AKKUYU NÜKLEER İÇİN ÜRETİM LİSANSI VERİLDİ | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

AKKUYU NÜKLEER İÇİN ÜRETİM LİSANSI VERİLDİ | Enerji ve Maden Dergisi

16 Haziran 2017
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

EPDK, Akkuyu Nükleer Güç Santrali için Akkuyu Nükleer A.Ş.’ye 49 yıllığına üretim lisansı verdi.

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali projesi Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Akkuyu Nükleer A.Ş.’ye 49 yıllığına üretim lisansı verildi. EPDK tarafından şirkete verilen üretim lisansı, 15 Haziran 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

EPDK’dan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Şirketin, elektrik piyasasına ilişkin ilgili mevzuat çerçevesinde, 25 Haziran 2015 tarihli önlisans kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmiş olduğu dikkate alınarak, Akkuyu NGS için şirkete 15 Haziran 2017’de yürürlüğe girmek üzere 49 yıl süreli üretim lisansı verilmiştir. Bu çerçevede yıllık 8 bin saatlik çalışma süresi ve elektrik üretim sisteminin ana unsurlarından biri olarak, sürekli ve düzenli kapasite sunma özelliğiyle baz yük santrali olarak görev yapacak olan 4 bin 800 megavat kurulu gücündeki Akkuyu NGS’nin tamamen işletmeye alınmasından sonra ülkemizdeki elektrik enerjisi talebinin yaklaşık yüzde 6-7 kadarını karşılaması öngörülmektedir. Akkuyu NGS’nin elektrik piyasasında istikrara ve ulusal enerji arz güvenliğine önemli ölçüde katkı sağlaması beklenmektedir.”

Cumhuriyetin 100. Yılına Yetişecek

Açıklamada ayrıca Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin yatırımına başlanabilmesi için gerekli onay, izin, ruhsat ve benzerlerinin alınabilmesi amacıyla 25 Haziran 2015’de önlisans verildiği belirtildi. Akkuyu NGS’nin ilk ünitesinin işletmeye giriş tarihinin milletler arası anlaşmaya göre 2025 iken şirketin bu tarihi öne alarak Cumhuriyetin 100. yıl dönümü olan 29 Ekim 2023 tarihine yetiştireceğini beyan ettiği de açıklamada yer aldı.

4 bin 800 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşan Akkuyu Nükleer’e ilişkin ilk anlaşma 2010 yılında Rusya ile imzalandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir