Son Haberler

500 BÜYÜK HİZMET İHRACATÇISI BELİRLENECEK

Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması’na başvuru süreci başladı. Araştırmanın sonucunda Türkiye genelinde ilk 10 firma ile sektörlerindeki ilk 3 firmaya ödül verilecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2016 yılında başladığı ve dereceye giren firmaların geçtiğimiz Aralık ayında Başbakan Binali Yıldırım ve beraberinde 10 bakanın katıldığı bir törenle ödüllendirildiği, Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırması’nın ikincisi için başvuru süreci başladı.

Bu yıl 10 kategoride yapılacak araştırmaya firmalar, www.tim.org.tr/tr/500.html linki üzerinden online başvuru yapabilecekler.

“Türkiye geneli ilk 10’a ve sektörlerin ilk 3’üne ödül verilecek”

Araştırmaya katılan firmalar arasında Türkiye genelinde ilk 10 firma ile sektörlerindeki ilk 3 firmaya ödül verilecek. Araştırmaya başvurular beyan usulü olacak, gerektiğinde destekleyici belgeler talep edilecek.

Araştırma, telekomünikasyon, bilgisayar ve bilgi hizmetleri, müteahhitlik hizmetleri, eğitim hizmetleri, sağlık hizmetleri, turizm ve seyahat ile ilgili hizmetler, eğlence, kültür ve spor hizmetleri, yolcu taşımacılığı hizmetleri, yük taşımacılığı ve lojistik hizmetleri, mali hizmetler ve diğer iş hizmetleri kategorilerinde yapılacak. Firmalar, http://www.tim.org.tr/tr/500.html linki üzerinden online olarak başvurabilecekler. TİM Strateji Ofisinin gerekli kontrollerinin ardından başvuru süreci tamamlanacak.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Hizmet ihracatı, bizim için vazgeçilmez ve mutlaka Türkiye gündeminde olması gereken bir alan.” dedi.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen araştırma kapsamındaki 500 firmanın 2015 yılında 18,5 milyar dolar hizmet ihracatı gerçekleştirdiğini hatırlatan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Bu rakam Türkiye’nin hizmet ihracatının yüzde 40’ına tekabül ediyor. Bu yıl başvuru sayısını çok daha üst seviyelere taşımayı hedefliyoruz. Başvuru sayısındaki artışla birlikte araştırmaya konu hizmet ihracat rakamı artacaktır.” diye konuştu.

Hizmet İhracatında Potansiyel Artış

Hizmet ticaretinin dünyada olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda büyük bir ivme yakaladığına değinen TİM Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: “Son 10 yılda, küresel hizmet ihracatı tam iki katına çıkarak 4,9 trilyon dolar değerine ulaştı. Diğer bir ifadeyle, dünya genelinde yapılan toplam ticaretin dörtte birini hizmet ticareti oluşturuyor. Ülkemizin ise 2015 yılı toplam hizmet ihracatı 46,3 milyar dolar olurken, 24 milyar dolar fazla vererek net hizmet ihracatçısı konumunda bulunuyoruz. Özellikle turizmde, taşımacılıkta ve inşaat hizmetlerinde dış ticaret fazlası veriyoruz. TİM de bu araştırma ile 2023 hedefleri doğrultusunda Türk hizmet sektörünün gelişiminin görülmesine, potansiyelinin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.”

“Şampiyonların başarı hikâyelerini paylaşacağız”

TİM’in bu araştırması sayesinde, firmaların hem kendi sektörü içerisindeki konumunu hem de genel sıralamasını ücretsiz olarak görmüş olacağını kaydeden Büyükekşi, “TİM’in yayınları ve sosyal medya aracılığıyla şampiyonların başarı hikâyelerini paylaşacağız. İlk 100 hizmet ihracatçısını sertifika ile ödüllendireceğiz. Katılımcı firmalara ‘Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticareti ve Devlet Destekleri’ ile ilgili eğitim vereceğiz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu