Son Haberler

2016 ENERVİS İLE TASARRUF YILI OLDU

2016 tasarruf rakamları ve faaliyetlerini açıklayan Enervis, 7 sektörde gerçekleştirmiş olduğu enerji etüt ve uygulama çalışmalarında, müşterilerine 33 Milyon TL’lik enerji tasarruf potansiyeli sundu.

Türkiye’de enerji verimliliği sektörünün lider kuruluşlarından Enervis, 2016 yılı tasarruf faaliyetlerini açıkladı. Rapora göre Enervis, 7 sektörde gerçekleştirmiş olduğu enerji etüt ve uygulama çalışmalarında, müşterilerine 33 Milyon TL’lik enerji tasarruf potansiyeli sundu.

EWE Turkey Holding’in enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren iştirak firması Enervis, enerji verimliliği çalışmaları ile her yıl milyonlarca TL tasarruf sağlıyor.

Enervis; 2016 yılında gıda, seramik, tekstil, kimya, otomotiv, demir çelik, inşaat gibi sektörlerde enerji verimliliği projelerine imza attı. Enervis’in 2016 yılında tüm etüt projelerinden sağladığı enerji tasarrufu ise 23.914 TEP (Ton Eşdeğer Petrol, 1 birim 11600 kWh’a eşdeğer). Bu veri, 7 sektörde toplamda 33 milyon TL tasarruf potansiyeli anlamına geliyor.

“Tüm sektörlerde enerji tasarrufu sağlamaya devam edeceğiz”

Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “2016 yılı zorunlu etütler açısından oldukça önemli bir yıldı. Biz de birçok farklı sektörde önemli etüt ve uygulama çalışmaları gerçekleştirdik.

En teknolojik çözümleri işletmelere kazandırarak şirketlerin tasarruf etmelerini hedefledik ve gerçekleştirdik. Bu anlamda Türkiye’nin en önemli 7 sektöründe toplam 33 Milyon TL tasarruf sağlamaktan dolayı gurur duyuyoruz.

Enervis olarak, 2016 yılında olduğu gibi 2017’de de danışmanlık ve uygulama hizmetlerimizle tüm sektörlerde enerji tasarrufu sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

Tasarrufun Büyüğü Gıda Sektöründe

Enervis’in açıkladığı verilere göre, 2016 yılında en çok enerji tasarrufu gıda sektöründe sağlandı. Gıda sektörünün öncü şirketlerinde çalışmalar gerçekleştiren Enervis, toplamda 37,802 TEP (Ton Eşdeğer Petrol) enerji tüketiminde 15,285 TEP enerji tasarrufu tespit etti. Bu sayı, yılda yaklaşık 20 milyon TL enerji masrafından tasarruf anlamına geliyor. Enervis’in gıda sektöründen sonra en çok tasarruf sağladığı sektör ise inşaat oldu. Gıda sektöründe olduğu gibi inşaat sektöründe de çalışmalar gerçekleştiren Enervis, toplam 2,340 TEP enerji tüketiminden 748 TEP enerji tasarrufu sağladı. Toplam enerji tüketiminden yüzde 31,95’lik bir enerji tasarrufu anlamına gelen bu sayı, firmalara 1,1 milyon TL enerji tasarruf potansiyeli sağlamış oldu.

Verim Kaybı En Çok Isı Kullanan Sistemlerde

Yapılan çalışmalara göre, en çok verim kaybı ısı kullanan sistemlerde gerçekleşiyor. Özellikle atık ısıların çok fazla kullanıldığına dikkat çeken Enervis, atık ısının oluşmasını engelleyecek şekilde çalışmalar gerçekleştiriyor. Atık ısının kaçınılmaz olduğu durumlarda ise atık ısıyı işletmeye tekrar kazandıracak çözümler üzerine çalışılıyor ve tasarruf sağlanıyor.

Endüstriyel işletmelerde en fazla karşılaşılan sıkıntılardan biri de basınçlı hava sistemleri olarak görülüyor. Gerek basınçlı hava kaçakları gerekse yüksek basınç kullanımları işletmeleri verimsiz hale getiriyor. Enervisin bu tür projelerde hem kullandığı sistem ve ekipman kalitesi hem de uygulanan Enerji Performans Sözleşmesi (EPS) iş modeli açısından Türk sanayisi için örnek ürünler sunuyor.

ISO 50001 Standardı İle Enerji Daha Verimli

ISO 50001’in, enerji verimliliği sağlamak adına bütüncül yaklaşım sunan bir standart olduğunu söyleyen Enervis, bu standarda sahip firmaların enerji verimliliği bilincinin daha yüksek olduğunu, dolayısıyla enerjiyi daha verimli kullandıklarını belirtiyor. Bunun yanında Enerji Yönetim Sistemine sahip işletmeler de, uygulamalarıyla enerji verimliliği kültürünün oluşmasında daha hızlı yol alınmasını sağlıyor. Enervis ISO 50001 standardına sahip olmak isteyen firmalara kurulum danışmanlığı ve tüm verimlilik hesaplarında karbon miktarı azalımı ile ilgili bilgilendirme sağlıyor.

Enervis ayrıca, enerjinin nerede, ne kadar ve nasıl kullanıldığını tespit etmek amacıyla farklı endüstriyel tesislerde basınçlı hava, elektrik, buhar, makine alarm ve üretim verilerini takip eden enerji izleme ve ölçme sistemleri kuruyor. Tesisler böylece uzun vadede büyük avantajlar elde ederken, işletmelerin rekabet şansı da artmış oluyor.

Enervis bugüne kadar imza attığı projeler ile enerji danışmanlığının yanı sıra uygulama alanında da güçlü bir oyuncu olduğunu ispatlıyor.

Yeşil Sanayinin Temelleri En Baştan Atılacak

Güneş enerji sistemleri danışmanlığı ve kurulumu konusunda da hizmet veren Enervis, fırsatların yatırıma dönüştürülmesinde müşterilerine keşif ve projelendirme, geniş ürün portföyü, sistem performans takibi, işletme bakım desteği ile özel finansal çözümlerle anahtar teslim projeler sunuyor. Özellikle sıfırdan verimli tesis kurulumu konusunda yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Enervis, yeşil sanayinin de temellerini en baştan atmayı hedefliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu