Son Haberler

AFGANİSTAN MADENLERİ DEĞERLENDİRİLMELİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen Türkiye Afganistan Yatırım Toplantısı’nda, Afganistan maden potansiyelinin yeterince değerlendirilmediği vurgulandı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen Türkiye Afganistan Yatırım Toplantısı’na katılan ve Afganistan maden potansiyelinin yalnızca üçte birinin çıkarıldığını belirten Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, bakır ve demir açısından dünyanın bir numaralı üreticisi olma potansiyeli taşıdıklarını dile getirdi.

Gani, “60 farklı mermer türümüz var. 400 yıl bize yetecek maden yatakları var. Altın ihracı da yapabiliyoruz. Petrol ve gaz konusunda araştırmalar yapılıyor. Çin şirketleri tarafından petrol arama faaliyetleri devam ediyor. Türkiye’nin de yardımlarıyla geçtiğimiz yıl gaz konusunda yapılan keşifleri iki katına çıkarmayı başardık. Gazdan üretilen enerji 100 megavata çıkacak.” diye konuştu.

“Doğru dürüst mühendislik yok”

“Paranın uygun şekilde harcanması benim birinci önceliğim.” diyen Gani şöyle devam etti: “Paranın harcanamamasının birinci nedeni; fizibilite çalışmalarının olmaması… İkinci olarak icra ile ilgili noktaya değinmek istiyorum. Onlarca proje başlatılıyor ama doğru dürüst mühendislik olmadığından bitirilemiyor. Üçüncü olarak kamu-özel sektörleri arasındaki ilişki uyumlu değil. Dördüncü olarak ulusal bir altyapı planımız yok. Proje bazlı çalışıyoruz. Projenin sonuçlarına odaklanmanız gerekiyor.”

Kilit Ülke Afganistan

Gani, problemlerin adını koymanın önemine değinerek, “Afganistan olarak biz Asya’nın farklı bölgelerini birleştirebilen en uygun merkeziz. Bunu avantaja çevirmemiz gerekiyor. Türkmenistan, Afganistan, Pakistan ve Hindistan boru hattı coğrafi konumumuzun öneminin ilk göstergesidir. Orta Asya enerji koridoru Afganistan’dan geçmeden başarıya ulaşamaz.” ifadelerini kullandı. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, dış yardımla hiçbir ülkenin zenginleşemeyeceğini belirterek, Afganistan’ı bölgede enerji bağlantı noktası (hub) yapmak istediklerini kaydetti.

“Su yönetimi, kilit önem taşıyor”

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, maden zenginliklerinin ardından ikinci önemli varlıklarının su olduğunun altını çizerek, “Çin hariç her komşumuz için su tedarikini sağlayan biziz. Türkiye’nin baraj tecrübeleri düşünüldüğünde bu bizim açımızdan çok önemli. Önümüzdeki dönemde su; petrol ve gaz kadar önem taşıyacak. Su yönetimi, kilit önem taşıyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu