Son Haberler

ARMAĞAN BARAJI KIRKLARELİ’YE HAYAT VERECEK

Kırklareli’nin içme suyu ve Kızılcıkdere köyü ile çevresindeki arazilerin sulama suyu, 2016 yılından itibaren Armağan Barajı’ndan sağlanacak.

Yıllık 14,20 milyon m3 içme-kullanma suyu sağlanacak olan Armağan Barajı, Kırklareli’nin uzun vadeli su ihtiyacını önemli oranda karşılayarak adeta kente hayat verecek.

armagan2_baraj

Kırklareli Kocadere üzerinde 19861998 yılları arasında sulama amacıyla inşa edilen Armağan Barajı’nın temelden yüksekliği 61 m’dir. Kaya dolgu tipinde inşa edilmiş olan barajda, 51 milyon m3 su depolanmaktadır.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü‘nün (DSİ) yayınladığı habere göre, yapımı devam eden Kızılcıkdere Sulaması’nın da su kaynağı olan Armağan Barajı sayesinde Kızılcıkdere sulamasının hayata geçirilmesiyle; Kırklareli ili Kızılcıkdere köyü ve çevresindeki 14.220 dekar arazinin sulanması da sağlanacak.

Barajdan içme ve sulama suyu temin edilmesine yönelik hazırlanan proje kapsamında, 27.419 m ana boru hattı ve 69.796 m sulama şebekesi inşa edilecek. Projede şu an itibariyle % 50 fiziki gerçekleşme sağlanarak, ana boru güzergâhında 4.600 m imalat tamamlandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu