Son Haberler

7 ÜLKEDEN 40 İŞ ADAMI İMDER’İN KONUĞU OLDU

İMDER, UR-GE Projesi kapsamında T.C. Ekonomi Bakanlığı desteği ile 7 ülkeden yaklaşık 40 iş adamının yer aldığı alım heyetiyle, üyelerini bir araya getirdi.

Türkiye’deki iş ve inşaat makineleri sektörünün yüzde 93’ünü çatısı altında buluşturan İMDER, UR-GE Projesi kapsamında T.C. Ekonomi Bakanlığı desteği ile 7 ülkeden yaklaşık 40 iş adamının yer aldığı alım heyetiyle, üyelerini bir araya getirdi.

halil_tamer_oztoygarUr-Ge projesi kapsamında T.C. Ekonomi Bakanlığının desteğiyle 7 ülkeden 40 iş adamının ağırlandığı alım heyetinin açılış konuşmasını yapan Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Başkanı Halil Tamer Öztoygar, “Cumhuriyetimizin 2023 vizyonu doğrultusunda, 2023 yılında 10 milyar dolar ihracat, 22 bin adet iş ve inşaat makinesi yıllık satış adedi ile dünyada ilk 8, Avrupa’da ilk 3 pazar arasına girme yolunda ilerliyoruz. Derneğimiz iş ve inşaat makineleri sektörünün en büyük ve en etkin temsilcisidir.” dedi.

“Sektör, çevre ülkelerde yaşanan sıkıntılardan fazlasıyla etkilendi”

Çevre ülkelerde yaşanan olumsuz gelişmelere de değinen Öztoygar, “Sektör geçtiğimiz sene bölgemizdeki ülkelerde yaşanan siyasi ve ekonomik sıkıntılardan fazlasıyla etkilendi. Bölge ülkelerde yaşan sıkıntılar ihracat hedefimizi yakalamamıza engel oldu. Yaşanan bu sıkıntılar dolaylı olarak aslında ihracatçıyı yeni pazarlar bulması için teşvik ediyor. 2023 vizyonu kapsamında çok ciddi strateji eylem planları oluşturulmaya başlandı. Oluşturulan yeni eylem planımız içerisinde sadece komşu pazarlara değil tüm dünyaya ihracat yapmak var.” diye konuştu.

“Afrika bizim için keşfedilmemiş bir pazar”

İki yıl süren çalışmaların ardından UR-GE projelerinin faydasını görmeye başladıklarına değinen Öztoygar, şunları söyledi: “İMDER olarak UR-GE faaliyetlerine 2014 yılında 11 üyemiz ile başladık. Ekonomi Bakanlığımızın desteği ve birebir yönlendirmesi ile gerçekleştirdiğimiz UR-GE projesinde öncelikle üyelerimize eğitim verdik. 2015 yılının Eylül ayında ise ilk resmi ticari heyetimizi Güney Afrika’ya gerçekleştirdik. Ekonomi Bakanlığının desteğiyle düzenlemiş olduğumuz bu ticari heyette üyelerimizi 100’e yakın iş adamıyla görüştürdük. Gerçekleştirdiğimiz bu heyette iki ülkenin iş adamlarına B2B görüşmeler organize ettik. İkili iş görüşmelerinin karşılığını önümüzdeki dönemde almaya başlıyoruz. Üyelerimizden biri Güney Afrikalı bir iş adamı ile yaklaşık olarak 10 milyon dolarlık bir yatırım yapma kararı aldı. İkinci ticari heyetimizi tekrar Güney Afrika bölgesine düzenlemeyi düşünüyoruz. Afrika bizim için keşfedilmemiş bir pazar.”

“2023 rakamlarına ulaşabilmek için ihracatımızı artırmamız şart”

Düzenledikleri alım ve ticari heyetlerle KOBİ’lerin yönünü ihracata çevirdiklerini belirten İMDER Genel Sekreteri Faruk Aksoy, “Türkiye olarak ihracata son 10 yılda verdiğimiz önem fazlasıyla arttı. 2023 rakamlarına ulaşabilmek için de ihracatımızı artırmamız şart. Ekonomi Bakanlığımızın desteğiyle düzenlemiş olduğumuz bu UR-GE faaliyetleri KOBİ’lerimizin ihracattan aldıkları payı artıracaktır.” dedi. Önümüzdeki dönemde Afrika’da temsilcilik açmayı hedeflediklerine de değinen Aksoy, “Türk firmaları olarak kaliteli ve dayanıklı ürünler pazarlıyoruz. Güney Afrika’da yatırımcıları desteklemek için bir temsilcilik açmayı düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu