Son Haberler

BEDAŞ, iki bölgede G3-PLC teknolojisini uygulamaya aldı

BEDAŞ, CALLIA projesi kapsamında akıllı sayaçların uzaktan okunmasına olanak sağlayan G3-PLC teknolojisini iki pilot bölgede uygulamaya başladı.

İstanbul Avrupa Yakası’nda 5 milyondan fazla aboneye elektrik dağıtımı hizmeti veren Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), CALLIA projesi kapsamında akıllı sayaçların uzaktan okunmasına olanak sağlayan G3-PLC teknolojisini iki pilot bölgede uygulamaya başladı. BEDAŞ söz konusu teknolojiyi, Alman devolo AG firması iş birliği ile hayata geçirdi.

Abonelerine kesintisiz ve kaliteli enerji sağlamak için teknoloji yatırımlarına aralıksız devam eden BEDAŞ ve devolo AG’nin birlikte yürüttüğü projenin test çalışmaları kapsamında G3-PLC teknolojisi saha deneyinin kurulumu yapıldı. Dağıtım ve iletim şebekesinin kısıtlarına göre enerji üretim ve tüketiminin dağıtım bölgeleri arasında dengelenmesini sağlayacak olan CALLIA projesi kapsamında yürütülen çalışmanın test sonuçları, yüksek okuma oranlarına sahip.

Uygulama Birçok Avantaj Sağlayacak

Yeni bir gelişmiş ölçümleme altyapısı (AMI) sisteminin planlanması, uygulanması ve gösterimine dair çalışmalar yapmayı hedefleyen G3-PLC teknolojisi, öncelikli olarak Kumburgaz ve Bakırköy pilot bölgelerinde uygulamaya alındı. Söz konusu teknoloji, BEDAŞ’ın sorumlu olduğu bölgenin geneline entegre edildiği takdirde enerji maliyetinde azalma, tüketici bilgilerine daha sağlıklı ulaşma, kaliteli ve kesintisiz elektrik dağıtım hizmetini destekleme gibi avantajlar sağlayacak. Akıllı sayaçların uzaktan okunması ve şebeke kontrol merkezine bağlanmasının amaçlandığı proje sonunda 150-500 kHz frekans aralığındaki G3-PLC teknolojisi ile yeni bir IP tabanlı veri aktarımına imkân sağlanacak.

İstanbul’da 3.573 km²’lik bir alana elektrik dağıtım hizmeti verdiklerini söyleyen BEDAŞ proje yöneticileri, “PLC teknolojilerinin İstanbul’daki akıllı şebekenin ayrılmaz bir parçası olacağını düşünüyoruz. Yaptığımız saha deneyinin sonuçları, G3-PLC teknolojisini, uzaktan sayaç okuma alanındaki alternatifler arasında öne çıkarıyor.” açıklamasında bulundu. G3-PLC’nin PLC teknolojileri içinde uzmanlığını kanıtladığını belirten devolo AG Stratejik Konumlama ve Yenilik Yöneticisi Dr. Anıl Mengi, “Bu teknoloji, uzak mesafelerde bile tekrarlayıcı kullanmadan devreler arasında sabit ve güvenilir bağlantı kurabiliyor. İletişim için altyapı olarak düşük voltaj düzeyinde ana şebeke kaynağını kullanan G3-PLC’nin entegre edilmesi de oldukça düşük maliyetle gerçekleşiyor.” diye konuştu.

CALLIA Projesi

Avrupa’nın önemli iklim koruma hedefleri için, elektrik şebekesinin tüm voltaj düzeylerinde Yenilenebilir Enerjilerin güvenli ve geniş ölçüde entegre edilmesi gerekir. Şimdilerde elektriğin sınır ötesi aktarımı, yüksek voltaj şebekesiyle sınırlıdır. CALLIA ile ortaklar, iki farklı ülkedeki dağıtım şebekeleri arasındaki enerjinin doğrudan nasıl aktarıldığını gözlemleyecek ve Yenilenebilir Enerjilerin entegre edilmesine daha sıcak bakacaktır.

Projenin önemli hedefleri arasında şunlar da vardır: Merkezi olmayan üretim birimlerinin daha etkili entegresi ve Avrupa elektrik şebekesinin dengelenmesi. Bu nedenle Avusturya, Belçika, Almanya ve Türkiye’deki şebeke operatörleri, araştırma kurumları ve sanayi ortakları, ISC Konstanz tarafından koordine edilen çok yönlü proje birliği gücüne katılacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu