Son Haberler

AKILLI ŞEHİRLER YAKLAŞIMI YAKLAŞIMLAR

Akıllı şehirler konusunda önemli çalışmalara ve deneyime sahip olan Schneider Electric, Akıllı Şehirler Global Direktörü Gordon Falconer’in “Akıllı Şehirler Yaklaşımı Yaklaşımlar” başlıklı konuşması ile SBE16 İstanbul Konferansı’na damga vurdu.

Yapı malzemesi üreticileri, bilim insanları, uygulayıcılar, mimarlar, mühendisler, müteahhitler, akademisyenler, sanayiciler, devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiren Sürdürülebilir Yapılı Çevre Konferanslar Serisi (The Sustainable Built Environment Conference Series) 13-15 Ekim 2016 tarihleri arasında ilk kez Türkiye’de hayata geçirildi.

Schneider Electric’in de üyeleri arasında bulunduğu Türkiye İMSAD’ın organizasyonuyla gerçekleşen konferansın ana teması bu yıl “Akıllı Metropoller – Sürdürülebilir ve Akıllı Binalar ile Akıllı Şehirler için Entegre Çözümler” (Smart Metropols – Integrated Solutions for Sustainable and Smart Buildings & Cities) oldu.

gordon_falconerAkıllı şehirler konusunda önemli çalışmalara ve deneyime sahip olan Schneider Electric, Akıllı Şehirler Global Direktörü Gordon Falconer ile konferansın ilk gününe damga vurdu. “Akıllı Şehirler Yaklaşımı Yaklaşımlar” başlıklı konuşmasında Schneider Electric tarafından geliştirilen Masdar Akıllı Şehri başta olmak üzere Schneider Electric’in akıllı şehirler ve enerji yönetimi konulardaki tecrübelerini aktaran Falconer, konferansın ilk gününde ana konuşmacı olarak katılımcıların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Falconer, Akıllı Şehir geliştirmenin yeni ve karmaşık olduğunu belirtti. Rollerin henüz netleşmediğini vurgulayan Falconer, hem devletlerin hem de özel sektörün “akıllı şehir” konusunda yavaş geliştiğini ekledi. Bütünsel bir vizyon, akıllı şehirlerin gelecekteki tasarımı ve altyapı geliştiricilerin artması için politikalar oluşturulması gerektiğini söyleyen Gordon Falconer, projelerin iyi planlanması ve özel sektör ile entegre bir yaklaşımın benimsenmesinin önemli olduğunun altını çizdi.

Nasıl Akıllı ve Yeşil Bina Olunur?

SBE16 İstanbul Konferansı’nda Şehir/Bina – Bilgi ve İletişim Teknolojileri (Urban-Bulding – ICT) başlıklı oturuma konuşmacı olarak katılan Schneider Electric Ecoexpert Kanal Direktörü Ümit Deveci ise, “Nasıl Akıllı ve Yeşil Bina Olunur?” başlıklı sunumunda dünyadan örneklerle trendleri ve atılması gereken adımları anlattı. 2012’de yayınlanan Enerji Stratejisi Dokümanında belirtildiği üzere Türkiye’nin 2023 yılında enerji tüketiminin GSMH başına yüzde 20 azaltılması hedefini hatırlatan Deveci, devletin konuya sahip çıkmasının başarı için önemli olduğunun ve özel sektörün bu dönüşümde öncü rolü alabilmesi için devlet tarafından cesaretlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Konferans kapsamında 13 Ekim günü gerçekleştirilen “Bilgi Teknolojilerini İnşa etmek” (Building-BIM-Building Information Technologies) başlıklı oturumda ise Schneider Electric Eco Building ekibinden Dinç Demirel ve Taylan Demir hastane ve otel sistemleri ile ilgili sunum gerçekleştirdi.

Binalarda Enerji Verimliliği

Schneider Electric Kamu ve Stratejik İlişkiler Direktörü görevinin yanı sıra İMSAD bünyesinde faaliyet gösteren Sürdürülebilirlik Komitesi’nin de başkanlığını yürüten Cihan Karamık ise konferans kapsamında gerçekleştirilen “Sürdürülebilir Yapılı Çevreye Geçiş Sürecinde Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı”nda yer alan “Binalarda Enerji Verimliliği” konusunda moderatör olarak katkı verdi.

Schneider Electric Enerji Verimliliği Danışmanı Enes Akgün’ün de konferans kapsamında yaptığı konuşmada: “Enerji Verimliliği çalışmalarına “Geleneksel Yaklaşım” ile “Enerji Yönetimi” uygulamalarının arasındaki farkları açıklamak önemli. Tesislerin enerji verimliliği çalışmalarında geleneksel yaklaşımları benimsemek yerine sistematik bir yaklaşımla enerji yönetimi yapmaları durumunda elde edebilecekleri faydaları belirtmek gerekiyor.

Enerji yönetimi, bakış açısı geleneksel yaklaşıma göre çok daha kapsayıcı, çok daha geniş bir perspektiften olan tesis geneli bir kültür değişimidir. Bu nedenle Schneider Electric olarak biz, firmaların enerji verimliliğine geleneksel olarak yaklaşmasından ziyade şirket içi kültürü değiştirmeleri gerektiğine inanıyoruz. Bu şekilde olduğunda hem elde edilebilecek verimlilikler yüzde 10’a varan oranlarda artıyor hem de çok daha kalıcı, yani sürdürülebilir oluyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu