Son Haberler

AKCEZ ENERJİ’YE SAĞLANAN KREDİ PAKETİ YENİDEN BELİRLENDİ

IFC, EBRD ve UniCredit Bank AG tarafından AKCEZ’e sağlanan ve yatırım finansmanını da içerecek şekilde yeniden belirlenen kredi paketi, elektrik dağıtım ağının genişletilmesini ve elektrik enerjisi kayıplarının azaltılmasını destekleyecek.

Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC (Uluslararası Finans Kurumu), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve UniCredit Bank AG daha önce 2010 yılında ortak bir finansman paketi ile AKCEZ’in SEDAŞ özelleştirmesini gerçekleştirmesine ve SEDAŞ’ın yatırım programlarını uygulamasına destek vermişti. Türkiye’de özelleştirilen ilk elektrik dağıtım şirketlerinden biri olan SEDAŞ’ın özelleştirilmesinin ardından, Türkiye’deki tüm elektrik dağıtım şirketleri 2010- 2013 yılları arasında özelleştirildi.

IFC, EBRD ve UniCredit Bank AG, elektrik perakende satış ve dağıtım şirketi AKCEZ Enerji Yatırımları San. ve Tic. A.Ş. ve bağlı ortaklıklarına sağlamış olduğu 325 milyon dolar tutarında uzun vadeli finansman paketinin tutar, vade ve para cinsi koşullarını yeniden belirledi. Yatırım finansmanını da içerecek şekilde yeniden belirlenen finansman paketinin bir bölümü Türk Lirası cinsinden kullandırılacak.

Kredi paketinin koşullarının yeniden belirlenmesi ile birlikte 210 milyon dolarlık bölümü eşit oranda IFC ve EBRD tarafından, geri kalan 115 milyon dolarlık tutar yine eşit oranda aynı kurumlar liderliğinde UniCredit sendikasyon kredisi olarak sağlanmış oldu.

Paketin yatırım finansmanını içeren kısmının, Türkiye’deki elektrik dağıtım şebekesinde yenileme ve kapasite artışına, yeni yatırımlarla şebeke ağının genişletilmesine ve şebekede elektrik enerjisi teknik kayıplarını azaltarak enerji verimliliğini artırmaya destek olması bekleniyor.

Elektrik Dağıtımında Kalite Artıyor

2010 yılından bu yana elektrik dağıtım şebekelerinde verimliliği artırmaya yönelik büyük ilerleme kaydeden AKCEZ bu proje sayesinde, grup şirketi SEDAŞ’ın yapacağı şebeke hatlarına ait en son teknolojiye dayalı yeni yatırımlarla, elektrikte teknik ve teknik olmayan kayıpları da azaltabilecek, elektriğin teknik kalitesinde artış sağlayacak, elektrik arızaları ve kesintilerini azaltmak suretiyle müşteri memnuniyetini artıracaktır.

Çok Taraflı Finansal Kuruluşlar İş Birliği Yaptı

IFC Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Altyapı Yatırımları Direktörü Wiebke Schloemer: “Enerji sektörü Dünya Bankası Grubu’nun Türkiye Ülke İşbirliği Stratejisi kapsamında bizim için öncelikli alanlardan biridir. Gerek yatırım finansmanı gerek TL cinsi krediyi içerecek şekilde vadesi ve diğer koşulları yeniden belirlenen finansman paketinin, uzun dönemli iş ortağımız AKCEZ ve bağlı ortaklıklarının hizmet kalitesi ve güvenilirliğini daha da artırması açısından faydalı olacağına inanıyoruz. Finansman paketinin yapısına baktığımızda IFC’nin diğer finansal kuruluşları finansmana dâhil etmesindeki önemli rolünü görüyoruz. Bu proje aynı zamanda farklı çok taraflı finansal kuruluşların işbirliği yapması açısından güzel bir örnek teşkil etmiştir.” dedi.

IFC’den Küresel Bazda 4 Milyar Dolar Yatırım

IFC, 2015 mali yılında mobilizasyon dâhil olmak üzere elektrik, ulaştırma ve enerji sektörlerine küresel bazda toplam 4 milyar dolar tutarında yatırım sağlamıştır. IFC, küresel portföyü içerisindeki en büyük ikinci ülke konumunda yer alan Türkiye’de de son 3 yılda bu sektördeki yatırımlarını 695 milyon dolara çıkarmıştır.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Güç ve Enerji Direktörü Nandita Parshad ise açıklamasında şunlara değindi: “AKCEZ kalite standartlarını, verimliliği ve müşteri memnuniyetini artırarak çıtayı diğer piyasa oyuncuları için yükseltmekte öncüdür. AKCEZ ve bağlı ortaklıklarına sunduğumuz koşulları yeniden belirlenen finansman paketi şirketin tam anlamıyla buna erişmesine yardım içindir. Finansman hem yabancı hem de yerel para biriminde sağlanıyor ve aslında EBRD A/B sendikasyon kredisi yapısı altında ilk defa yerel para birimi finansmanı sağlıyor.”

CEE Finans Bölümü Başkanı Andrea Diamanti de şunları söyledi: “Bu işlem bizim Türk enerji piyasasına kuvvetli bağlılığımızın ve müşterilerimizin Türkiye ve bölgedeki işlerinin büyümesini destekleme görevinin altını çizmektedir. İşlem UniCredit’in sağlam bir firma iş birliğiyle EBRD ve IFC ile Türk piyasasında karmaşık işlemlerin yapılandırılması için güzel olan başka bir örnektir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu