Son Haberler

Astor’dan 200 Milyon Liralık Yatırım

200 milyon liralık yatırım planı ile yola çıkan Astor, 100 bin metrekare alan üzerine kurulan ve devreye alınmak üzere olan yeni fabrikası ile 800 Kv 1000 MVA kapasiteli transformatör üretimine sahip olacak.

Türkiye’nin dünya devleri ile mücadele eden firması Astor Transformatör yeni fabrikasının açılışına hazırlanıyor. 200 milyon liralık yatırım planı ile yola çıkan Astor, 100 bin metrekare alan üzerine kurulan ve devreye alınmak üzere olan yeni fabrikası ile 800 Kv 1000 MVA kapasiteli transformatör üretimine sahip olacak. Ayrıca yeni fabrika yatırımı ile kendi markası altında elektrik dağıtım sektörüne yönelik olarak beton köşk, orta gerilim kesici ve ayırıcı imalat ve satışına başlayacak…

Kademeli Olarak 700 Kişiye İstihdam

60 ülkeye transformatör ihraç eden firma yeni fabrikasının devreye girmesiyle daha geniş bir ürün satış gamına ulaşacak. Bu sayede ihracat miktarını çok daha ileri götürmeyi hedefleyen Astor, yeni yatırımı ile kademeli olarak 700 kişiye istihdam sağlayacak.

Astor, Türkiye İçin Rekor Bir Üretime Sahip

Türkiye’de, transformatör üretiminde robot teknolojisini ilk kullanan firma olan Astor Transformatör şu anda 2 bin adet dağıtım transformatörü üretim kapasitesi ile Türkiye’de ilk, dünyada ise ilk 5 üretici arasında yerini alıyor. 200 milyon TL’lik bir yatırım ile devreye girecek olan fabrika sayesinde mevcut fabrika koşullarında imalat ve satışı yapılamayan 400 kV ve üstü gerilim seviyesinde transformatör üretimi ve satışı yapılabilecek. Bu sayede Astor markası dünyada daha fazla bilinir hale gelecek. Tam kapasite ile yıllık 24 bin adet dağıtım transformatörü üretebilen Astor, Türkiye için rekor bir üretime sahip.

GES, RES, JES Yatırımlarında Kullanılan Trafolara Astor İmzası

Astor Transformatör, son yıllarda önemini arttıran güneş enerjisi santralleri (GES), rüzgar enerjisi santralleri (RES), jeotermal enerji santralleri (JES) gibi yenilenebilir enerji kaynakları yatırımlarında kullanılan trafo satışlarında yurt içi ve yurt dışında etkin rol oynamak hedefinde. Devletin enerji bağımlılığını azaltma amaçlı politikalarının da etkisiyle yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretme çalışmalarına girdiklerini belirten Astor A.Ş. Genel Müdürü Enver Geçgel, konu hakkında şunları söyledi:

“2015 yılında çalışmalarına başladığımız ilk GES kurulumunu, 2016 Nisan ayında tamamlayarak elektrik üretimine başladık. 10,23 MWp kurulu güce sahip GES Urfa, bölgenin işletmedeki en büyük GES olarak elektrik üretimine devam ediyor. Bahsettiğimiz kendi yatırımımız GES’lerde Ar-Ge çalışmaları sonucu imalatını yaptığımız ultra düşük kayıplı trafoları kullanıyoruz. Kendimizin saha performansını takip ettiğimiz bu ürünleri müşterilerimize de sunuyoruz.”

Orta Gerilim Şalt Malzeme Üretimi de Başlıyor  

Astor, yeni fabrika yatırımı ile elektromekanik imalat sektöründe önemli bir açık haline gelen beton köşk, orta gerilim kesici ve ayırıcı imalatını yapmayı hedefliyor.

Prototip imalatlarının Ar-Ge çalışmaları ile tamamlandığını belirten Astor A.Ş. Genel Müdürü Enver Geçgel: “Elektromekanik imalat sektörü ülkemizde ve dünyada çok hızlı büyüyor. Biz de transformatör üretiminde yakaladığımız marka kalitesini beton köşk, orta gerilim ayırıcı ve kesici imalatına da aktarmaya karar verdik. Yeni fabrikamızı planlarken bu ihtiyacı göz önüne aldık. Aldığımız kararın ne kadar doğru olduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz. Bugün ancak 4 ay sonraya sipariş alabiliyoruz.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu