Son Haberler

39 BİN MEGAVAT KURULU GÜÇ

“Yeni Türkiye ve 2023 Enerji Politikaları” konulu toplantıya katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Son 12 yıl içerisinde 39 bin megavatlık kurulu güç inşa ettik.” dedi.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şubesi’nce düzenlenen “Yeni Türkiye ve 2023 Enerji Politikaları” konulu toplantıya katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2002’den bu yana hayata geçirilen yatırımlar sayesinde 39 bin megavatlık kurulu güç inşa ettiklerini ifade etti.

Yıldız, “2002 yılında 31 bin 800 megavatlık kurulu güç vardı, biz ülkeyi böyle devraldık.”

Türkiye’de ilk elektriğin 1902’de üretildiğini belirten Yıldız, 2002 yılında 31 bin 800 megavatlık kurulu güç olduğunu, ülkeyi böyle devraldıklarını söyledi. Bakan Yıldız değerlendirmesinde, son 12 yıl içerisinde yapılan yatırımlar ile Türkiye’nin 100 yıldaki rakamlarının neredeyse yüzde 25 daha fazlasını inşa ettiklerine değindi.

Özel sektörün elektrik üretimindeki yüzde 32 olan payının 12 yıl öncesine göre kamu ile yer değiştiğini belirten Yıldız, bugün elektrik üretiminde kamunun payının yüzde 32’ye düştüğünü kaydetti.

2015 Hedefi: 4 Bin Megavat Büyüme

Türkiye’nin 2015 yılında 4 bin megavat daha büyüyeceğini ifade eden Yıldız şunları söyledi: “Obez bir büyümeden bahsetmiyoruz. Zihniyle beyniyle kalbiyle vicdanıyla sağduyularıyla, sezgileriyle hatta basireti, ferasetiyle beraber olabilmelidir. Hem insanların zihni hem de ülke büyümelidir.”

Yıldız; “Türkiye’nin ekonomisiyle beraber enerjisiyle, idaresiyle ve her yönüyle büyümesi şarttır.”

Türkiye’nin büyümesinin, ilerlemesinin, gelişmesinin bütün yönleriyle beraber olabilmesi gerektiğine işaret eden Yıldız, büyümenin doğru yönetilmesinin ve aynı zamanda değişimle beraber yapılmasının önemini de vurguladı. Siyasi istikrarın öneminden bahseden Yıldız; “Türkiye’nin ekonomisiyle beraber enerjisiyle, idaresiyle ve her yönüyle büyümesi şarttır.” diye konuştu.

Nükleer Santral Anlaşmaları

Enerji Bakanı Yıldız, 50 yıldan beri yapılamayan nükleer santral anlaşmalarının büyük oranda yapıldığını ve bununla alakalı bütün fiili işlemlere başlandığını söyledi.

Yıldız konuşmasına şöyle devam etti: “Rusya’dan gelen 3,1 milyar dolarlık ‘para‘nın harcanması devam etmektedir. Aynı zamanda Sinop’ta kurulacak Japonlarla olan işbirliği de benzer durumdadır. Bütün bunlar Türkiye’nin siyasetinin çok iyi yönetilmesi işi yani güçlü irade, güçlü siyaset dediğimiz konudan kaynaklanmaktadır.”

Yıldız, “Nükleer santralle, Türk sanayicisine çok büyük bir pazar açtık.”

Elektrikte En Ucuz 3 Ülkeden Biri Türkiye

“Türkiye, bir petrol ve doğal gaz ülkesi olmadığı halde 28 Avrupa Birliği ülkesinin en ucuz doğal gazını satıyor, hem sanayicisine hem mesken sahibine…” diye konuşan Yıldız, Türkiye’nin ayakları üzerinde yürüyebilen bir sistem oluşturduğunu dile getirdi.

Yıldız, nükleer santralle alakalı Türk sanayicisine çok büyük bir pazar açtıklarını, bu pazardan mutlaka yararlanılması gerektiğini kaydetti.

Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın medyaya yansıyan tüm açıklamalarını gözden geçirdiğimizde umut vaat eden bir yatırım potansiyeli oluşmaya başladığını görüyoruz. Yenilenebilir enerji alanına yapılacak yeni yatırımların gerekliliğine de inanarak, nükleer santraller dışında özellikle yenilenebilir enerji yatırımlarında 2023 hedefi olarak öne çıkan 20.000 MW rüzgâr ve 3.000 MW güneş enerjisi kapasitesine ulaşmak için ilgili kurum kuruluşlar arasında işbirliği gerektiğini de anlıyoruz. Böylelikle hem devlet yöneticilerinin hem ilgili bakanlıkların hem de enerji alanında alt yapısı, sermayesi, tecrübe ve bilgi birikimleri ile öne çıkan yatırımcı firmaların, doğru mevzuat yapısının yanı sıra uygun ekonomik şartların oluşturulmasıyla yapacakları işbirlikleri sayesinde 2023 enerji yatırımı hedeflerine ulaşılmasının mümkün olacağı görüşü, kamuoyunun da dikkatinden kaçmayacaktır.

Editörün notu: 4 ayda bir yayımladığımız ‘Enerji ve Maden’ Dergisi yayına hazırlanırken T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız görev süresini henüz tamamlamamıştı. (Yeni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Aloğlu hakkındaki haberimizi sayfalarımızda görebilirsiniz.)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu