ADIYAMAN’A TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK GÜNEŞ ENERJİSİ PROJESİ | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

ADIYAMAN’A TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK GÜNEŞ ENERJİSİ PROJESİ | Enerji ve Maden Dergisi

17 Şubat 2016
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Sulamada enerji maliyetlerini yarı yarıya düşürmesi hedeflenen Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi projesi Adıyaman’da hayata geçti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Adıyaman’da kurulan Güneş Enerji Santrali (GES) devreye alındı. Devlet tarafından hayata geçirilen en büyük GES olan proje ile sulamada kullanılan enerji maliyetlerinin yarı yarıya düşmesi bekleniyor.

Adıyaman’da hizmete alınan GES projesinin DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ilk güneş enerjisi projesi olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu proje, devletin yaptığı en büyük güneş enerji projesi ve 9 milyon lira yatırım bedeli ile devreye alındı.” dedi.

GES Projesinin ürettiği enerji ile Samsat Ovası’nda 28 bin dekar arazinin sulanacağını belirten Prof. Dr. Eroğlu, “Bu proje sulama maliyetlerinin yani elektrik maliyetlerinin düşürülmesine yönelik olan bir projedir. Bunun çiftçimize çok ciddi anlamda katkısı olacak. Sulu tarım ile birlikte verimli topraklardan bol ürün elde edilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Yıllık 3 Milyon 500 Bin KiloWatt.saat Enerji Üretilecek

Adıyaman merkez Doyran köyü sınırlarındaki GES projesinin 38 bin metrekarelik alanda kurulduğunu vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu alana 8 bin 800 adet güneş enerji paneli kurduk. 2 MW kurulu güce sahip santral ile yıllık 3 milyon 500 bin kiloWatt.saat enerji üretilmesi hedefleniyor.” açıklamasını yaptı.

Hedef: Sulama Maliyetlerinin Yarı Yarıya Düşmesi

Sulama alanındaki terfi merkezinde kullanılan enerjinin bu santralden karşılanacağının altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Santralden kullanılacak enerji sulama için değerlendirilecek. Şayet sulamada kullanılan enerji üretilenden az ise fazla enerji EÜAŞ’a satılacak ve elde edilen gelir DSİ hesabına aktarılacak. Sulamada kullanılan enerji için çiftçilerimiz herhangi bir ödeme yapmayacaklar. Yalnızca personel giderleri, bakım ücretleri ve santralin yatırım bedelini geri ödeyecekler. Bütün bunlar hesaplandığında sulama maliyetlerinin yarı yarıya düşmesi bekleniyor.” diye konuştu.

Ülkemizde inşa edilen bazı terfi tesislerinin yüksek enerji maliyeti sebebiyle zaman zaman etkin olarak çalıştırılmadığını ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu durumdan hareketle büyük terfi istasyonlarının kullanıldığı sulama projelerinde, ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlanabilmesi için, tüketilen enerji giderlerinin en aza indirilmesi gerekiyor. Bu yüzden güneş enerjisi santrallerini projelere dâhil etmeye çalışıyoruz. Sulamada oldukça önemli bir yekûn tutan enerji maliyetlerinin böyle projelerle azaltılması çiftçilerimiz, sulama birlikleri ve sulama kooperatifleri açısından ciddi bir destek olacak.” dedi.

Sıradaki GES Isparta’ya

Adıyaman’da devreye alınan projeyi ülke geneline yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Şimdi Isparta Gelendost ve Senirkent’te sulama birliklerince işletilen terfi merkezleri içinde güneş enerjisi santralleri fizibilite raporu hazırlandı ve projelendirildi. Adıyaman’da kurulan projenin benzerlerini buralarda da hayata geçireceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir