Ankara Güdül Çukurören Barajı Tamamlandı | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

Ankara Güdül Çukurören Barajı Tamamlandı | Enerji ve Maden Dergisi

4 Ekim 2017
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , , ,

Çalışmaları tamamlanan Ankara Güdül Çukurören Barajı’nda depolanacak su ile 2 bin 925 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Ankara’da da çalışmalar yapılıyor.

Bu kapsamda çalışmaları tamamlanan Ankara Güdül Çukurören Barajı’nda depolanacak su ile 2 bin 925 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak.

Temelden yüksekliği 30 metre olan barajın tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 1,9 milyon TL katkı sağlanması hedefleniyor.

Projenin tamamlanması ile birlikte bölgede tarıma dayalı sanayinin gelişmesine katkı sağlanacak. Bununla birlikte bölge halkının sosyo-ekonomik olarak gelişim göstermesine olanak sağlayacak ve refah düzeyini artıracak.

Tarımın Gelişmesinde En Önemli Etken: Su Yapıları

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), Ankara’ya yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Ankara’da tarımın gelişmesindeki etkenlerden en önemlisi ise su yapılarıdır.

DSİ, son 14 yılda Ankara ilinde Şereflikoçhisar ilçesine yıllık 7,41 milyon m3 içme suyu sağladı. 20 baraj ve 9 gölet inşa etti. 145 bin 10 dekar araziyi sulamaya açtı ve çiftçilere yıllık 84 milyon TL zirai gelir artışı sağladı. 74 derenin ıslahını tamamladı.

Comments are closed.