Son Haberler

BAĞLANTI ELEMANLARI SEKTÖRÜNDE 45 YIL

45 yıldır bağlantı elemanları sektöründe faaliyet gösteren Berdan Cıvata San. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi, Daldırma Galvanizli Bağlantı Elemanları üretimine yoğunlaştıklarını belirtti.

Bağlantı elemanları sektöründe 45 yıldır faaliyet gösterdiklerini belirten Berdan Cıvata Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi, Daldırma Galvanizli Bağlantı Elemanları üretimine yoğunlaştıklarını ifade etti.

Türkiye’de cıvatasomun üretim sektörü içinde CE Belgesini alan ilk firma olduklarını ifade eden Hasan Şemsi hedeflerinin ‘10,9 ve 12,9 gibi Yüksek Mukavemetli Bağlantı Elemanları’nda uzmanlaşmak olduğunu söyledi.

Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde (MTOSB) faaliyet gösteren ve cıvata-somun, saplama üretimi konusunda 45 yıllık birikime sahip Berdan Cıvata ayrıca Rüzgâr Enerji Santralleri (RES) için önemli bağlantı elemanları üretmektedir.

Tarsus OSB’de 33 bin m²’lik alan üzerine kurulu 9000 m²‘lik tesislerinde 33’ü mühendis, 245 kalifiye elemanla TSE, ISO, ASTM, ASME, BS ve EN normlarına uygun üretim yaptıklarını söyleyen Hasan Şemsi, müşterilerinin taleplerine göre daldırma galvaniz, elektro galvaniz veya çinko lamelli kaplama yapabildiklerini anlattı. Hasan Şemsi ayrıca tüm ürünlerini İSO EN 3.1 (B) veya 3.2 (C) kalite sertifikası eşliğinde sevk ettiklerini de kaydetti.

“Önemli ilkleri olan bir firmayız”

Tüm üretim ve hizmet süreçlerini müşteri memnuniyeti ve kalite üzerine oturttuklarını belirten Hasan Şemsi, sektörde imza attıkları ilkleri ise şöyle sıraladı: “Ülkemizde güvenli cıvata-somun üretiminde kalitesini CE Belgesi ile taçlandıran ilk firmayız. Yine Çelik Yapılar Derneği’nin Bureau Veritas ile birlikte yaptığı denetimler sonucu verdiği, TUCSAmark Yeterlilik Belgesi’ni sektörümüzde alan ilk üreticiyiz. Bağlantı elemanları sektöründe Türkiye’nin en zengin test laboratuarına, ayrıca cıvata somun sektörünün Türkak’tan Akredite olmuş ilk laboratuarına sahip bulunuyoruz. Türkiye’de bu sektörde en büyük otomatik somun dövme presine sahip olan bir üreticiyiz. Türkiye’de en büyük iki ovalama tezgâhından birisi bizim fabrikamızda bulunuyor. Adana’da Konukoğlu Barajı’nın M155 çapta 9,8 m. boyda 1,5 ton ağırlıkta baraj kapak saplamalarının dişlerini veya Avrupa’nın en uzun ikincisi olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsünün ayaklarını taşıyacak 10 m. boyda 780 kg ağırlıktaki M110 çapta Ankerajlarını bu tezgâhlarda ovalayarak dişledik.”

“Müşterilerinin her türlü yüzey kaplama taleplerine cevap verme avantajına sahip bir firmayız.”

Hasan Şemsi açıklamasına şöyle devam etti: “Bünyesinde Çevre Dostu Daldırma Galvaniz Tesisi, Elektro Galvaniz Tesisi ve Çinko Lamelli Kaplama Tesislerini bir arada bulunduran ve bu sayede müşterilerinin her türlü yüzey kaplama taleplerine cevap verme avantajına sahip bir firmayız. Patentli Daldırma Galvaniz Tesisimizde ön temizlik için asit kullanılmadığından 10,9 cıvatalarımızda Hidrojen Kırılganlığı Riski sıfırdır. Hidrojen Kırılganlığı Riski’nin olmadığını ispat etmek üreticiye düşer. Bu nedenle bir cihaz tasarlayarak Hidrojen Kırılganlığı Riski’nin olmadığını test ediyor ve belgeleyebiliyoruz. Ayrıca bunun dışında 10,9 kalitede M72 çapa kadar cıvatalarda bile çekme ve kopartma testleri yapabilecek 500 kN gücünde bir cihaz tasarlayarak laboratuarımıza kazandırıyoruz. Bir diğer yeniliğimiz ise Torklamada cıvata somun dişleri arasında, ayrıca somunla oturduğu pul yüzeyi arasındaki sürtünme kuvvetlerinin analizini rapor olarak bilgisayardan çıktı halinde verebilen bir Tork Test cihazıyla M42’ye kadar test yapabiliyoruz. Bu cihazlar da sektörümüzün ilklerindendir. Mega projeler için büyük boyutlu cıvata-somun ve ankeraj saplamalarını üretebilmek üzere Mersin Üniversitesindeki Teknopark’ta AR-GE çalışmalarına aralıksız devam ediyoruz. Bu çalışmalar sonucunda ISO EN 14399 -10 HRC Tork Kontrollü (TCB Tension Controlled Bolt) cıvata somun üretimini ve ihracatını Türkiye’de ilk defa gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Yine bu çalışmalar sonucu Japon Köprü Firması IHI’nın dünyada üç firmaya yeterlilik verdiği Avrupa’nın en uzun ikincisi olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsünün ayaklarını taşıyan her biri 850 ton yük taşıma kapasiteli 10 m. boyda Ankeraj Cıvatalarını üretebilmiş bulunuyoruz.”

“Cari açık makasını daraltacağız”

Hasan Şemsi, Rüzgâr Enerji Santrallerinde; kuleleri beton zemine bağlayan 3-4 metre boylardaki yüksek mukavemetli Ankeraj saplamalarını, kuleleri birbirine bağlayan 10,9 kalite HV cıvata ve somunlarını ve kanatları rotora bağlayan özel (Barrel Nut) somun ve saplamalarını ürettiklerini belirtti.

“Ülkemizin 2023 yılı için belirlenen 500 milyar dolarlık ihracat hedefine katkı koymayı istiyoruz.”

“Hedefimiz, Berdan Cıvata’yı Türkiye’nin Rüzgâr Enerjisi sektöründe bağlantı elemanlarında üretim üssü haline getirmektir.”

Bulundukları sektörde birçok ilke imza atan firma olarak Rüzgâr Enerji Sektörüne yönelik önemli hedefler belirlediklerinin de altını çizen Hasan Şemsi şunları aktardı: “Türkiye’nin 2023 hedefi Rüzgâr Enerjisinde 20 bin MW’tır. Bu güce ulaşacak olan Türkiye, Rüzgâr Enerjisi alanında Avrupa’nın en büyük pazarı durumundadır. Bu heyecan verici müthiş pazarda hedefimiz, Berdan Cıvata’yı Rüzgâr Enerji Sektöründe bağlantı elemanlarında üretim üssü haline getirmektir. Böylelikle bir yandan Türkiye için üretip ithalatı azaltırken, diğer yandan da ihracat yaparak cari açık makasını daraltmaya yardımcı olmak istiyoruz. Yine istihdamı arttırırken, aynı zamanda ülkemizin 2023 yılı için belirlenen 500 milyar dolarlık ihracat hedefine de katkı koymayı istiyoruz. Cıvata-somun ve saplama üretimi konusunda geniş bir know-how’a sahibiz. Tezgâh, Teçhizat ve Teknik Eleman konusunda alt yapımızı daha fazla güçlendirerek bu hedefe ulaşacağımıza inanıyoruz. Nordex, Gamesa, Alstom, General Elektrik, Vestas ve Siemens gibi Rüzgâr devlerinin onaylı tedarikçileri olan bir firma olarak Almanya, İspanya, Brezilya ve Çin’e kadar Rüzgâr Enerji Santralleriyle ilgili bağlantı elemanları ihracatımız, bu inancımızı desteklemektedir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu