Son Haberler

ATLANTİK KONSEYİ ENERJİ VE EKONOMİ ZİRVESİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Konseyin bu yıl Ortadoğu’daki gelişmeler ışığında daha da önemli olacağını söyledi.

a_r_alaboyunEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, bu yıl yedincisi düzenlenen Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Konseyin bu yıl Ortadoğu‘daki gelişmeler ışığında daha da önemli olacağını söyledi.

Alaboyun, “Bu zirvede enerji güvenliği tartışmalarda önceliği alacak. Bunun yanında, iklim değişikliği ve temiz enerji türleri de odak noktası haline gelecek. Enerji güvenliği çok yönlü bir konu ve ülkelerin birbirine olan bağımlılığını arttıran bir etmen… Bu bakış açısıyla, inanıyorum ki doğal kaynakları paylaşmak hem tedarikçi hem de tüketicilere karşılıklı refah getirecek.” diye konuştu.

“Barış ve ikili diyalogların gelişimi için enerji değerlendirilmeli”

Türkiye’nin enerji görünümü konusuna da değinen Bakan Alaboyun, enerjinin barış ve ikili diyalogların gelişimi için değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Alaboyun şunları kaydetti: “Mevcut veriler, Türkiye’nin tüketiciler-tedarikçiler arasındaki jeo-stratejik konumunun önemini gösteriyor. Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) bunun güzel bir örneği. Irak’taki gaz potansiyeli, İran ve Doğu Akdeniz kaynakları da Türkiye ve Avrupa’nın kaynaklarını çeşitlendirmesine katkıda bulunacak. Doğalgaz yatırımlarının yanı sıra Türkiye 2023’e kadar enerji kapasitesini ikiye katlayacak. 2023’te kapasitemiz 130 bin megavat olacak, bugün ise 72 bin megavat seviyesinde bulunuyor. Elektrik üretiminde doğal gazın payını düşürmekte kararlıyız. Doğal gazın elektrik kurulu gücünde şu anki payı yüzde 29 olmasına rağmen üretimdeki payı yüzde 48… Bu bizim elektrik üretiminde doğalgaz bağımlılığımızın bir göstergesi.”

Rüzgâr Enerjisinde 2023 Hedefi 20 Bin Megavat

Türkiye’nin 4 bin 200 megavat rüzgâr enerjisi kapasitesi olduğunu hatırlatan Alaboyun, 2023 hedefine de değindi. Rüzgâr enerjisinde kapasitenin 2023’te 20 bin megavata çıkacağını söyleyen Alaboyun, yenilenebilir enerji alanındaki potansiyelin değerlendirilmesinin Türkiye’nin öncelikli gündemlerinden biri olduğuna dikkat çekti.

“Doğalgaz bağımlılığımızı azaltmak ve enerji alanında sürdürülebilirlik sağlamak için, temiz enerjiyi kullanarak nükleer gibi baz santraller kurmaya çalışıyoruz.” diyen Alaboyun, “Çünkü Türkiye’nin enerji talebi yılda yüzde 7 artıyor. Bu talebi karşılayabilmemiz içinse Türkiye, 2023’e kadar her yıl 125 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu