2023 YILI ATIKSU ARITIMI EYLEM PLANI HAZIR | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

2023 YILI ATIKSU ARITIMI EYLEM PLANI HAZIR | Enerji ve Maden Dergisi

20 Ocak 2016
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 2023 yılı Atıksu Eylem Planına göre 2023 yılına kadar 1501 adet atıksu arıtma tesisi daha yapılacak.

2002 yılında 145 olan atıksu arıtma tesisi 2015 yılında 653’e yükselmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 2023 yılı Atıksu Eylem Planına göre bu tesislere ek olarak 2023 hedefi en üst seviyeye çekildi. Hazırlanan Eylem Planında 2023 yılına kadar 1501 adet Atıksu Arıtma Tesisi (AAT) daha yapılması öngörülüyor. Bu arıtma tesislerinden 1418 adedi yeni yapılacak atıksu arıtma tesisi, 83 adedi ise mevcutta var olup yenilenecek atıksu arıtma tesisleri olarak planlandı.

Ayrıca eylem planı kapsamında 2023 yılına kadar 30 bin kilometre kanalizasyon yapılacak. Konuya ilişkin açıklama yapan Çevre Bakanı Fatma Güldemet Sarı: “Bu eylem Planı Türkiye’nin 2023 Vizyonu kapsamında çevresel altyapı eksikliklerinin tamamlanmasında önemli bir mihenk taşı olacaktır.” dedi.

Hazırlanan eylem planı 2023 yılına kadar;

-Yeni yapılacak atıksu arıtma tesisleri, bu arıtma tesislerinin türleri ve ilk yatırım maliyetleri,

-Mevcutta var olup, yenilenecek ve dönüştürülecek atıksu arıtma tesisleri, bunların türleri ve maliyetleri,

-Yeni yapılması gereken kanalizasyon sistemleri ve ilk yatırım maliyetleri,

-Ekonomik ömrü dolup da yenilenmesi gereken kanalizasyon sistemleri ve maliyetleri,

-Bu tesislerin işletme maliyetleri ve finansman kaynaklarını içeriyor.

Kanalizasyon İçin de Eylem Planı Hazırlandı

Buna ek olarak 30 bin kilometre kanalizasyon da yenilenecek. Böylece toplam uzunluğu 60 bin kilometre olan kanalizasyonun yapımı ve yenilenmesi de eylem planı içerisinde yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri