Son Haberler

5.MADENCİLİK VE ÇEVRE SEMPOZYUMU

5.Madencilik ve Çevre Sempozyumu’nun açılışında konuşan TMMOB Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel, madenciler olarak çevreye duyarlılık gösterdiklerini söyledi.

Antalya’da 26 Kasım Perşembe günü başlayan ve bugün sona erecek olan 5.Madencilik ve Çevre Sempozyumu’nun açılışında TMMOB Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel konuşma yaptı.

Türkiye genelinden yaklaşık 180 kişinin katıldığı sempozyumun açılışında konuşan Ayhan Yüksel, madenciler olarak çevreye duyarlılık gösterdiklerini söyledi.

Madencilik çalışmalarının çevreyle barışık, insan odaklı yürütülmesi durumunda, eleştirilerin hedefi olmaktan çıkacağını belirten Yüksel, çevreye duyarlılığı sempozyumlarla geniş kitlelere yaymaya çalıştıklarını kaydetti.

Sempozyum sonunda alınacak kararların rapor haline getirilerek, ilgili bakanlıklara iletileceğini bildiren Yüksel, madencilik çalışmalarının çevre ve insan odaklı anlayışla, bilim ile tekniğin gereklerine uygun yapılabilmesindeki önemli etkenlerden birinin maden mühendisleri olduğunu dile getirdi.

Ayhan Yüksel şöyle devam etti: “Meslektaşlarımızın üniversite öğrenimleri sırasında edindikleri deneyimlerle birleştirerek verecekleri mühendislik hizmetleri ile, madencilikten kaynaklanan çevresel sorunlar giderilecektir. Ancak meslektaşlarımızın bu çalışmalarını özgürce yapabilecekleri ortamları sağlayacak Maden Kanunu ve uygulama yönetmelikleri, gerekli güvenceyi sağlamamaktadır.”

“Madencilik olmazsa olmaz bir üretim”

Madenciliği “olmazsa olmaz bir üretim” diye tanımlayan Yüksel, madencilik ve çevrenin, kamuoyunda birbirine zıt kavramlarmış gibi tartışılmasını doğru bulmadığını ifade etti.

Yüksel şunları söyledi: “İnsanların, ülke ve dünyanın madenciliğe ihtiyacı var ancak bu alanda çevresel duyarlılıkların da göz ardı edilmemesi gerekiyor. Bu çevresel duyarlılıkların, kaygıların giderilmesi için madenciliğin, maden mühendisliği bilim ve tekniğine uygun yapılması gerektiğini düşündüğümüzden burada bu konuları tartışmak üzere sempozyum yapıyoruz. Çevreyle barışık, insan odaklı yürütülmesi durumda madencilik çalışmaları, eleştirilerin hedefi olmaktan çıkacaktır.”

DETAYLI BİLGİYE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu