Son Haberler

ALTIN MADENİNE TEKNO MACCAFERRİ İMZASI

Türkiye’nin ikinci büyük altın madeni olan Çöpler Altın Madeni’ne İstinat Duvarı Uygulaması ile Tekno Maccaferri imzası…

Türkiye’nin Kışladağ Altın Madeni‘nden sonra, 8 Milyon ons kaynak (rezervler dâhil) değeri ile ikinci büyük altın madeni olan Çöpler Altın Madeni için İstinat Duvarı Uygulaması, Tekno Maccaferri tarafından gerçekleştirildi. Erzincan ilinin İliç ilçesi Çöpler Köyünde bulunan ve işletmesi, Anagold Madencilik tarafından yapılan Çöpler Altın Madeni’nde yıllık ortalama 6,2-6,5 ton altın elde ediliyor.

Çevre Şartlarına Uyumlu Esnek Yapı

Türkiye altın üretiminin ortalama yüzde 20’sini karşılayan ve yıllık olarak 6,5 ton altının elde edildiği Çöpler Altın Madeni üretim alanına, Tekno Maccaferri tarafından biri 20 metre (öğütücü duvarı) diğeri ise 14 metre (kırıcı duvarı) yüksekliğinde istinat duvarı uygulaması gerçekleştirildi. Maden sahalarında standart olarak kullanılan betonarme sistemlerin rijit sistemler olması, meydana gelen yüksek boyuttaki sarsıntılarda betonarme yapılarda çatlamaların oluşması ve deprem bölgesi olmasından kaynaklı aşırı büyük kesitlerle, ekonomik olmayan çözümler üretilmesi sebebiyle Tekno Maccaferri tarafından gerçekleştirilen istinat duvarı uygulamasında, Paralink geogrid ile güçlendirilmiş Terramesh sistem kullanıldı. Değişen çevre şartlarına uyum sağlayamayan beton yapıların yerini alarak, çevreye uyumlu ve esnek bir yapı oluşmasını sağlayan geogrid ile güçlendirilmiş Terramesh sistem İstinat Duvarı uygulaması, sismik kuvvetler ile sürekli karşılaşılabilecek olan bu bölgede esnek ve sağlam bir yapı oluşturdu.

Tekno Maccaferri tasarım ekibi tarafından, Macstar – W yazılım programı kullanılarak yapılan çok detaylı statik ve sismik analizler ile Çöpler Altın Madeni öğütücü ve kırıcı duvarlarına ait içsel stabilite, devrilme, kayma ve genel stabilite hesaplamaları, kazı miktarını da minimumda tutacak şekilde yapılarak en ekonomik tasarım belirlendi. Başarılı bir projelendirme sürecinin ardından 4 ay gibi kısa bir sürede İstinat Duvarı imalatı tamamlandı.

Toplamda 4 bin 685 metrekare yüzey alanına sahip uygulamada, dolgu malzemesi olarak maksimum dane boyutu 76 mm olan ve yapısal dolgu tabir edilen kırmataş malzemesi kullanıldı. 25-33 cm tabaka kalınlıklarında serilip sıkıştırıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu