Son Haberler

13 YILDA 123 MİLYAR TL’LİK YATIRIM

Orman ve Su İşleri Bakanlığının 2015 yılı değerlendirmesi ve 2016-2019 hedeflerine ilişkin basın toplantısı düzenleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 13 yılda 123 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirtti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bakanlığın 2015 yılı değerlendirmesi ve 2016-2019 hedeflerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, 13 yılda yaptıkları yatırımlara değindi. Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 13 yılda 320’si baraj olmak üzere, 3 bin 107 tesisin tamamlandığını söylerken, faaliyet alanları düşünüldüğünde Bakanlık olarak toplam 123 milyar liralık yatırım yaptıklarını dile getirdi.

“2071 yılına kadar illerin içme suyu ihtiyaçları planlandı”

Son 13 yılda işletmeye alınan 98 adet içme suyu tesisi ile takriben 41 milyon kişiye ilave içme suyu temin ettiklerini dile getiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu illerin 2040, 2050 ve hatta 2071 yıllarına kadar içme suyu ihtiyaçlarının planlandığını, artık susuz şehir kalmadığını söyledi.

91 Milyar kWh Hidroelektrik Enerji Üretimi

Türkiye’nin hidroelektrik enerji potansiyelinin yılda 180 milyar kilovatsaat olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Eroğlu, bunun 91 milyar kiloWatt saatinin işletmede olduğunu belirtti. Prof. Dr. Eroğlu, “Ürettiğimiz hidroelektrik enerji ile yılda 11 milyar TL doğalgaz ithalatından tasarruf ettik, 2019 yılına kadar 180 milyar kiloWatt saat olan teknik ve ekonomik olarak değerlendirilebilir hidroelektrik potansiyelimizin 127 milyar kiloWattını devreye alacağız.” diye konuştu.

“Bölgesel Kalkınma Projeleri 2019 yılı sonuna kadar tamamlanacak”

Her bölgemiz için ayrı ayrı gelişim projeleri hazırladıkları bilgisini veren Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu projeleri 2019 yılı sonuna kadar tamamlayacaklarını söyledi. Prof. Dr. Veysel Eroğlu gelişim projeleriyle alakalı şunları söyledi: “EGEGEP ile 2019 yılı sonuna kadar; 8 ilde, 25 milyar TL’lik 4.547 projeyi, AKDENİZGEP ile 8 ilde, 37 milyar TL’lik 3.724 projeyi, ORTAANADOLUGEP ile 12 ilde, 35 milyar TL’lik 3.306 projeyi, MARMARAGEP ile 8 ilde, 16 milyar TL’lik 1.649 projeyi BAKGEP ile de 7 ilde, 18 milyar TL’lik 1.250 projeyi hayata geçireceğiz. GAP, KOP, DAP gibi diğer projeler de hızla devam ediyor. Durmadan çalışmaya ve yeni Türkiye’yi inşa etmeye gayret ediyoruz.”

“KKTC’de koalisyon hükümeti var ve bir türlü karar veremiyorlar”

Toplantının sonunda basın mensuplarının sorularını cevaplayan Prof. Dr. Eroğlu, KKTC Su Temin Projesi’nde suyun dağıtımı hususunda yaşanan sıkıntıyla alakalı soru üzerine açıklama yaparak şöyle devam etti:

“Bizim görevimiz Türkiye üzerinden suyun KKTC tarafına iletilmesiydi. KKTC tarafında arıtma tesisleri ile ana dağıtım ve şebekeleri KKTC yapacaktı. Ancak proje ilerlerken yapılması gereken işlerin henüz projesi bile yapılmamıştı. Yetkim olmamasına rağmen projelerin de DSİ tarafından yapılması talimatını verdim. Yine karşı tarafta yapılması gereken işler bir türlü ilerlemiyordu. Konuyu Başbakanımıza ilettim ve arıtma tesisi ile ana kanalı da biz yapalım dedik ve bu işleri de bitirdik. Suyun dağıtımı konusunda şebekelerin yenilenmesi gerekiyor. Çünkü şebekelerde suyun yüzde 60’ı kayboluyor. Suyu götüreceksin arıtacaksın sonra şebekede yarıdan fazlası kaybolacak. Bunu kabul etmek mümkün değil. Biz dağıtım konusunu yap-işlet-devret modeli ile halledin dedik olmadı. DSİ olarak 500-600 milyon lira harcayalım, biz yapalım, işletelim sonra size devredelim dedik. Bürokratlar anlaşıyorlar fakat yukarıdaki siyasiler bir türlü karar veremiyorlar. Buradaki sıkıntı KKTC’nin karar verememesidir. Biz suyu ilettik. Bir müddet yeraltı sularını beslemek için kullandık. Şu an su Geçitköy Barajı’na akıyor. Barajı dolduralım dedik. Dediğim gibi KKTC’de koalisyon hükümeti var ve bir türlü karar veremiyorlar. Sürekli siyasiler değişiyor. KKTC artık bir karar vermeli.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu