Son Haberler

500 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM), Türkiye’nin en büyük fuar alanı için 500 milyon Dolarlık yatırımı hayata geçirecek.

500 milyon dolarlık maliyetiyle Türkiye’nin ve havzanın en büyük fuar alanı, Avrupa’nın ise en büyük ilk 10 fuar merkezi arasında olacak dev yatırım için İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) düğmeye bastı.

Söz konusu yatırım, İBB ve İDTM Başkanı Kadir Topbaş, İTO Başkanı ve İDTM Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar ile çok sayıda davetlinin katılımıyla WOW İstanbul Hotel’s Convention Center’da açıklandı.

Yatırım için yüzde 41,47’si İstanbul Ticaret Odası’na (İTO), yüzde 27,24’ü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği‘ne (TOBB), yüzde 23,89’u İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne (İBB), geri kalan kısmı da Bakırköy Belediyesi, İstanbul Ticaret Borsası, İstanbul Sanayi Odası ve İktisadi Kalkınma Vakfı’na ait olan İDTM hazırlıklara başladı.

Birinci Etap 2017 Yılında Bitecek

Yeşil bina standartlarında inşa edilecek ve Leed Sertifikası sahibi olacak 700 bin metrekarelik alan büyüklüğüyle bu yatırım, iki ayrı etapta gerçekleşecek. Birinci etap inşaatın 2017 yılının eylül ayında bitirilmesi planlanıyor. İlk etapta ofis veya otel şeklinde ticaret/turizm alanı oluşturulacak.

Fuar alanlarını kapsayacak ikinci etabın inşaatına ise 2018 yılının ilk aylarında başlanacak ve 2019 yılı sonlarında tamamlanacak. Alanın alt kısmında tüm araçların 12 dakika içinde tahliye edilebileceği 8 bin kapasiteli kapalı otopark bulunacak.

365 Gün Hayat Devam Edecek

Türkiye’nin ve havzanın en büyük, Avrupa’nın ise en modern fuar merkezi olması planlanan projede 300 bin metrekareyi aşan kısım fuar alanlarına ayrılacak. 365 gün hayatın devam edeceği 35 bin metrekarelik alanda ise fuar alışveriş merkezi, restoran ve kafelerin yer alacağı bir yaşam merkezi bulunacak.

İstanbul Trafiği Rahatlayacak

İDTM, yeni fuar merkezine doğrudan bağlantılı metro istasyonu ile yayalara kolaylık sağlarken, 4 ana aksa yönlenecek trafik ve yol düzenlemesi ile de İstanbul trafiğine rahatlık sağlayacak.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan Kadir Topbaş, İstanbul’un her alanda bir numarası olması gerektiğini söyleyerek, “Gelen insan 1 hafta oradan ayrılmak istemesin. Her türlü imkânlar sunulsun. Gelen kişi ailesiyle birlikte gelsin.” diye konuştu. Topbaş, böyle bir konseptin dünyada örneği olmadığını, böyle bir yeri yapmaları halinde İstanbul’un fuarcılıkta dünyada adından bahsettiren bir yer olacağını dile getirdi.

İbrahim Çağlar ise İstanbul’un Türkiye’nin toplam dış ticaret hacminin yarısından fazlasını tek başına gerçekleştirdiğini, çalışan her beş kişiden birinin ekmeğini bu şehirde kazandığını söyledi. Çağlar,

“Fuarlar noktasında İstanbul küresel üslerden biri haline geldi”

“Yabancı sermayeli şirketlerin yüzde 60’ı burada yatırım yapıyor, ticaret yapıyor.” dedi. Bu dinamik yapının ulusal ve uluslararası fuarlar noktasında da İstanbul’u küresel üslerden biri haline getirdiğini vurgulayan Çağlar, özellikle son yıllarda artan ilginin bunu çok net biçimde gösterdiğini dile getirdi.

Yurt dışından gelip İstanbul’da fuar düzenlemek isteyen organizatörlerin sayısının da arttığına dikkati çeken Çağlar, bugün İstanbul’daki fuar alanlarının şehrin potansiyelinin gerisinde olduğunu, arzın talebi karşılayamadığını ifade etti.

İstanbul büyürken, fırsatlar artarken ve küresel bağlantılar gelişirken kendilerinin de bu değişime uygun olacak adımlar atması gerektiğini bildiren Çağlar, sözlerine şöyle devam etti: “Avrupa’nın ilk on fuar alanı arasında yer alan proje sadece İstanbul’un ve Türkiye’nin değil, Avrupa ve Asya arasındaki iş alanlarının önünde de yepyeni bir sayfa açacak. İstanbul’u dünya fuarcılığının başkenti yapmak için yola çıktık. Bu konuda ilk çiviyi 2016’nın ilk aylarında çakacağız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu