Son Haberler

ÇED SÜRECİ TAMAMLANAMADI, ÇALIŞMALAR DURDU!

Çalışmalarına 3 ay ara veren Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş. tarafından yapılan açıklamaya göre firmanın 850 çalışanı 3 ay ücretsiz izine çıkıyor.

ÇED süreçlerinin uzaması, ÇED alınamaması ve kömür üretim sürecinin uzaması nedeniyle, uluslararası kredi firmalarından finans desteği sağlanamaması gibi zorunlu nedenlerle Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş. çalışmalarına 3 ay ara verdi. Firmadan yapılan açıklamaya göre, 850 çalışanı bu süre zarfında ücretsiz izine çıkarma kararı alındı.

Hattat Enerji ve Maden’den yapılan açıklama:

“Avrupa’nın En Büyük Madencilik – Enerji Projelerini sürdüren Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş. olarak, yeraltı taşkömürü üretimi ve ülkemizin enerjide yaşadığı dışa bağımlılığı azaltacak enerji santralleri ile Türkiye ekonomisine ve bölgeye istihdam kazandırmayı hedeflemekteyiz.

Şirketimiz, ÇED süreçlerinin uzaması, ÇED alınamaması ve kömür üretim sürecinin uzaması nedeniyle, uluslararası kredi firmalarının projemize finans sağlamamasından dolayısı ile çalışmalara 3 ay ara verecektir.

Çalışmalara ara verilmesi konusunda şirketimiz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvuru yapmış ve GMİS’nı (Genel Maden İş Sendikası) bilgilendirmiştir. Bu süre zarfında tüm çalışanlarımız (850 kişi) 3 aylık ücretsiz izine ayrılacaktır.”

ÇED Süreci Tamamlanamadı

2005 yılında TTK’dan rödövans usulü Termik Santral kurulmak şartı ile alınan ihale sonucu çalışmalarına başlayan Hattat Enerji Maden Tic. A.Ş. bugüne kadar yapılan 380 milyon Euro’luk yatırımla yerli taşkömürünü çıkartma aşamasına geldi. Ancak coğrafi koşullardan dolayı çıkarılacak yerli taş kömürünün stoklanacak alanının olmaması, çıkarılacak kömürün kara yolu ile taşınmasının mümkün olmaması nedeni ile kömürün çıkartılacağı alanda santral kurularak enerjiye çevrilmesi gerekiyordu. Ancak yıllardır ÇED sürecinin tamamlanamaması nedeni ile santral çalışmalarına başlanamadı. Çıkartılacak kömürün kullanılamayacak olması nedeni ile çalışmalara ara verildi.

Bartın – Amasra’da bulunan maden ocaklarından yılda 5 milyon ton taş kömürü çıkartılması hedefleniyordu. Yerli yatırımların artması beklenen bu dönemde ÇED sürecinin uzaması nedeni ile bu şekilde bir karar almak durumunda kalan şirket, 20 Ağustos’ta Bartın – Amasra’da bulunan işletmede çalışanları ile bir toplantı yaparak konu hakkında bilgilendirme yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu