Son Haberler

Astor Transformatör Yüzünü Amerika’ya Dönüyor

İhracat gerçekleştirdiği 58 ülkeden sonra yüzünü Amerika’ya dönen Astor Transformatör, Amerika kıtasında kullanılmak üzere üretilecek trafolar için Ar-Ge çalışmalarına başladı.

Transformatör üretim kapasitesi ile dünyanın en büyük 5 firmasından biri olan Astor Transformatör, ihracat gerçekleştirdiği 58 ülkeden sonra yüzünü Amerika’ya dönüyor. Trafo sektörünün Türkiye lideri Astor Transformatör, Amerika kıtasında kullanılmak üzere üretilecek trafolar için Ar-Ge çalışmalarına başladı.

Üretimlerini Ankara 1. OSB Sincan’da 36 bin m2 arazi üzerinde kurulu, 26 bin m2’lik kapalı alanda gerçekleştiren Astor Transformatör, Ar-Ge Merkezi ile birlikte 455 kişiye istihdam olanağı sağlıyor. Tam kapasite çalışıldığı dönemlerde aylık 2 bin dağıtım trafosu üretebilme kapasitesine ulaşan Astor Transformatör, bu kapasite ile Türkiye’nin başlıca dağıtım trafo fabrikasıyken küresel ölçekte ise ilk 5’te yer alıyor. Bu yıl içerisinde Ankara’da yeni bir fabrikanın inşaatının tamamlanmasıyla güç transformatörü üretiminde de mevcut üretimi artırmayı hedefleyen Astor Transformatör, yeni tesisle Ar-Ge merkezi altyapı olanaklarını da ileri taşımayı hedefliyor.

Ar-Ge Merkezli Büyüme İçin 6 Milyon Liralık Harcama

Türkiye Ar-Ge harcamalarında ortalama yüzde 3’lük bir hedef belirliyor. Fakat harcamalar artsa da oransal artışın istenilen seviyede değil. Bu durumun nedeni ise ülke ekonomisinin büyümesi… Astor’da da durum farklı değil. Yaklaşık 320 milyon TL ciroyla sonlanan 2016 yılında cironun yaklaşık 6 milyon liralık kısmını Ar-Ge harcamalarında kullanan Astor Ortalama yüzde 2’lik orana tekabül eden Ar-Ge harcamalarını bu yıl da yukarılara çekmeyi hedefliyor.

“Ar-Ge Merkezli Büyüme” mottosunu şirket politikası haline getiren Astor Transformatör, Ar-Ge’yi her işin merkezine yerleştirerek büyüme hızında artış olacağını öngörüyor. 60 kişiyi istihdam eden Astor Transformatör ’ün Ar-Ge merkezi 2016 yılı Şubat ayında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayını aldı. Bununla birlikte TÜBİTAK destekli ve özel projelerini de sürdüren. Astor Öte yandan da Ar-Ge çalışmaları sonucu oluşan çıktıların faydalı model ve patente dönüşmesi için çalışmalara başladı ve bu konu için ayrı bir birim oluşturuldu.

Türkiye Ar-Ge ve İnovasyonda Ortalamanın Altında

Son dönemlerde istihdamı artırma yolunda ilerleyen Astor Transformatör son bir yılda personel sayısını 455 e çıkardı. Devletin motivasyon desteği artan yatırımlarda önemli rol oynasa da Türkiye inovasyon ve Ar-Ge konusunda küresel ortalamanın altında kalıyor. Bu alanda bilinç oluşturmak için ise okul öncesi eğitime kadar düzenleme gerekiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu