Son Haberler

ASRIN PROJESİNDE İLK SU ADAYA ULAŞTI

Türkiye ve KKTC’yi denizin altından bağlayan asrın projesinde ilk su adaya ulaştı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Türkiye ve KKTC’yi denizin altından bağlayan ‘Asrın Projesi’nde ilk su adaya ulaştı. KKTC Su Temini Projesi kapsamında deniz geçişi isale hattı boyunca su verilmeye başlandı.

KKTC İçme Suyu Temini Projesi’nde uygulanacak olan deniz geçişinin Dünyada bir ilk olduğunu ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “KKTC İçme Suyu Temini Projesi çerçevesinde Dünyada ilk kez uygulanan ve son parçanın yerleştirilmesi ile tamamlanan deniz geçişi 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçiyor.” dedi.

Prof. Dr. Eroğlu şöyle devam etti: “Deniz geçişi 1600 milimetre çapındaki, yüksek yoğunluklu polietilenboru hattı‘ndan oluşuyor. Proje kapsamında Anamur-Alaköprü Barajı’ndan alınan su, Anamuryum Dengeleme Deposuna getirilerek, buradan kontrollü bir şekilde Deniz Geçişi İsale Hattı’na verilmeye başlandı ve adaya su ulaştı.”

Deniz Suyu Cazibeli Olarak Tahliye Olmaya Başladı

Türkiye ve KKTC’yi denizin 250 metre altında askıda kurulacak 80 kilometre uzunluğundaki boru hattı ile birbirine bağlayan KKTC Su Temin Projesi’nde Alaköprü Barajı’ndan alınan suyun Deniz Geçişi İsale Hattı’na verilmesiyle deniz geçişi borularının montajı sırasında boruya alınan deniz suyu cazibeli olarak tahliye olmaya başladı.

Projeyi sıra dışı ve asrın projesi olarak nitelendiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “İçme Suyu arıtma tesisi ve dağıtım hatları dâhil maliyeti 1,255 milyar TL olan bu proje ile adaya su verilmeye başlandı.” diye konuştu.

Yıllık 75 Milyon Metreküp Su Aktarılacak

Proje ile KKTC’nin uzun vadeli su ihtiyacının karşılanacağını ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı’ndan alınacak yıllık 75 milyon m3 suyun, Akdeniz’e döşenecek boru hattı vasıtasıyla KKTC tarafında Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajı’na aktarılacağını ve KKTC’nin istifadesine sunulacağını belirtti. Proje sayesinde uzun yıllardır su yetersizliği ve su kalitesindeki kötüleşme sebebiyle sıkıntı yaşayan ada halkının uzun vadeli su ihtiyacı karşılanmış olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu