fiili üretimden 510 milyon TL olmak üzere, toplam 551 milyon TL gelir elde ediliyor.

Baraj ve Göletlerde Balıklandırma Çalışmaları

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, baraj ve göletlerde balıklandırma yaparak bölgedeki ticari ve olta balıkçılığı alanında gelişime katkıda bulunduklarını ifade etti. Prof. Dr. Eroğlu, “Tabii varlıklarımızı koruma ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde bırakma çalışmalarımız artarak devam edecek.” dedi.

DSİ Genel Müdürlüğü baraj ve göletlerin mevcut balık stoklarının korunması ve ekonomik değeri yüksek balık türlerinin artırılmasını sağlamak maksadıyla uyguladığı balıklandırma çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Balıklandırma programı çerçevesinde her yıl 25 milyon yavru sazan balığı üreten DSİ tarafından bu pullu sazan yavrularının tamamı ile yaklaşık 90 adet baraj gölü balıklandırılıyor. Ayrıca, üretilen 300 bin şabut balığı da Atatürk Baraj Gölü’ne bırakılıyor.

Amatör ve Sportif Avcılık Faaliyetleri

Ülkemizdeki su kaynaklarının geliştirilmesinden sorumlu olan DSİ Genel Müdürlüğü baraj ve gölet bulunan yörelerdeki vatandaşlara yeni iş imkânı yaratmak ve kiralanan alanlardaki balıkçıları desteklemek maksadıyla çalışmalarına devam ediyor.

Ayrıca, ekonomik gayenin yanında baraj ve göletlerimizde doğal yaşam alanlarının korunması, su ürünleri kaynaklarımızdan amatörce yararlanılması, vatandaşların dinlenme ve eğlenme ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla belirli kurallar çerçevesinde amatör ve sportif avcılık faaliyetleri de gerçekleştiriliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu