Son Haberler

ASSAN ALÜMİNYUM’A 55 MİLYON DOLAR KREDİ

IFC’nin Assan Alüminyum’a temin ettiği uzun vadeli 55 milyon Dolar kredi, ekipman modernizasyonu ve enerji verimliliği yatırımlarını destekleyecek.

Dünya Bankası Grubu üyesi IFC (Uluslarası Finans Kurumu), Kibar Holding kuruluşu olan ve üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini yurt dışı pazarlara satan Assan Alüminyum’a 55 milyon dolar tutarında kredi temin etti. IFC’nin sağladığı uzun vadeli kredi, yassı alüminyum sektöründe Türkiye’nin lider kuruluşu Assan’ın ekipman modernizasyonu yatırımlarını destekleyecek, enerji verimliliğini artıracak ve büyümesine katkıda bulunacak.

IFC’nin sağladığı finansman paketi ile Türkiye’nin önde gelen ihracatçı kuruluşları arasında yer alan Assan, son dönemde satın aldığı alüminyum hurda tesisinin rehabilitasyonu ve mevcut fabrikalarında ilave yatırımlarla ekipman modernizasyonu yapmayı hedefliyor. Söz konusu yatırımlarla üretimde enerji ve su tüketimini azaltarak enerji verimliliği elde edecek olan Assan, bu sayede uluslararası pazarlarda rekabet avantajını yükseltecek.

“Avrupa’da piyasa yapıcı bir konum kazanmayı hedefliyoruz”

Kibar Holding CEO’su Dr. Tamer Saka imzalanan anlaşma ile ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye’nin önde gelen ihracatçılarından biri olarak Avrupa’da piyasa yapıcı bir konum kazanmayı hedefliyoruz. Bu hedefimizi gerçekleştirme yolunda, IFC gibi uzun dönemli stratejik bir iş ortağımız olması, hem büyüme stratejimizi sürdürmemize, hem de bize gereken rekabetçi gücü sağlayacak yeni yatırımlar gerçekleştirmemize olanak sağlıyor.”

IFC ile Assan Alüminyum’un işbirliği 1994 yılına dayanıyor. IFC o tarihten bu yana Assan’a, sendikasyon kredileri de dahil olmak üzere toplam 220 milyon dollar tutarında uzun vadeli finansman desteği sağlayarak şirketin bugünkü liderlik konumunu pekiştirmesini ve büyümesini destekledi. IFC kredileri ile yapılan yatırımlar sayesinde Assan, folyo üretim kapasitesini ve üretim verimliliğini artırarak, ihracat kapasitesini büyüttü ve Türkiye’nin katma değerli ürün ihraç eden firmaları arasındaki lider konumunu sağlamlaştırdı.

IFC Avrupa Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Sanayi, Tarım ve Hizmetler Direktörü Carsten Mueller ise şunları söyledi: “Türkiye’de uzun dönemli iş birliği yaptığımız ve güçlü temele sahip firmaların özellikle yurt dışında rekabetçi güçlerini artırmalarını desteklemek ülke stratejimizin önemli bir parçası. Bu tür yatırımlar, hem Türkiye’nin ihracat potansiyelini artırmaya hem de Türk firmalarının bölgesel ve küresel anlamda daha verimli, daha rekabetçi olmasına vesile oluyor.”

IFC’nin Türkiye’deki programı 2012-2016 yıllarını kapsayan Dünya Bankası Grubu Ülke Ortaklık Stratejisi çerçevesinde gerçekleşiyor. Tüm Dünya Bankası Grubu’nu kapsayan bu program doğrultusunda beş yıllık dönemde toplam yaklaşık 9 milyar dolarlık finansman ve kaynak sağlaması, politik analiz ve danışmanlık hizmetleri ile birlikte Türkiye’nin yüksek gelirli ülke statüsüne geçmesine destek olması öngörülüyor.

Mevcut durumda Türkiye IFC’nin tüm dünyada en çok yatırım yaptığı ikinci ülke konumunda. Son üç yıldır Türkiye’de rekor düzeyde yatırım yapan IFC, 2015 mali yılında Türkiye’ye toplam 1.8 milyar dolar finansman sağladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu