AĞRI OVASI SUYA KAVUŞACAK | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

AĞRI OVASI SUYA KAVUŞACAK | Enerji ve Maden Dergisi

10 Ekim 2015
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Ağrı Ovası Yazıcı Sulaması, Ağrı Yazıcı Barajı’nın rezervuarını beslemek amacıyla Hanoba, Toprakkale ve Cumaçay derelerinin derivasyonları ile Ağrı Ovası’na ait toplam 249 bin 590 dekar tarım arazisinin sulanması ve drenaj tesislerinin yapılmasını kapsıyor.

Ağrı Yazıcı Barajı’nın rezervuarını beslemek amacıyla Hanoba, Toprakkale ve Cumaçay derelerinin ‘derivasyon‘ları ile Ağrı Ovası’na ait toplam 249 bin 590 dekar tarım arazisinin sulanması ve drenaj tesislerinin yapılmasını kapsayan Ağrı Ovası Yazıcı Sulaması Projesi’nde Mayıs 2015 itibarı ile % 71’lik bir fiziki gerçekleşme sağlandı.

Ülke Ekonomisinde 88.688.800 TL Net Gelir Artışı Sağlanacak

Proje kapsamında; 651 kilometre borulu şebeke, 56 kilometre ana kanal yapılacak. Proje tamamlandığında; Ülke ekonomisinde 2015 yılı birim fiyatları ile 88.688.800 TL net gelir artışı sağlanacak. Ayrıca sulamanın hizmete alınması ile birlikte çiftçinin dekar başına elde edeceği gelir büyük oranda artış sağlayacak ve bölge halkının yüzü gülecek.

Modern Sulama Yöntemi İle Sulu Tarım İmkânı

Ağrı Ovası Yazıcı Sulaması kapsamında Ağrı iline bağlı toplam 33 yerleşim merkezinin tarım arazileri modern sulama sitemiyle sulu tarım yapma imkânına kavuşacak. Emniyetli şekilde drenaj sağlayacak olan tahliye kanallarında 95.798 metre taş tahkimat yapıldı, Batı Derivasyonu klasik kanalları tamamlandı. Toplam uzunluğu 3.350 metre olan tünel imalatında 2.688 metre kazı tamamlandı ve 1.382 metre tünel kaplama betonu bitirildi.

Çamurlu, Murathan ve Yazıcı köyleri ile kısmen Eliaçık köyü olmak üzere 20.000 dekarlık alanda deneme sulaması başlatıldı. Proje bitirildiğinde ülke ekonomisine 2015 yılı birim fiyatları ile 88.688.800 TL net gelir artışı sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri