ABD'DEKİ YATIRIM FIRSATLARI | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

ABD'DEKİ YATIRIM FIRSATLARI | Enerji ve Maden Dergisi

25 Haziran 2016
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

ABD’nin en büyük gayrimenkul yatırımcılarından Lennar International, Türkiye ve Ortadoğu pazarına girdi. Türkiye bizzat gelen Lennar’ın CEO’su ChrisMarlin, Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği (BÜMED) üyelerine ABD’deki yatırım fırsatları konulu seminer verdi.

Türkiye’ye Projebeyaz Uluslararası Gayrimenkul ortaklığıyla gelen Lennar International, Türk yatırımcıyı ABD’deki fırsatlarla tanıştırırken, aynı zamanda Türkiye’de de yatırım yapmayı planlıyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye bizzat gelen Lennar’ın CEO’su ChrisMarlin, Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği (BÜMED) üyelerine ABD’deki yatırım fırsatları konulu seminer verdi. Seminerde Türkler’in Amerika’daki emlak piyasasına ilgisi, ABD’den hangi şartlarda ev alınabileceği, ev alanlara vatandaşlık hakları, yasalar, konularını anlatan Marlin, 18 eyalet 60’dan fazla şehirde Türk yatırımcıları bekleyen fırsatların olduğunu söyledi. Halen Brookings Enstitüsü Büyükşehir Politikası Liderlik Konseyi üyesi de olan ChrisMarlin’e seminerde avukatları ve mortgage yetkilileri de eşlik etti.

amerika_yatirim_firsatlari

Toplantıya katılan BÜMED üyelerinin önemli kısmı ABD’den konut alabileceklerini söyledi. Üyeler, Lennar CEO’suna en çok hangi bölgelerin konut alımı için avantajlı olduğunu sordu. Lennar International Ceo’su Chris Marlin ise şunları söyledi: “Başta Miami, Orlando, Los Angeles, Dallas, New York olmak üzere 60’dan fazla şehir ve 18 eyalette yer alan projeler ile Türk yatırımcılar için ABD bir fırsatlar ülkesi. 150 bin dolardan başlayıp 3 milyon dolara kadar yatırım fırsatları var. Ortalama 300 ile 500 bin dolara aldığınız evi kiraya verdiğinizde, yıllık getirisi 40 bin ile 60 bin dolar arasında. Ayrıca ABD’de 500 bin dolar EB5 yatırımı yapılması halinde ABD vatandaşı da olunabiliyor. Ayrıca gelişmiş ve işleyen kurallar sayesinde ABD kanunları ile de korunuyorlar ve Lennar bu yatırım programında da öncü bir çözüm ortağı.”

“Türkiye’de emlak yatırımları çok arttı”

Gayrimenkul sektörü açısından Türkiye’de yatırım konusuna da değinen Marlin, “Son 15 yılda özellikle İstanbul’da olmak üzere Türkiye’de emlak yatırımları çok arttı. Yani bütün ülkede altyapı ve üstyapıda bir hareket var. Bu bilinçli hareketin oluşturduğu gelişme ve büyüme gibi etkileri biz doğrudan görebiliyoruz. Temelde dikkatimizi çeken de bu büyüme oldu. Ayrıca Türkiye’deki gayrimenkul yatırımcıları tarafından, ABD’de gerek kişisel kullanım gerekse de yatırım amaçlı ikinci ev almak gibi güçlü istekler belirtilerek tarafımıza ulaştı. İstanbul da bütün dünyada son 15 yıllık dönemde Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) açısından sürekli olarak en gelişen şehir. Ne zaman bu şekilde bir büyüme olsa emlak yatırımcıları yatırımlarını şekillendirmek istiyorlar. Dolayısıyla bu çeşitlilik oraya gidecek ve onlara bir şeyler sunmamızı gerektirdi.” diye konuştu.

Türkiye pazarından yeni girdiklerini ve işlerine uzun vadeli beklentileri olduğunu belirten Marlin, “Şu anla hazırlık aşamasındayız. Dolayısıyla ilişki kuruyoruz. Kısa vadeli olarak da amacımız olabildiğince çok Türk arkadaş edinmek. Uzun dönem açısından ile beklentilerimiz ise bu kurduğumuz arkadaşlarımızla karlı ve montanlı iş yapmaktır.” ifadelerini kullandı.

“Amerika’daki Tük alıcı pazarını büyütecek büyük bir hamle yaptık”

Projebeyaz Uluslararası Gayrimenkul Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun, konu ile ilgili değerlendirmesinde, Türkiye’deki ilginin çok yüksek olduğunu dile getirerek; talep bekliyorduk ancak ilginin bu denli yüksek olacağını tahmin etmemiştik. Türk gayrimenkul sektörü ve emlak danışmanlık firmalarının önünü açacak, Amerika’daki Tük alıcı pazarını büyütecek büyük bir hamle yaptık. Yurt dışında gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin mutlaka Türkçe danışmanlık alması gereklidir. Doğru sonuca ulaşmak ve isteğe göre gayrimenkul yatırımının hedefi bulabilmesi için profesyonel bir danışmanlık alınması doğrudur.” dedi.

Manhattan’dan 1 milyon dolardan başlayan fiyatlarla lüks bir daire alınabildiğini de belirten Marlin, “Bu daireden aylık 6 bin dolar kira getirisi elde edebilirsiniz. Miami’de lüks bir villaya sahip olmanın bedeliyse en az 1 milyon dolar. Miami’de 3+1 150 metrekare şık bir müstakil ev için 180 bin dolar ödeyip yıllık, 18 bin dolar kira geliri elde edebilirsiniz. Los Angeles’da 3+1 konuta ortalama 400 bin dolardan başlayan fiyatlarla sahip olmak mümkün.” diye konuştu.

Florida eyaletinin bir şehri olan Orlando’da ortalama ev fiyatlarının 250 bin dolar, yine aynı eyaletteki Miami’de ise evlerin metrekaresinin bin 500 dolardan başladığını söyleyen Marlin, bu metrekare fiyatının şehir merkezinde ise 10 bin dolara çıktığını söyledi. Marlin, “Bu rakamlara bakıldığında ortalama ev fiyatlarının 300 bin dolar olduğu söylenebilir. Kira oranları ise bu eyalette oldukça yüksek.Turist potansiyeli yüksek olan bu yerlerde vergiler, sigorta ve diğer masraflar çıktıktan sonra proje ve yatırım değerine göre yıllık yüzde 9-12 net kira getirisi yakalamak mümkün.” dedi.

“Kalıcı olarak geldik, Türkiye’de ofis açtık”

Amerika konut projeleri, Lennar ve Projebeyaz iş ortaklığı ile artık kurumsal anlamda temsil edilmeye başlandı. Sektörde birçok ilki gerçekleştiren Projebeyaz, bu iş birliği ile LennarTurkey markası ile resmen faaliyete geçti. Zorlu Center’da yer alan ofisin açılışını Lennar International Başkanı ChrisMarlin, Projebeyaz Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun gerçekleştirdi.

Amerika’nın 18 eyaleti ve 60’dan fazla şehrinden yüzlerce projeyi Türk yatırımcılarına sunan Lennar Türkiye’nin sağladığı kurumsal fırsatlar ile avantajlı şekilde projeleri ziyaret edip, beğendiğiniz projenin finansal yapılandırma, 30 yıla kadar esneyen ve düşük faizli kullanacağınız mortgage ile aylık ne kadar taksitler ile ödeme yapacağınızı kadar aklınızdaki tüm sorulara cevap almak mümkün.

Zorlu ofisinde Tüm yasal kesintiler ve hatta mortgage taksiti bile çıktıktan sonra dolara dolar yüzde 10-20 kira getirisi olan fırsatları da görmek mümkün.

“Türk menfaatlerini diğer yönlerden de destekleyeceğiz”

Chris Marlin, “Türkiye’nin elde ettiği bütün başarılara ve Türkiye’de mevcut olan dikkate değer olanaklara muazzam bir hayranlık beslemekteyiz. Ayrıca Türkiye’yi kim ziyaret etmek istemez ki? Türkiye’deki zengin tarih, doğal, mimari ve kültürel hazineler dünyaya bir hediyedir. Bu gün Lennar sadece ABD’de inşaat yapsa da daha yakın ilişkiler kurmak ve geleceği birlikte inşa etmek için Türk ortaklarımızla her gün çalışmaktayız. Amacımız Lennar’ın sunmaktan gurur duyduğu olanaklar hususunda Türk ev alıcılarını ve yatırımcılarını bilgilendirmektir ve zamanla şirketimizle Türkiye arasında daha geniş ilişkiler kuracağımızı düşünüyoruz. Bu bizim için yalnız iş demek değildir!

Geçtiğimiz günlerde Prof. Aziz Sancar’ın Kız Çocukları için STEM Kampları projesi, Türkiye’deki kızların BTMM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) eğitim kanallarından yararlanması için ilgi ve yetenek teşvikine ilişkin Lennar International olarak desteğimizi verdik. Türk menfaatlerini diğer yönlerde de destekleyeceğiz. Türk halkı ile uzun bir katılım için sabırsızlanıyoruz. Projenin içerik uygulama ve hayata geçmesinde ortaya koyduğu liderlik, özgüven, samimiyet ve bizlere vermiş olduğu bu fırsattan dolayı sayın Prof. Aziz Sancar’a çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri