Son Haberler

45 MİLYAR DOLARLIK PROJEYE DEVAM

Bölgesel Petrol ve Doğal Gaz Zirvesi’nde konuşan BP Türkiye Ülke Başkanı Bud Fackrell, “45 milyar dolarlık Güney Gaz Koridoru projesinin çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.” dedi.

GREAT kampanyası çerçevesinde düzenlenen Bölgesel Petrol ve Doğal Gaz Zirvesi’nde Güney Gaz Koridoru’nun devam eden çalışmaları hakkında bilgi veren BP Türkiye Ülke Başkanı Bud Fackrell, Türkiye’nin BP için stratejik olan BTC ve Güney Gaz Koridoru projelerine ev sahipliği yaptığını belirterek Güney Gaz Koridoru projesinin binlerce kişiye yeni istihdam yaratacağını ifade etti.

Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmek amacıyla GREAT kampanyası kapsamında 1 Mart 2016 tarihinde İstanbul’da BP’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen Bölgesel Petrol ve Doğal Gaz Zirvesi, yılın en önemli enerji buluşmalarından biri oldu.

Petrol ve Doğal Gaz Zirvesi’ne Türkiye ve Birleşik Krallık’ın yanı sıra Azerbaycan ve Kazakistan’dan da üst düzey yetkililer ve sektör temsilcileri katıldı.

petrol_dogalgaz

“Türkiye BP için stratejik bir ülke”

Zirvede düzenlenen panelde soruları cevaplayan BP Türkiye Ülke Başkanı Bud Fackrell, Türkiye’nin BP için stratejik bir ülke olduğunu belirterek şunları söyledi. “Türkiye doğudaki üreticilerle batıdaki tüketiciler arasında enerji köprüsü olmaya devam ediyor. Küresel anlamda BP için stratejik öneme sahip olan iki projemiz olan Bakü Tiflis Ceyhan (BTC) boru hattı ve Güney Gaz Koridoru Türkiye’den geçiyor. Toplam 45 milyar dolar yatırımı olan Güney Gaz Koridorunda (SGC) çalışmalar son hızla devam ediyor. Projenin en kilit noktası olan TANAP boru hattında inşaat çalışmaları da hızla sürüyor, üç inşaat bölgesinde kazı, kaynak ve boru yerleştirme faaliyetleri de paralel olarak gerçekleştiriliyor. TANAP’a doğal gaz getirecek olan Şah Deniz 2 projesi ve Güney Kafkas Boru Hattı’nda projenin tamamlanma oranı ekipman tedarik, inşaat ve mühendislik çalışmaları anlamında yüzde 66’ya ulaştı. Hazar Denizi’nden çıkartılan doğal gazı tarihte ilk defa Avrupa’ya ulaştıracak olan Güney Gaz Koridoru projesi kapsamında ilgili ülkelerde binlerce kişiye yeni istihdam olanağı yaratılacak.”

Önümüzdeki Dönem Stratejileri Tartışıldı

GREAT kampanyası çerçevesinde İstanbul’da düzenlenen Petrol ve Doğal Gaz Zirvesi’nde Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Birleşik Krallık’tan katılan üst düzey yetkililer, sektör temsilcileri ve bu ülkelerde faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası petrol şirketleri bir araya gelerek mevcut konjonktür, önümüzdeki dönem stratejileri ve fırsatlarını tartıştılar.

Bir gün süren zirvede, küresel enerji güvenliği, Türkiye’nin ve Hazar Bölgesi’nin rolü, Türkiye ve Hazar bölgesindeki petrol ve gaz sektöründeki yatırımlar, operasyonlar, mevcut durum ve geleceğe yönelik planlar gibi konular ele alındı. Zirvede ayrıca aralarında BP’nin de bulunduğu Birleşik Krallık şirketlerinin ürünlerini ve hizmetlerini sunduğu bir sergi alanı açıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu