Son Haberler

AMERİKA’DA YÜZDE 10 GETİRİLİ KONUT YATIRIMI

Miami, Orlando, Tampa, Teksas, New York gibi yerlerde 150 bin ile 1 milyon dolar arasında değişen konutlardan alan yatırımcı düşük peşinat ve taksitle yıllık yüzde 10’a kadar dolar bazında getiri elde ediyor.

Gayrimenkulde mesafe kavramının kalmadığını ispatlayan Türk gayrimenkul yatırımcısı dünyanın her yerinde mülk satın almaya başladı. Yurt dışından ev alıp orada yaşamak, çocuklarının eğitimi için ileriye dönük gayrimenkul almak ya da iyi bir gayrimenkul yatırımını yurt dışında yapmak isteyen Türklerin bu konudaki öncelikli adresi ise ABD oluyor. Çünkü ABD’deki projelerde cazip ödeme seçenekleri var ve perakende gayrimenkuller zaman zaman çok uygun fiyatlara iniyor. Bu kriterler de Türklerin yurt dışındaki yatırım iştahını arttırıyor.

Türkler ABD’den Ev Alıp Kiraya Veriyor

Türk yatırımcısı ilk başlarda oturmak amacı ile gittiği Amerika’da şimdi aylık yüzde 10 getirili fırsatlara yelken açtı. Miami, Orlando, Tampa, Teksas, New York gibi yerlerde 150 bin ile 1 milyon dolar arasında değişen konutlardan alan yatırımcı düşük peşinat ve taksitle yıllık yüzde 10’a kadar dolar bazında getiri elde ediyor. Miami’de 300 bin dolarlık dairenin aylık kirası 2 bin 500 dolara ulaşıyor. Buda yıllık 30 bin dolarlık kira geliri anlamına geliyor. Yatırımın geri dönüş süresi 10 yıl gibi kısa bir zaman tutuyor.

Uzun: “Türk yatırımcılarının en çok ilgisini çeken nokta hızlı geri dönüş süresi oldu”

Projebeyaz Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun,“Türk yatırımcılarının en çok ilgisini çeken nokta hızlı geri dönüş süresi oldu. Türkiye’de bir konutun geri dönüşü 20 yılı buluyor. Amerika bu açıdan çok daha cazip, Türk yatırımcısının yüzde 90’ı Amerika’dan aldığı evleri yatırım amaçlı görüyor. Oraya yerleşmeyi düşünmüyor. Böylece Türkiye’ye döviz girişi de sağlamış oluyor. Bir kısım yatırımcıda yurtdışında okuyan çocukları için ev alıyor. Böylece oraya yaptığı yatırım daha sonra Türkiye’ye geri dönüyor.” dedi.

Fırsatlar Ülkesi ABD

ABD’nin fırsatlar ülkesi olduğunu söyleyen Uzun, “ABD’de 150 bin dolardan başlayıp 3 milyon dolara kadar yatırım fırsatları var. Ortalama 300 ile 500 bin dolara aldığınız evi kiraya verdiğinizde yıllık getirisi net 30 bin ile 60 bin dolar arasında. Ayrıca New Yorklu olmak istiyorsanız eğer Manhattan’da 1 milyon dolardan başlayan fiyatlarla lüks bir daireye sahip olabilir ve bu daireden aylık 6 bin dolar kira getirisi elde edebilirsiniz. Harlem’de ise daire fiyatları 200 bin dolardan, kira değeri ise 1500 dolardan başlıyor. Miami’de lüks bir villaya sahip olmanın bedeliyse 1 milyon dolar. Miami’de 3+1 160 metrekare şık bir daire için 200 bin dolar ödeyip yıllık 20 bin dolar kira geliri elde edebilirsiniz. Los Angeles’ta 3+1 müstakil bir eve ortalama 400 bin dolardan başlayan fiyatlarla sahip olmak mümkün, yıllık net kira getirisi ise 50 bin dolar.” diye konuştu.

İşte Fırsatlar…

Projebeyaz Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun, yurt dışı ve yurt içi ofislerinden Türk yatırımcıları için fırsatlarla ilgili bilgiler derledi. ABD’den satılık ev fiyatları ve kira gelirlerinin Türk yatırımcılar için önemli avantajlar sunduğunu belirten Uzun, “Bu fırsatlardan faydalanmak için ofislerimize gelmeniz yeterli. Uzman danışmalarımız size uygun yatırım fırsatları ve uygun evleri göstermeye hazırlar. ABD’den konut alımı dünya çapında popüler hale geldi. En çok tercih edilen satışlarda lider eyaletler ise sırası ile Florida, California, Texsas, Arizona, New York ve Georgia.” dedi.

Yurt dışında gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin mutlaka ’Türkçe’ danışmanlık alması gerektiğinin altını çizen Uzun, doğru sonuca ulaşmak ve isteğe göre gayrimenkul yatırımının hedefi bulabilmesi için profesyonel bir danışmanlık alınmasının doğru olduğunu söyledi.

ABD Kira Gelirleri

Yıllık kira geliri yüzde 8 -10 arası

Şehir Konut satış fiyatı($) Aylık kira geliri ($)

Miami 200.000 ($) 1.600

Fort Lauderdale 500.000 ($) 3.400

Orlando 300.000 ($) 2.500

Tampa 140.000 ($) 1.300

New York 1.000.000 ($) 6.000

Harlem 200.000 ($) 1.500

Los Angeles 400.000 ($) 4.000

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu