Son Haberler

AR-GE REFORM PAKETİ HAZIRLIKLARI TAMAMLANDI

Ar-Ge Reform Paketi pazartesi günü Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na (EKK) sunulacak.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin aralık ayı olağan toplantısına katılarak önemli açıklamalarda bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ar-Ge Reform Paketi hazırlıklarını tamamladıklarını ve pazartesi günü Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na (EKK) sunacaklarını söyledi.

Işık konuşmasında, dış ticarette yaygın olarak uygulanan “offset” anlaşmalarını da sanayi iş birliği anlaşmaları olarak hayata geçirdiklerini anlattı. “Kamu 10 milyon doların üzerindeki ithalatı mutlaka ‘offset’le yapacak.” diye konuşan Bakan Işık, “Bu sektörlere göre değişmekle beraber ortalama yüzde 50’sini Türkiye’den tedarik etmek durumunda. Bunu şimdi sivil sektörlere de getirdik.” dedi.

“Türkiye yapısal reformlara odaklanacak”

Önümüzdeki 4 yıl için öngörülerini de paylaşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Türkiye’nin 4 yıl boyunca yapısal reformlara odaklanacağını yineledi. Işık ayrıca vaat ettikleri her projeyi yapmak için çalışmalarını sürdürdüklerini, ekonomi yönetiminin en fazla odaklandığı alanın ise yapısal reformları hayata geçirmek olduğunu belirtti.

Bakanlık olarak faaliyet alanlarıyla ilgili 4 düzenlemeyi kısa sürede TBMM‘ye sunmak istediklerini belirten Işık, “Ar-Ge Reform Paketi hazırlıklarımızı bitirdik. Normalde pazartesi günü Ekonomi Koordinasyon Kurulu‘na (EKK) sunacaktık ama bazı bakanlarımızın il dışında olmasından dolayı toplanamadı. İnşallah pazartesi günü bir aksilik olmazsa Ar-Ge Reform Paketi‘ni EKK’ya sunacağız ve orada, o görüşmelerden sonra Bakanlar Kurulu’na sevk edeceğiz. İnşallah Meclis’e bir hükümet tasarısı olarak en kısa sürede gidecek.” diye kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu