Son Haberler

ALTINBEŞİK MAĞARASI

Altınbeşik Mağarası’nın bilinmeyenleri gün yüzüne çıkarılıyor…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü Altınbeşik Mağarası’nın bilinmeyen yüzünü ortaya çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede mağarada tespiti yapılan yeni galerilerin haritalandırılması yapıldı.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı’nın ana kaynak değerini oluşturan mağara Antalya’nın İbradi ilçesine 7 km uzaklıktaki Ürünlü Köyü’nün yaklaşık 5 km güneydoğusunda, derin ve sarp Manavgat Vadisi’nin batı yamacında yer alıyor.

Yeni Galeriler Tespit Edildi ve Haritalaması Yapıldı

DKMP Genel Müdürlüğü, Çek Cumhuriyeti’nden bir mağara dalış ekibi ile birlikte 2012 yılından bu yana mağarada araştırma ve haritalandırma işlerini yürütüyordu. Bu çalışmalar neticesinde Altınbeşik Mağarası’nda yeni galeriler tespit edildi ve haritalaması yapıldı.

altınbeşik_antalyaUzunluğu Yaklaşık 1600 Metre

Çok katlı bir mağara olan Altınbeşik Mağarası’nın uzunluğu yaklaşık 1600 metreyi buluyor. Mağaraya 125 metre uzunluğundaki bir yeraltı gölü üzerinden botla giriliyor. Gölün bitiminden sonra 44 metrelik dikey bir traverten oluşumu üzerinden ikinci kata çıkılıyor. Mağaranın ikinci katında yaklaşık 1 km uzunluğa sahip birbiriyle bağlantılı 5 yeraltı gölü bulunuyor.

Yöre Halkının Ekonomik Kalkınmasına Katkı

Bu mağarada olduğu gibi ülkemizin tabii zenginliklerinden olan diğer mağaralarda da çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bunun gibi mağaralar ülke turizmimiz açısından oldukça önemli. Mağaraya gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler botlarla mağara içerisinde gezerek Altınbeşik Milli Parkı’nın gizemli dünyasını keşfe çıkabiliyorlar. Ayrıca bu mağaraya gelen ziyaretçiler yöre halkının ekonomik kalkınmasına önemli ölçüde katkı sağlıyor. Yörede ev pansiyonculuğu ve ‘yöresel lezzetler‘in tattırıldığı mekânların sayısı da giderek artıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Mağara adeta Pamukkale’nin yeraltında meydana gelmiş bir benzeri”

Yatay ve kısmen aktif bir mağara sistemi olan Altınbeşik Mağarası’nın adını üst kısımda yer alan Altınbeşik Tepesi’nden aldığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Torosların bu bölgesi hem jeolojik hem de jeomorfolojik yönden çok karışık bir yapıya sahip bulunuyor. Altınbeşik Mağarası adeta Denizli’de bulunan Pamukkale travertenlerinin yeraltında meydana gelmiş çok büyük çaptaki bir benzeri konumunda bulunuyor.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu