Son Haberler

BETON TEKNOLOJİLERİ VE UYGULAMALARI ANLATILDI

Türkiye Hazır Beton Birliği, İstanbul’da Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları Semineri’ni düzenledi.

Kaliteli beton üretimi ve beton uygulamasının doğru yapılması amacıyla Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından İstanbul’da “Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları” Semineri düzenlendi.

Seminere İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, inşaat mühendisleri, müteahhitler, mimarlar, yapı denetim kuruluşlarının temsilcileri ve hazır beton tesislerinin yetkilileri katıldı.

Betonun Doğru Uygulamalarının Anlatılması Hedefleniyor

Kuruluş tarihi olan 1988 yılından bu yana Türkiye’de kaliteli betonun üretilip kullanılması için önemli çabalar gösteren Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), bu amaçla yapmış olduğu çok sayıda etkinliğin yanı sıra “Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları” konu başlıklı seminerler düzenliyor. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde periyodik olarak gerçekleştirilen bu seminerler ile müteahhitler, mimarlar ve mühendisler başta olmak üzere beton kullanıcılarına, betonla ilgili kamu idarelerinin yetkililerine, yapı denetim kuruluşu temsilcilerine ve beton üreticilerine betonun doğru uygulamalarının anlatılması hedefleniyor.

24 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde yapılan “Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları” Semineri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hüseyin Kaya’nın açılış konuşmasıyla başladı. Seminer kapsamında, THBB Genel Sekreter Yardımcısı Aslı Özbora Tarhan, “Türkiye’de ve Dünyada Hazır Beton Sektöründeki Son Gelişmeler”; İTÜ İnşaat Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir “Beton Teknolojisinde Son Gelişmeler” ve “Özel Betonlar”; THBB Kalite Güvence Sistemi Direktörü Selçuk Uçar ise “Betonda Kalite Denetimleri” konulu birer sunum gerçekleştirdi.

Tarhan: “Türkiye hazır beton üretimi ile Avrupa’da 1.”

Türkiye’de ve dünyada hazır beton sektöründeki son gelişmeleri aktaran THBB Genel Sekreter Yardımcısı Aslı Özbora Tarhan, seminerde yaptığı “Türkiye’de ve Dünyada Hazır Beton Sektöründeki Son Gelişmeler” başlıklı konuşmasında şunları söyledi:

“Türkiye yılda 109 milyon metreküp hazır beton üretimi ile Avrupa’da 1., dünyada ise 3. sırada yer almaktadır.

Türkiye’de üretilen beton, seneler içerisinde sadece miktar olarak değil aynı zamanda dayanım sınıfları açısından da önemli ölçüde yükselmiştir. Hazır beton dayanım sınıfları açısından Avrupa ortalamasının üstüne çıkan Türkiye, C25 ve üstü dayanım sınıfındaki beton kullanım oranında yüzde 89 ile listenin en üstlerinde yer almaktadır.”

Taşdemir: “Beton, KGS denetiminden geçmiş olmalıdır”

Seminerde, beton bileşenleri, betonun üretimi, yerleştirilmesi ve bakımı ile ilgili bilgiler veren İTÜ İnşaat Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir, “Beton Teknolojisinde Son Gelişmeler” ve “Özel Betonlar” başlıklı konuşmasında, şunları söyledi:

“Günümüzde beton alıcısı, betonun sadece basınç dayanımını ve işlenebilirliğini değil daha kapsamlı teknik özelliklerini bildirerek hazır beton talebinde bulunabilir.”

Betonun üretim aşamasından şantiyelerde kullanımına kadar kalite denetimlerinin nasıl yapılacağı konusunda bilgiler veren THBB Kalite Güvence Sistemi Direktörü Selçuk Uçar, kentsel dönüşüm mevzuatıyla gündeme gelen mevcut yapılardaki beton kalitesinin ölçümü konularına değindi.

Konuşmasında Kalite Güvence Sistemi’nin (KGS) önemine vurgu yapan Selçuk Uçar, şunları söyledi:

“Beton kalitesindeki en önemli unsur, beton üretim yerinin ve sisteminin uygun olmasıdır. Bu nedenle beton alırken, betonun KGS denetiminden geçmiş olması aranmalıdır.”

THBB 2017 yılı programı dâhilinde başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Kayseri, Eskişehir, Antalya, Muğla, Denizli, Tekirdağ, Samsun, Tokat, Malatya ve Trabzon illerinde de seminerler gerçekleştirecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu