“Artık dövizle fiyatı artan benzin olmayacak” | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

“Artık dövizle fiyatı artan benzin olmayacak” | Enerji ve Maden Dergisi

18 Mayıs 2018
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , , ,

Dün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren akaryakıtta ÖTV düzenlemesini değerlendiren Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin, “Bu düzenlemeyle döviz kurlarının yükselişine bağlı olarak akaryakıt fiyatının artması durumu ortadan kalkmış oldu” dedi.

Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin, dün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren akaryakıtta ÖTV düzenlemesini değerlendirdi. Akaryakıt başta olmak üzere zorunlu mal ve hizmetlerde ÖTV’nin indirilmesi konusunda Maliye Bakanlığı’na birçok kez bilgi aktardığını, görüş bildirdiğini belirten Prof. Dr. Alkin, “Bu düzenlemeyle döviz kurlarının yükselişine bağlı olarak akaryakıt fiyatının artması durumu ortadan kalkmış oldu.” dedi.

“Tüm zorunlu mallarda uygulanmalı”

Ekonomist olarak, akaryakıt gibi elastikiyeti düşük olan zorunlu mallar kategorisinde ÖTV’nin inmesi için uğraştıklarını belirten Prof. Dr. Emre Alkin, “Bugüne kadar akaryakıttan alınan vergiler sonucu, akaryakıtın kendine has fiyatı ile vergilenmiş fiyatı arasında bir uçurum oluştu. Maliye Bakanlığı’na yaptığım uyarılarda zorunlu mal kategorisinde konulan vergilerin enflasyonu, hayat pahalılığını arttırdığını hep söyledim, bunun zararları hakkında bilgi verdim. Sayın Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem’in bu konudaki özel çabasını da alkışlamak gerek. Sayın Ertem sadece akaryakıtta değil zorunlu mal kategorisindeki tüm ÖTV’nin de indirilmesi için çalışıyor. Esasen bu mal ve hizmetlerden alınan vergiler arttığı sürece enflasyon da düşmüyor. Çünkü aslında enflasyona doğrudan etki eden mal ve hizmetler bunlar. Çekirdek enflasyonu da yükseltiyor. Bu düzenlemeden sonra döviz kurlarının artışı sebebiyle eğer bir zam olacaksa o zaman ÖTV aşağı inecek ve fiyat değişmeyecek. Ama malın kendi öz fiyatı, petrol fiyatları nedeniyle bir artış oluyorsa o fiyatlara yansıyacak. Ama bundan sonra döviz kurlarının artışına bağlı bir de vergilerle akaryakıtın artması durumu ortadan kalkmış oldu. Yani döviz kuru hareketlerine endeksli olarak benzin ya da dizelin fiyatının arttığını görmeyecek vatandaş” dedi.

“Kısa vadede enflasyon ve hayat pahalılığında düşüş yaratacaktır”

Düzenlemenin akaryakıt ve bağlı sektörleri birebir etkileyeceğini vurgulayan Prof. Dr. Emre Alkin, “Döviz yukarı çıktıkça petrol fiyatı artıyordu. Vatandaş deposunu doldurmaktan imtina ediyordu. Hem akaryakıt sektörü hem akaryakıtı satın alan sektörler ve bireyler için bir nefes alma süreci bu. Ben seçimlerden sonra da bunun devam etmesini bekliyorum. Vatandaştaki karşılığı ve maliye tarafında vergi açısından durumuna bakılacaktır ama sonunda hakkaniyetli bir uygulamadır. Kısa vadede enflasyon ve hayat pahalılığında düşüş yaratacaktır.” ifadelerini kullandı.

Comments are closed.

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri