Son Haberler

23. DÜNYA ENERJİ KONGRESİ’NİN 150. KONUŞMACISI STRIVE MASIYIWA

strive_masiyiwa2016’nın en önemli global enerji etkinliği olan 23. Dünya Enerji Kongresi’nin 150. konuşmacısı, yenilenebilir enerji yatırımlarıyla tanınan Güney Afrikalı ünlü milyarder Strive Masiyiwa oldu.

Enerji dünyası‘nı 9-13 Ekim’de İstanbul’da buluşturmaya hazırlanan 23. Dünya Enerji Kongresi’ne konuşmacı olarak katılacak isimlere yenileri eklendi. Kongrenin 150. konuşmacısı Güney Afrikalı ünlü milyarder Strive Masiyiwa oldu. Güney Afrika ve Kenya’da yenilenebilir enerji yatırımlarıyla bilinen Econet’in sahibi Masiyiwa, enerjinin geleceği konusunda bir sunum yapacak. Masiyiwa, WEC2016’ın önemine değinerek şunları söyledi: “Dünya Enerji Kongresi 2016’ya konuşmacı olarak katılmaktan çok memnunum. Paris’te düzenlenen COP 21 ardından böyle bir kongre düzenlenmesi ivmeyi devam ettirecek.

Afrika enerji pazarının gelişimini nasıl devam ettireceğimiz, yatırımlarımızı nasıl hızlandıracağımız konusunda yapılacak konuşmaları merakla bekliyorum ki bunlar bizi ‘düşük karbon iz’li enerji geleceğine taşıyacak.”

Sabancı Holding CEO’su Güler Sabancı’nın da konuşmacıları arasında olduğu kongrede dikkat çeken bir diğer isim ise İran Enerji Bakanı Hamid Chitchian…

İstanbul Enerjinin Devlerini Ağırlayacak

50’nin üzerinde ülkeden 250 konuşmacının beklendiği kongreye katılımı netleşen diğer isimler şöyle: Çin devlet enerji şirketi SPIC’in Başkanı Wang Binghua, BP Grubu İcra Kurulu Başkanı Bob Dudley, E.ON Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Johannes Teyssen, Gazprom CEO’su Alexey Miller, OMV CEO’su Rainer Seele ve TANAP CEO’su Saltuk Düzyol. Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol ve son yıllarda enerji yatırımlarıyla dikkat çeken Sabancı Holding’in CEO’su Güler Sabancı da kongre konuşmacıları arasında…

Total, Tokyo Gaz, DHL, Nestle, Siemens gibi şirketlerin CEO’ları da kongredeki farklı oturumlardaki sunumlarıyla enerji dünyasının gündemini İstanbul’a taşıyacak. Politika, iş ve akademi dünyasının ünlü isimlerini buluşturacak olan kongrede enerji sektörünün tüm dallarındaki etkin isimler sunumları ve enerji dünyasının geleceğine dair görüşleriyle yer alacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde gerçekleşecek kongreye farklı ülkelerden enerji bakanı düzeyinde katılımlar olacak. Kongreye katılması netleşen devlet adamları arasında ise İran Enerji Bakanı Hamid Chitchian’ın yanı sıra Irak, Ürdün, Belçika, Senegal, Somali, İsveç ve Çad enerji bakanları yer alıyor.

“Enerji sektöründe kritik zamanlara tanıklık ediyoruz”

Dünya Enerji Konseyi Genel Sekreteri Christoph Frei, kongreye katılacak yeni isimlerin kendileri için çok önemli olduğunu belirterek şunları söyledi: “Enerji sektöründe kritik zamanlara tanıklık ediyoruz. 23. Dünya Enerji Kongresi’ne katılacak çok sayıdaki enerji sektörü lideri, yeni enerji sınırları üzerindeki diyaloğa katkı sağlayacak. Enerji sektörü geçiş döneminde olduğu bir süreçte İstanbul’da yapılacak 23. Dünya Enerji Kongresi, enerji sektörünün geleceğinin şekillenmesinde önemli bir rol oynayacak.”

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Hasan Murat Mercan ise “’Enerji piyasaları‘nda çok ciddi değişimlerin tartışıldığı bir dönemde Türkiye, enerjide kavşak noktasında yer alıyor. Bu nedenle 23. Dünya Enerji Kongresi’ne ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz.” diye konuştu.

“Yeni Ufukları Kucaklamak” (Embracing New Frontiers) temasıyla yola çıkan kongreye 10 binin üzerinde delegenin katılması bekleniyor. 30 Nisan’dan önce kayıt yaptıran delegelere yüzde 10 indirim sağlanacak olan kongrenin online medya kayıtları da Şubat ayının ilk haftası başladı.

Dünya Enerji Kongresi ve konuşmacılar hakkında daha ayrıntılı bilgi için http://www.wec2016istanbul.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu