Son Haberler

6.TÜRKİYE ENERJİ ZİRVESİ

12-13 Ekim tarihlerinde Konya’da düzenlenen 6.Türkiye Enerji Zirvesi’nin açılışında EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz konuşma yaptı.

Konya’da 12-13 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen 6.Türkiye Enerji Zirvesi’nin açılışında konuşan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, “Tüketiciyi üzeni misliyle üzeriz.” dedi. Mustafa Yılmaz konuşmasında, tüketicilere yerli, kaliteli, düşük maliyetli elektrik sunumunun yanında mali açıdan güçlü, istikrarlı bir elektrik piyasasını derinleştirmek için çalışmalara devam edeceklerini kaydetti.

Petrol piyasasında 14bin lisanslı şirketin faaliyet gösterdiğini ve yapılan düzenlemelerle bu piyasanın istikrarlı bir yapıya kavuştuğunu belirten Yılmaz, “Şeffaf, istikrarlı ve rekabete dayalı bir piyasa oluşturmak için yaptığımız düzenlemeler neticesinde; petrol piyasası, gerek ürün kalitesi gerek dünya piyasalarıyla entegre yapısıyla Avrupa standartlarına uygun bir hale geldi.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, akaryakıt şirketleri ile bayiler arasında geçen ay başlayan sözleşme yenileme dönemi ile ilgili şunları kaydetti:

Sektörün Mağdur Olmasının Önüne Geçildi

“Geçtiğimiz ay EPDK bu açıdan başarılı bir sınav verdi. Dağıtım şirketleri ile 5 yıllık sözleşmeleri dolan yaklaşık 1.300 bayinin hiçbir sorun yaşamadan yeni döneme geçişini sağladık. Uzun bayram tatiline denk gelmesine rağmen Petrol Piyasası dairemiz tatil gününde bile çalışarak sektörün mağdur olmasının önüne geçti, onları da buradan kutlamak istiyorum. Sektörle işbirliği içerisinde aldığı önlemler ile bu süreci başarı ile atlattık. Geçtiğimiz hafta içerisinde 519 bayi dağıtıcısını değiştirirken, yaklaşık 800 bayi mevcut dağıtım şirketinin bayrağı altında faaliyetlerine devam etmeyi tercih etti. Kurum olarak bu alanda rekabeti, bayi tarifesinde değil, tüketiciye hizmet yarışına görüyoruz.”

Yılmaz, LPG piyasasında 10.500 istasyon ve 8.000 tüp bayisi ile önemli bir istihdam sağlandığını ve ülke olarak enerji ihtiyacının yüzde 4’ünden fazlasının karşılandığını kaydetti.

Türkiye’nin yıllık yaklaşık 3,7 milyon tonluk tüketim ile önemli LPG pazarlarından biri haline geldiğini söyleyen Yılmaz şöyle devam etti:

“Her yıl 1,2 milyon ton daha az karbon emisyonu salınımı”

“4,2 milyonluk LPG’li araç sayımızla ulaşımda kullanılan LPG miktarı bakımından ülkemiz, Güney Kore’den sonra ikinci sırada yer alıyor. LPG’li araçlar sayesinde Türkiye her yıl 1,2 milyon ton daha az karbon emisyonu salmaktadır. Hıza artan araç sayısına rağmen bu düşüşteki en büyük pay şüphesiz LPG sektörümüzündür. Yaklaşan Paris İklim Değişikliği Taraflar Konferansı öncesi Türkiye’nin otogaz sektörü alternatif ve temiz yakıtlarda tüm dünyaya örnek olabilecek gurur kaynağımızdır.”

Elektrik piyasasında rekabeti esas alan ve her geçen gün gelişen bir piyasayı el birliği ile oluşturduklarını belirten Yılmaz, Elektrik Piyasaları İşletme Anonim Şirketi’nin (EPİAŞ) kuruluşunun ve gün içi piyasasına geçişin bu sürecin son halkaları olduğunu söyledi.

Yılmaz, bugün itibariyle EPİAŞ’ın işlettiği piyasalara kayıtlı 654 üretim şirketi, 152 tedarik şirketi ve 21 görevli tedarik şirketi bulunduğunu ve sürekli ticaret yöntemiyle çalışan gün içi piyasası ile Türkiye elektrik piyasasının, Avrupa ve ABD elektrik piyasalarıyla ‘piyasa kurgusu’ olarak eşitlendiğine dikkati çekti.

Gelişmiş ülkelerin elektrik piyasasında olup, Türkiye’de var olmayan bir ticari platformun artık kalmadığını dile getiren Yılmaz, “Buradan da sektör temsilcilerimize bir çağrı yapmak istiyorum. Gün içi piyasasında daha aktif olmanızı bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte, artan rekabete bağlı olarak enerji dengesizlik maiyetlerinin daha da artabileceğini göz önünde bulundurmanızı istiyoruz. Bu açıdan gün içi piyasasını sektörümüzün geleceği için bir fırsat olarak gördüğümü belirtmeliyim.” ifadelerini kullandı.

“Kırmızı çizgimiz adalet…”

Elektrik enerjisi sektörünün konjonktürel nitelikte sorunlarla karşı karşıya olduğunu ve bu riskleri azaltmayı öngören düzenlemeleri hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyleyen Yılmaz, “Piyasa oyuncularını da tüketicileri de adil şekilde gözeten bir düzenleme için el birliğiyle çalışıyoruz. Ancak ne yazık ki bu süreçte bazı dağıtım şirketlerinin tüketici haklarını ihlal ettiğine dair şikâyetler ile de karşı karşıya kalıyoruz. Özellikle vurgulamak isterim ki Kurum olarak kırmızı çizgimiz adalet…” dedi.

Yılmaz, enerji sektörü ile diyaloga ve işbirliğine de büyük önem verdiklerini, piyasa oyuncularının talep ve sorunlarına da kayıtsız kalmalarının söz konusu olamayacağını aktardı.

EPDK’nın ikinci başkan yardımcısının sektör temsilcileri ile sık sık buluşarak etkin bir diyalog sürdürdüğünü kaydeden Yılmaz, aldıkları olumlu tepkilerin de bu buluşmaların sektöre yönelik atılacak adımlara büyük bir katkı sağladığını gösterdiğini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu