Son Haberler

ARTVİN BARAJI VE HES PROJESİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Çoruh Nehri üzerinde yapımı tamamlanan Artvin Barajı ve HES Projesi’nde su tutuldu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Çoruh Nehri üzerinde yapımı tamamlanan Artvin Barajı ve HES Projesi’nde su tutuldu. Artvin Barajı ve HES Projesi, Türkiye’nin kuzeydoğu bölgesinde Çoruh Nehri üzerinde Orta Çoruh Havzası’nda bulunuyor. Çoruh Nehri Projeleri kapsamında Artvin Barajı ve HES Projesi dışında Borçka, Muratlı, Deriner, Yusufeli Barajı ve HES projeleri de bulunuyor.

Barajlar Bölgeye Hayat Verdi

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “DSİ tarafından tesis edilen projenin tamamlanması ile Artvin Barajı rezervuarında su tutma işlemine başlandı. Artvin Barajı’nın da içinde yer aldığı Çoruh’un 5 altın gerdanlığı bölgeye hayat vermeye ve yöre halkını kalkındırmaya hızla devam ediyor.” dedi.

332 MW Kurulu Gücü İle 1 Milyar 26 Bin Kilowatt Saat Enerji

Talvegden 135 metre, temelden 180 metre yüksekliğindeki beton ağırlık tipindeki baraj 2 üniteden oluşuyor. Artvin Barajı ve HES Projesi’nin 332 MW (2×166 MW) kurulu gücü ile ortalama yıllık 1 milyar 26 bin kilowatt saat enerji üretilmesi hedefleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu