Son Haberler

1780 Maden İşletmesi Denetimden Geçemedi, Faaliyetleri Durduruldu

“Risk Yönetimi Yol Haritası” kapsamındaki denetimlerde, 5 bin 467 maden sahasını denetleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Maden İşleri Genel Müdürlüğü ekipleri, toplamda ise 1780 maden işletmesine faaliyet durdurma cezası verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın talimatı ile Ağustos ayından itibaren hayata geçirilen “Risk Yönetimi Yol Haritası” kapsamındaki denetimlerde, madenlerdeki güvenlik riskleri ve eksikler cezasız kalmadı. 5 bin 467 maden sahasını denetleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Maden İşleri Genel Müdürlüğü ekipleri, 258 kömür madenine faaliyet durdurma cezası verdi. Yapılan denetimler sonucu toplamda ise bin 780 maden işletmesinde faaliyet durduruldu.

İşletme faaliyeti açısından tehlikeli durumlar tespit edilmesi, ruhsat sahası için daimi nezaretçi ataması olmaması, ÇED, mülkiyet, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı gibi izinlere sahip olunmaması durumlarında “üretim veya madencilik faaliyetlerini durdurma” cezaları uygulandı.

69 yeni yeraltı maden uzmanı istihdam eden MİGEM, gerekli teknik ve idari eğitimler verilerek, ruhsat sahalarında inceleme ve denetim işlerinde görevlendirmelere başladı.

Maden ocaklarını işletme güvenliği açısından tehlike içeriğine göre üçe ayıran bakanlık, madenleri risk gruplarına göre “kırmızı, sarı ve mavi” renkli gruplara ayırmış ve her risk grubunu ayrı sıklıklarda denetlemeye başlamıştı. Yeni modelde kırmızı grup yılda 4 kez, sarı grup 2 kez, mavi grup ise 1 kez denetleniyor.

2018 İçin Hedef: En Az 7 Bin Sahada Denetim

2017 yılı yarısından sonra “Risk Yönetimi Yol Haritası” kapsamında denetimlere başlayan MİGEM’in yıl sonuna kadar 6 binden fazla denetimi tamamlayacağı ifade edilirken, 2018 için ise en az 7 bin sahada denetim hedefi konuldu.

Madenlerde Güvenlik Önlemlerinin Kalıcı Hale Getirilmesi Amaçlanıyor

Bakanlık, yeni dönemde yüksek risk grubundaki sahalara habersiz ve anlık baskın denetimler gerçekleştirmeye başladı. Bu uygulama ile madenlerde güvenlik önlemlerinin dönemsel değil, kalıcı hale getirilmesi ve risk barındıran madenlerin en iyi şekilde tespit edilerek işletme güvenliği açısından tehlike içermeyecek şekilde yapılanmasının amaçlandığı ifade edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu