Son Haberler

ALTINDA DEĞER KAZANCI SÜRÜYOR

FED’in faiz artırım sürecini yavaşlatması ile yılbaşından bu yana değer kazancı yüzde 30’a yaklaşan altın, önceki yılın kayıplarını telafi etmiş görünüyor.

Amerika Merkez Bankası’nın (FED) 2014 yılı Ekim ayında parasal genişlemeyi sonlandırmasının ardından normalleşme sürecine geçilmesi ile altın kaderini FED’in eline teslim etti. 2015 yılı başında başlayan faiz artırım tartışmaları alevlenirken altın kayıplarını genişletti ve 25 baz puanlık faiz artırım kararıyla birlikte önceki yılın değer kaybı FED baskısıyla yüzde 11,63 seviyesine ulaştı.

FED’in faiz artırım sürecini yavaşlatması, sarı metalde kayıpların telafisini beraberinde getirdi. Altındaki yükselişin nedenlerini ve sürecin sürüp sürmeyeceğini değerlendiren Destek Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Aysun Göksu, FED’in bir sonraki toplantıda da faiz kararını pas geçmesi durumunda altındaki kazançların devam edebileceğini belirtti.

FED’in Çekimserliği Altına Yaradı

2016 yılına piyasalar FED’in 4 kez faiz artırımı gerçekleştireceği beklentisiyle başlarken geldiğimiz noktada bu beklenti 1’e gerilemiş bulunuyor. Altın üzerindeki fiyatlamalara baktığımızda yılbaşından bugüne küresel gelişmelerin etkisi, negatif faiz süreci, Brexit baskısı ve ABD enflasyon ve iş gücü piyasalarının istikrarlı bir ivme kaydetmemesi FED’in faiz artırımlarını ertelemesine neden oldu. Faiz artırım beklentilerinin ötelenmesiyle altın üzerindeki baskının da azaldığını görüyoruz. Yılbaşından bu yana değer kazancı yüzde 30’a yaklaşan altın önceki yılın kayıplarını telafi etmiş görünüyor.

Aralık Ayna Kadar Faiz Artırım Beklentisi Düşük

Yılın üçüncü çeyreğini sonlandırmaya hazırlanırken üyelerden gelen şahin açıklamalara rağmen FED vadelilerine baktığımızda son açıklanan zayıf istihdam ve PMI rakamlarının etkisiyle Eylül ayında faiz artırım beklentisi yüzde 15 seviyesine gerilemiş bulunuyor. Bu yıl için en kuvvetli faiz artırım beklentisi ise yüzde 40 ile Aralık ayında bulunuyor. Kasım ayı beklentisi ise yüzde 18 seviyelerinde. Bu beklentilerin azalması ile altın fiyatları yeniden yönünü yukarı çevirirken hedge pozisyonlarında da buna oranla artış kaydedildiğini görüyoruz.

Ons altının 1040 seviyelerine gerilemesi sonrasında 1375 seviyelerine yükselmesinde hedge fonlarının pozisyonları etkili oldu. Hedge fonlar 2015 yılı Aralık ayından itibaren hızlı alıma geçerek altın fiyatlarının yükselmesinin de önünü açtı. Yaklaşık 2 ay önce hedge fonlarının rekor seviyelere ulaşmasının ardından bir miktar pozisyonlarda azalma görülse de hala rekor seviyelerde bulunduğunu görüyoruz.

Altında Yukarı Yönlü Hareketlilik Sürebilir

Son çeyrek beklentilerinden bahsetmek gerekirse, FED’in faiz artırımını öteleyeceği beklentisinin korunması altın fiyatlarındaki yukarı hareketliliğin ivmelenmesine destek olabilir. Ancak her ne kadar Eylül toplantısında politika faizinde bir değişikliğe gidilmeyeceği beklentisi bulunsa da FED Başkanı Janet Yellen’ın piyasaya vereceği mesajlar önemli olacak. Yellen’ın ABD ekonomisine dair ılımlı değerlendirmelerde bulunması faiz artırımı ihtimalini yeniden gündeme getirebilir ve altında geri çekilmelerin görülmesine neden olabilir. Ancak genel resme bakıldığında yılın son toplantısının yapılacağı Aralık ayına kadar FED’in faiz artırımı ihtimalinin düşük seviyelerde kalması altında 1040 seviyelerinden başlayan yukarı trendin devam etmesini sağlayabilir. Altında teknik fiyatlamalara baktığımızda, zayıf gelen ABD verileriyle kritik direnç seviyesi olan 1328’in aşılmasıyla alımlar hız kazandı. 1357-1365 direnç bölgesinin aşılması altının bu yılın zirve seviyesi olan 1375 direncine ulaşmasının önünü açabilir. Bu direnç bölgesinin aşılamaması senaryosunda ise, 1344-1335 önemli destek bölgesi olarak gündeme gelebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu