Son Haberler

AVRUPA YAKASINDA 141 ÜLKENİN VATANDAŞI YAŞIYOR

CK Boğaziçi Elektrik’in ‘Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na göre Dünya kenti ve Türkiye’nin cazibe merkezi İstanbul’un Avrupa yakasında 141 ülkenin vatandaşı yaşarken, Haziran 2017 itibarıyla yabancı abone sayısı 54 bini aştı.

Elektrik perakende şirketi CK Boğaziçi Elektrik tarafından hazırlanan Gayrimenkulün Enerjisi Raporu, 2017 yılının ilk yarısında İstanbul’un Avrupa yakasındaki büyümeyi gözler önüne serdi. Yılın ilk yarısında İstanbul’u depreme karşı güçlendiren kentsel dönüşüm çalışmaları da hızla devam etti. Kentsel dönüşüm çerçevesinde en büyük hareket Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa ve Küçükçekmece’de yaşanırken Şubat 2016’dan bu yana yaklaşık 50 bin abone tahliye edildi.

CK Boğaziçi Elektrik’in Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’nda bu kez İstanbul Avrupa yakasındaki abonelerin nüfusa kayıtlı olduğu iller de yer aldı. Rapora göre dev kentte İstanbul doğumlulardan sonra ikinci sırada Sivaslılar geliyor. Burdurlular ise son sırada.

2017 yılında yabancıların İstanbul’a olan ilgisi devam ederken, tarihi kentte yaşamayı tercih edenlerin sayısı da giderek arttı. Dünya kenti ve Türkiye’nin cazibe merkezi İstanbul’un Avrupa yakasında 141 ülkenin vatandaşı yaşarken, Haziran 2017 itibarıyla yabancı abone sayısı 54 bini aştı. Yabancı uyruklu abonelerde rekor artış Mayıs 2017’de yaşandı. Mayıs’ta 3 bin 837 yeni yabancı abone İstanbul Avrupa Yakası’na yerleşti.

2017’nin ilk yarısında 83 bin yeni gayrimenkulün kapısı açıldı

CK Boğaziçi Elektrik’in 3 ayda bir düzenli olarak açıkladığı ‘Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’, 2017 yılının ilk yarısında İstanbul’un Avrupa yakasındaki büyümenin hız kesmeden devam ettiğini gösterdi. Rapora göre mega kentte ilk 6 ayda toplam taşınma hareketi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26 artarak 285 bini aştı. Bu hareketin yaklaşık yüzde 30’u ise ‘yeni konut’ ve ‘yeni işyeri’nden geldi. Yani 2017’nin ilk yarısında 83 bin yeni gayrimenkul, kapılarını ilk kez açarak oturumcusu ile buluştu.

Bakal: “İstanbul her geçen gün büyüyor ve yenileniyor”

Gayrimenkulün Enerjisi Raporu 2017 ilk yarı sonuçlarını açıklamak üzere basın mensupları ile bir araya gelen CK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, yılın ilk çeyreğinde başlayan gayrimenkulde fırsat kampanyalarının ikinci çeyrekte de etkisini gösterdiğini dile getirerek, “İstanbul her geçen gün büyüyor ve yenileniyor. Depreme dayanıklı, planlı ve şehrin çehresini pozitif yönde değiştiren yeni projelerin kapılarını açması, kentsel dönüşüm ile kentte sürekli bir taşınma hareketi, yer değiştirme gözleniyor. Bölgede görevli elektrik perakende satış şirketi olarak biz de bu harekete hızla yanıt veriyoruz. Gayrimenkul sektöründe yaşanan bu gelişmeler, İstanbul’un ve Türkiye’nin durmadığını, her geçen gün büyüdüğünü gözler önüne seriyor.” dedi.

Her Gün 463 Yeni Gayrimenkule Taşınma Oldu

CK Boğaziçi Elektrik’in ‘sektörde ilk ve tek olma’ özelliğine sahip ‘Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’na göre yılın ilk 6 ayında toplam taşınma hareketi 285 bini aştı. CK Boğaziçi Elektrik’in teknolojiye yaptığı yatırımlarla anlık olarak izlediği abonelerinin başvuru ve ikamet bilgileri baz alınarak hazırladığı raporda, mega kentteki bu dev hareketin 83 bininin yeni gayrimenkullerin oturumcusu ile buluşmasından kaynaklandığı görüldü. Yılın ilk yarısında her gün yeni konutuna, işyerine taşınanların ortalama sayısı 463 oldu. Aynı dönemde ikinci elde taşınma hareketi 201 bini aştı. Günde ortalama 1.113 kişi ikinci el gayrimenkule geçti. İlk yarıda en hareketli bölge yine Esenyurt olurken, onu Başakşehir ve Büyükçekmece takip etti.

1,5 Yılda 50 Bin Abone Kentsel Dönüşümle Tahliye Edildi

CK Boğaziçi Elektrik tarafından Şubat 2016’dan itibaren takip edilen konut yıkım istatistikleri de kentsel dönüşümde kat edilen yolu ortaya koydu. Son bir buçuk yılda tahliye edilen abone sayısı 50 bini bulurken, kentsel dönüşüm nedeniyle tahliyesi yapılanların 45 bini meskenlerden oluştu. Bu da her gün ortalama 6 daireli 14 apartmanın kentsel dönüşümle yıkımının yapıldığı anlamına geliyor. Şubat 2016’dan bu yana meskenlerin yanı sıra toplam 5 bin 398 ticarethane ve 49 sanayi abonesi de tahliye edildi. Kentsel dönüşümde öne çıkan bölgeler ise Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa ve Küçükçekmece oldu.

Hemşeriler İstanbul’da…

4,5 milyon müşteriye elektrik perakende satışı yapan CK Boğaziçi Elektrik, Gayrimenkulün Enerjisi raporunda bu kez abonelerinin nüfusa kayıtlı olduğu illerinin dağılımını da ilk kez açıkladı. İstanbul’un Avrupa yakasında yaşayan 4,5 milyon abonenin 599 bini İstanbul nüfusuna kayıtlı iken ikinci sırada 167 bin kişi ile Sivaslılar geldi. Sivaslıları 126 bin kişi ile Kastamonulular, 104 bin kişi ile de Malatyalılar izledi. İlk 10 içinde Karadeniz Bölgesi’nden 7 kent yer alırken, İstanbul’un Avrupa yakasında 2 bin kişi ile en az Burdurluların elektrik aboneliği olduğu görüldü.

‘Gayrimenkulün Enerjisi Raporu’nda Öne Çıkan Detaylar

*2017’nin ilk 6 aylık döneminde yeni gayrimenkule geçiş işlemleri, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artış göstererek 83 bin 845’e ulaştı.

*Yeni gayrimenkule geçişte rekor 2017 Şubat ayında yaşandı. Şubat ayında 16 bin 876 abone kapısını ilk kez açarken, ikinci rekor ise 14 bin 703 ile mart ayında yaşandı.

* 2017’nin ilk altı ayında her gün yeni gayrimenkule taşınan abone sayısı 463 oldu. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 399 idi.

*İkinci el gayrimenkule geçişlerde ise bu yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31’lik bir artış yaşandı.

*2017’nin ilk yarısında 52 bin 636 taşınma ile en hareketli bölge Esenyurt oldu. 22 bin 552 taşınma hareketi ile Başakşehir, 19 bin 698 taşınma hareketi ile de Büyükçekmece, Esenyurt’u takip etti.

*Şubat 2016’dan Haziran 2017’ye kadar geçen dönemde toplam 49 bin 465 abone, kentsel dönüşüm için tahliye başvurusunda bulundu.

*Bu süre içerisinde en çok tahliye talebi 7 bin 551 adet ile Gaziosmanpaşa’da ve 7 bin 291 adet ile Bayrampaşa’da gerçekleşti. Kentsel dönüşüm çerçevesinde en az tahliye talebi ise 22 adet ile Çatalca’da oldu.

*Kentsel dönüşüm çerçevesinde son 1,5 yılda tahliye edilen 49 bin 465 aboneliğin 44 bin 172’si mesken, 5 bin 245’i ticarethane, 48’i ise sanayi tesisi oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu