Son Haberler

99 BARAJ VE HİDROELEKTRİK SANTRALİ HİZMETE AÇILDI

Ankara Arena Spor Salonu’nda gerçekleştirilen toplu açılış töreniyle kamu ve özel sektör tarafından yapılan 99 baraj ve hidroelektrik santral hizmete alındı.

Kamu – özel sektör tarafından tamamlanan 99 Baraj ve Hidroelektrik Santrali‘nin (HES) Ankara Arena Spor Salonu’nda yapılan toplu açılış töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Bu santraller enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmakta ve ekonomiye kaynak oluşturma noktasında da büyük anlam ifade etmektedir. Tabiatımıza zarar vermeden, çevreyi koruyarak ve daha da güzelleştirerek bu adımları atmak ve bu barajları yapıp, santralleri açmak zorundayız.” dedi.

Arz Güvenliği İçin Yerli ve Yenilenebilir Enerji

Yerli ve yenilenebilir enerji kaynakların önemine değinerek, yerli ve yenilenebilir enerjinin arz güvenliği açısından vazgeçilmez olduğunu belirten Albayrak, şunları söyledi:

“2002’de ülkemizde elektrik tüketimi 132 milyar kilovat saatti. 2015 itibarıyla bu rakam yaklaşık iki katına ulaşarak 264 milyar kilovat saate ulaştı. Özellikle kurulu gücümüzü 32 bin megavattan bu yılsonu itibarıyla 73 bin megavata çıkardık. Sanayi, tarım ve hizmet sektörümüz tüm diğer sektörlerimizle hızlı bir şekilde büyürken, kısacası ülkemiz hızlı bir şekilde büyürken, ihtiyaç duyduğu elektriği tüm kamu ve özel bu yatırımlarla karşılamayı başardı.”

Özel Sektörün Enerji Üretimindeki Payı Yüzde 72

Özel sektörün elektrik üretimindeki payının yüzde 72’ye yükseldiğini söyleyen Albayrak, enerji yatırımlarının ülkenin büyümesinde büyük katkıları olduğunu dile getirdi.

Bakan Albayrak, şöyle devam etti:

“Bu santraller aynı zamanda enerjide dışa bağımlılığımızı azaltma ve ekonomiye kaynak oluşturma noktasında da büyük anlam ifade etmektedir. Tabiatımıza zarar vermeden, çevreyi koruyarak ve daha da güzelleştirerek bu adımları atmak ve bu barajları yapıp, santralleri açmak zorundayız. Rüzgâr, güneş, hidroelektrik, termik ve nükleer santrallerini yapmak durumundayız. Hem elektrik ihtiyacımızı karşılamak ve enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmak için hem de kaynak çeşitliliği için bütün bu kaynaklarımızı kullanmak zorundayız. Önümüze hangi engeller çıkarılırsa çıkarılsın, ülkemizi büyütmeye devam edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu