Son Haberler

BARIŞ İÇİN PAYLAŞALIM

İstanbul’da düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresi’nin ilk gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada, “Tüm dünyaya ‘Barış için paylaşalım’ mesajını vermek istiyoruz” dedi.

Global enerji dünyasının geleceğinin şekillendirildiği 23. Dünya Enerji Kongresi’nin ilk gününde liderler buluşması gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bir araya geldi.

cumhurbaskani_erdoganKonuşmasında bugün dünyada 1.1 milyar insanın elektrikten mahrum olduğunu, bunların 650 milyonunun Sahraaltı Afrika’da yaşadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle dedi: “Tüm dünyaya ‘Barış için paylaşalım’ mesajını ulaştıralım istiyoruz. Türkiye olarak söz sahibi olduğumuz bu platformlarda Afrika’da enerjiye erişim konusu ayrıntılı şekilde ele alınacak. Bizim Afrika ile ilişkilerimiz daha farklı. Ülkemizin geçmişinde sömürgecilik yoktur. Afrika’daki çalışmalarımızı, Afrika’nın imkânlarını Afrikalılarla değerlendirmeye çalışıyoruz. Enerji sorunu çözülmeden kalkınmadan, yatırımdan, beslenmeden, ısınmadan bahsedebilmemiz mümkün değil. Bölgedeki bu aciliyet nedeniyle çalışmalarımızı bu bölgede yoğunlaştırdık.”

“Türkmen gazının TANAP’ın parçası olmasına çalışacağız”

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye enerjide büyük ölçüde dışa bağımlı bir ülke. 14 yıldır da dünya ortalamasının üzerinde bir büyüme oranına sahip. Biz enerji arz güvenliğimizi sağlamak ve enerji sepetimizi çeşitlendirmek için uğraşıyoruz. Mavi Akım, İran ve Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı projeleri Türkiye’nin konumunu küresel ölçekte kanıtlamıştır. Azerbaycan ile birlikte geliştirdiğimiz TANAP projesini inşa ediyoruz. Azeri gazı Türkiye ile birlikte Avrupa’ya ulaşmış olacak. Türkmen gazının da bunun bir parçası olmasına çalışıyoruz. Türk Akımı’nın ikinci aşaması Avrupa Birliği piyasalarındaki gelişmelere bağlı gelişecek. Ülkemizin doğalgaz ticaret merkezi olması anlamında büyük yatırımlar gerçekleştireceğiz. Enerji dediğimiz zaman üç boyutu var. Tedarik, taşıma ve tüketim. Tedarikçi bir ülke değiliz. Biz tüketici ve taşıyıcı bir ülkeyiz. Bu iki özelliğimizi teknoloji ile bir araya getirerek, altıncı doğalgaz projesini birlikte hayata geçiriyoruz.”

Üçüncü Nükleer Santrale İhtiyaç Var!

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Önem verdiğimiz bir diğer alan da ‘nükleer enerji‘dir. 2011 yılında Rusya ile bir anlaşma (Akkuyu Nükleer Santrali Projesi) imzaladık. Sinop’ta da bir anlaşma imzaladık. Şimdi de üçüncü bir nükleer santral için arayış içindeyiz, buna ihtiyacımız var.”

Türkiye’ye Yatırım Yapan Pişman Olmaz

“Türkiye, yenilenebilir enerji açısından zengin kaynaklara sahiptir.” diyen Erdoğan, “Enerjinin tüm alanında yatırım fırsatları mevcuttur. Türkiye’ye yatırım yapan bugüne kadar asla pişman olmamıştır, bundan sonra da pişman olmayacaktır.” diye kaydetti.

Yatırımlarda Sürdürülebilir Kalkınma Anlayışı Olmalı

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Düşen petrol fiyatlarının enerji yatırımlarını düşürme ihtimali üzerinde önemle durulmalıdır. Bunu önlemek için daha yakın bir koordinasyon ve iş birliği içinde çalışmamız gerekiyor. Özellikle özel sektör ile kamunun yakın iş birliği önemlidir. Tüm bu proje ve yatırımların sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla yapılması gerekiyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu